Navigácia

Dokumenty

Školský vzdelávací program pre primárne a nižšie stredné vzdelávanie, ZŠ, Školská 1, Fiľakovo

IDENTIFIKAČNÉ ÚDAJE

Predkladateľ programu:

Základná škola, Školská 1, 986 01 Fiľakovo

IČO:

37 828 860

Riaditeľ školy:

Mgr. Štefan Ujpál

Koordinátor pre tvorbu ŠkVP:

Mgr. Štefan Ujpál

Mgr. Ingrid Nagyová, zástupkyňa riaditeľa školy

Kontakty:

tel.: +421 47 43 81 895, +421 911 932 188

fax: +421 47 43 81 895

e-mail: zsfilakovo@gmail.com

Webová stránka školy:

www.zsskolfi.edupage.org

Zriaďovateľ školy:

Mesto Fiľakovo, Radničná 25, 986 01 Fiľakovo

Kontakty:

tel.: +421 47 43 81 001

fax: +421 47 43 81 001

e-mail: mesto@filakovo.sk

 

VZDELÁVACÍ PROGRAM

1.

Názov vzdelávacieho programu:

Učíme sa pre život

2.

Stupne vzdelania:

Primárne vzdelanie

(vzdelanie na 1. stupni základnej školy)

Nižšie stredné vzdelanie

(vzdelanie na 2. stupni základnej školy)

3.

Dĺžka štúdia:

Primárne vzdelanie  – štyri roky

Nižšie stredné vzdelanie – päť rokov

Forma výchovy a vzdelávania:

denná

4.

Vyučovací jazyk:

slovenský

Druh školy:

štátna

Platnosť dokumentu:

od 01.09.2015

 

  1. Všeobecná charakteristika školy

 

  1. Veľkosť školy

       Základná škola na Školskej ulici vo Fiľakove je plnoorganizovanou školou, ktorá poskytuje základné vzdelanie v ročníkoch 1. až 9.. Bola otvorená v školskom roku 1956/1957. Člení sa na prvý a druhý stupeň, v ktorých sa vzdelávanie realizuje samostatnými na seba nadväzujúcimi vzdelávacími programami. Primárne vzdelávanie – 1. stupeň základnej školy tvorí prvý až štvrtý ročník, nižšie sekundárne vzdelávanie – 2. stupeň základnej školy tvorí piaty až deviaty ročník.

       V súčasnosti sme základnou školou s právnou subjektivitou. V tomto období celkový počet kmeňových tried nepresahuje jej plánovanú kapacitu, čo nám umožňuje viesť vyučovanie aj v špecializovaných a odborných učebniach. Naše vyučovanie sa tak stáva aj vďaka tomu efektívnejšie. Počet žiakov, ktorí navštevujú našu školu je približne 350 žiakov. Na prvom i druhom stupni školy máme zvyčajne 2 triedy v každom ročníku.

       Škola sa nachádza v strede mesta. Jej umiestnenie umožňuje bezproblémovú dochádzku aj žiakom z priľahlých obcí. Výhodou umiestnenia školy je aj blízkosť športového areálu mesta Fiľakovo, Základnej umeleckej školy, Mestského kultúrneho strediska, ako aj  mnohých ostatných organizácií mesta( Hradné múzeum, Mestská knižnica, a pod.), s ktorými spolupracujeme pri výchove a vzdelávaní našich žiakov.

       Areál školy tvoria tri samostatné budovy – prístavba pre ročníky 1. – 3., hlavná budova pre ročníky 4. – 9. a budova školských dielní. Súčasťou areálu školy je aj priestranný školský dvor s futbalovým ihriskom s umelým trávnikom, basketbalovým ihriskom, doskočiskom, guľovým sektorom a školskou záhradou. Okrem využitia počas vyučovania slúži školský dvor žiakom, zamestnancom školy a verejnosti aj na rozličné športové a pohybové aktivity, relaxáciu, zábavu a oddych.

          V budovách školy sa nachádzajú klasické triedy, počítačové učebne, multimediálne učebne, jazyková učebňa, špecializovaná učebňa fyziky a chémie, učebňa výtvarnej výchovy, cvičná kuchynka, dielne, školská knižnica, telocvičňa s náraďovňou, posilňovňa. Učitelia majú k dispozícii dve zborovne a kabinety. Škola má vlastnú kuchyňu s jedálňou a školský bufet.

        Súčasťou školy je aj školský klub detí s piatimi oddeleniami, ktorý je žiakom k dispozícii pred vyučovaním od 630 hod. do 750 hod. a po vyučovaní do 1700 hod.

 

  1. Charakteristika žiakov

       Školu navštevujú prevažne žiaci s bydliskom vo Fiľakove, ale poskytuje vzdelanie aj pre žiakov zo spádových obcí: Ratka, Fiľakovské Kováče, Fiľakovské Kľačany, Nitra nad Ipľom, Buzitka, Veľké Dravce, Gemerský Jablonec, Studená, Holiša, Šíd, Čamovce, Belina. Škola prijíma na základe žiadostí zákonných zástupcov aj žiakov z ostatných okolitých obcí.

       Niekoľko našich žiakov si plní povinnú školskú dochádzku mimo územia Slovenskej republiky.

       Žiaci školy sú prístupní výchovno-vzdelávacím pôsobeniam a disponujú tak dostatočným potenciálom pri dosahovaní očakávaných výsledkov tak vo výchovno-vzdelávacom procese, ako aj pri výsledkoch meraní dosiahnutého rozvoja ich kompetencií v jednotlivých vyučovacích predmetoch i v rámci národných testovaní.

       Naša škola umožňuje vzdelávanie všetkým. Školu navštevujú aj žiaci so zdravotným znevýhodnením i žiaci so všeobecným intelektovým nadaním. Časť žiakov tvoria aj žiaci so sociálne znevýhodneného prostredia, ktorých sociálny status môže niekedy nepriaznivo vplývať na ich výchovno-vzdelávacie výsledky. So vzdelávaním týchto žiakov máme dlhoročné skúsenosti.    

       Náš vzdelávací program je podporovaný odbornou vyspelosťou vyučujúcich a výchovného poradcu, spoluprácou s Centrom poradenstva a prevencie v Lučenci a v neposlednom rade i s rodičmi.

       Pozornosť venujeme samozrejme rade aj našim talentovaným žiakom. Nadaní a talentovaní žiaci dosahujú vynikajúce výsledky v matematických, prírodovedných, geografických a fyzikálnych súťažiach, olympiádach z cudzích jazykov a pod. Mnohí z nich našu školu reprezentujú nielen v okresných, ale i v krajských a vyšších kolách súťaží. Žiaci sú úspešní aj v mnohých športových aktivitách.

       Niektorí vynikajú vo výtvarnom, speváckom i hudobnom prejave, tiež v literárnych súťažiach. Svojimi dosiahnutými úspechmi reprezentujú nielen školu, ale i mesto.

       Talent žiakov rozvíjame i krúžkovou činnosťou a individuálnou starostlivosťou. Záujmová činnosť žiakov na našej škole je dôležitou súčasťou komplexnej výchovy a vzdelávania a žiaci prejavujú o ňu veľký záujem. Radi sa zapájajú do všetkých školských i mimoškolských aktivít. Radi sa zúčastňujú na exkurziách, výletoch, plaveckých i lyžiarskych výcvikoch, školy v prírode.

 

  1. Charakteristika pedagogického zboru

       Výchovno-vzdelávací proces zabezpečuje skúsený a kvalifikovaný kolektív pedagogických zamestnancov, čo sa prejavuje veľmi dobrými výchovno-vzdelávacie výsledkami vo vyučovacom procese i v mimoškolskej záujmovej činnosti. Počet pedagogických zamestnancov školy sa vždy odvíja od počtu tried a žiakov v danom školskom roku.

       Pedagógovia sú sa vzájomne informujú o nových formách a metódach práce, inšpirujú sa, prezentujú svoje skúsenosti, ktorých cieľom je zvyšovanie efektívnosti vyučovacieho procesu.

       V škole pracuje aj výchovný poradca, ktorý koordinuje činnosť žiakov pri voľbe povolania, učiteľov pri vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami, žiakov s poruchami správania, ako aj nadaných žiakov. Podieľa sa na realizácii výchovných cieľov školského vzdelávacieho programu.

       Niektorí pedagógovia pracujú v škole ako koordinátori environmentálnej výchovy, prevencie, informatizácie, výchovy k manželstvu a rodičovstvu.

       V škole pracuje aj pedagogický asistent, ktorý pomáha pri výchove a vzdelávaní žiakom so ŠVVP.

 

  1. Personálne zabezpečenie

       Realizácia vzdelávacieho programu vo výchovno-vzdelávacom procese si vyžaduje zodpovedajúce personálne podmienky, ktoré by zabezpečili efektívnosť vzdelávania a vytváranie spolupracujúcich sociálnych vzťahov medzi účastníkmi procesu vzdelávania. Ide o nasledujúce cieľové podmienky, ku ktorým majú školy smerovať.

Vedúci pedagogickí zamestnanci

  • spĺňajú kvalifikačné požiadavky stanovené zákonom(vykonali prvú atestáciu, spĺňajú podmienku dĺžky výkonu pedagogickej činnosti);
  • riaditeľ školy a zástupkyňa riaditeľa školy ukončili funkčné vzdelávanie;
  • sú odborne pripravení na riadenie pracovnej skupiny a osvojené manažérske zručnosti uplatňujú pri riadení pracovného kolektívu;
  • podporujú a vytvárajú podmienky pre odborný rast a ďalšie vzdelávanie svojich zamestnancov;
  • zaujímajú sa o svoj odborný a osobnostný rast;
  • zabezpečujú podmienky pre dobrú klímu v oblasti personálnych vzťahov – vo vzťahu k žiakom, v rámci pedagogického zboru a vo vzťahu k rodičom a širšej komunite.

Pedagogickí zamestnanci

  • spĺňajú kvalifikačné predpoklady na výkon pedagogickej činnosti a kvalifikačné požiadavky stanovené platnou legislatívou,
  • uplatňujú zásady tímovej práce, kooperatívneho a konštruktívneho riešenia problémov;
  • preukazujú odborné a pedagogicko-psychologické spôsobilosti, ktoré využívajú pri pedagogickej komunikácii, motivácii žiakov, ich diagnostikovaní, hodnotení, pozitívnom riadení triedy.

 

  1. Profesijný rozvoj pedagogických a odborných zamestnancov školy

 

       Profesijný rozvoj je proces:

  1. prehlbovania, zdokonaľovania a rozširovania profesijných kompetencií,
  2. získavania profesijných kompetencií na výkon špecializovaných činností alebo na výkon činnosti vedúceho pedagogického zamestnanca alebo výkon činnosti vedúceho odborného zamestnanca,
  3. získavania profesijných kompetencií vyššieho kariérového stupňa,
  4. overovania profesijných kompetencií na zaradenie do vyššieho kariérového stupňa,
  5. získavania vzdelania na splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon ďalšej pracovnej činnosti alebo
  6. využívania a hodnotenia získaných profesijných kompetencií.

       Profesijný rozvoj sa uskutočňuje podľa profesijných štandardov a v súlade so súčasným vedeckým poznaním, odbornými a spoločenskými požiadavkami na výkon pracovnej činnosti.

       Profesijný rozvoj sa uskutočňuje prostredníctvom:

  1. vzdelávania; za vzdelávanie sa považuje aj odborná stáž,
  2. tvorivej činnosti súvisiacej s výkonom pracovnej činnosti, najmä činnosti vedeckej, výskumnej, publikačnej alebo umeleckej,
  3. sebavzdelávania a výkonu pracovnej činnosti.

 

       Profesijný rozvoj sa riadi podľa plánu profesijného rozvoja. Plán profesijného rozvoja vydáva riaditeľ po prerokovaní v pedagogickej rade so súhlasom zástupcov zamestnancov a po schválení zriaďovateľom. Plán profesijného rozvoja vydáva riaditeľ najmenej na jeden školský rok a najviac na päť školských rokov. Po prerokovaní so zriaďovateľom, zástupcami zamestnancov a v pedagogickej rade možno plán profesijného rozvoja počas jeho platnosti dopĺňať a meniť v súlade s aktuálnymi potrebami školy a školského zariadenia.

       Vzdelávanie pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov sa organizuje ako:

  1. kvalifikačné vzdelávanie,
  2. funkčné vzdelávanie,
  3. špecializačné vzdelávanie,
  4. adaptačné vzdelávanie,
  5. predatestačné vzdelávanie,
  6. inovačné vzdelávanie,
  7. aktualizačné vzdelávanie.

 

       Profesijný rozvoj pedagogických a prípadne odborných zamestnancov školy sa riadi podľa zákona č. 138/2019 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

 

  1. Spolupráca s rodičmi a ostatnými subjektmi

Spolupráca s rodičmi a ostatnými subjektmi patrí medzi silné stránky našej školy. Spoluprácu s rodičmi našich žiakov považujeme za jednu z kľúčových pri ich výchove a vzdelávaní. Záleží nám na jej kvalite a preto ju neustále rozvíjame. Rozširujeme naše možnosti a služby pre rodičov, ako aj pre žiakov a pedagógov tak, aby bolo naše spoločné úsilie o rozvoj detí čo najefektívnejšie. Náš školský elektronický informačný systém je komplexný, čo pre našu spoluprácu prináša nielen komfort, rýchlosť, ale aj mnoho ďalších výhod a možností. Vďaka elektronizácii väčšiny procesov školy majú rodičia, žiaci a učitelia okamžitý a vždy aktuálny prehľad o tom, čo sa v škole deje. Máme zavedený jednotný elektronický systém, ktorý zahŕňa pre rodičov, žiakov a ich pedagógov široké spektrum služieb(elektronická triedna kniha, elektronická žiacka knižka, elektronická dochádzka, e-ospravedlnenky, prihlasovanie a odhlasovanie stravy v ŠJ a pod.), ktoré sa neustále rozširuje. Prínosom tohto systému je aj možnosť bezpečnej elektronickej komunikácie medzi učiteľom, rodičom a žiakom.     

Informácie o našej škole môžu rodičia získať aj na webovej stránke našej školy, alebo sociálnej sieti Facebook.

Uvedomujeme si, že spolupráca s rodičmi našich žiakov sa najlepšie rozvíja v priamej interakcii s nimi. Preto dbáme o vytváranie a upevňovanie komunity, ktorej členmi sú všetci dôležitý činitelia výchovy a vzdelávania - žiak, rodič, učiteľ. Prostriedkom pre jej vytváranie sú aj množstvá akcií a podujatí, formálnych i neformálnych stretnutí, na ktoré pozývame rodičov i verejnosť.

      V škole je aktívna rodičovská rada, ktorá je tvorená volenými zástupcami rodičov žiakov každej triedy. Rodičia našich žiakov pokladajú vzdelanie svojich detí za prioritu, čo sa odráža aj v spolupráci rodičovskej rady so školou. Zaujímajú sa o dianie v škole, poskytujú vedeniu školy mnohé nápady a podnety, pomáhajú pri riešení problémov, získavaní sponzorských prostriedkov, organizovaní akcií, výletov a pod. Rodič každého nášho žiaka má možnosť zúčastniť sa triedneho rodičovského združenia – spravidla 4-krát ročne, poprípade konzultačných, alebo otvorených dní. Vítame záujem rodičov o účasť na takýchto stretnutiach a sme otvorení vzájomnej a efektívnej komunikácii.

     V škole zasadá rada školy, ktorá je zostavená zo zástupcov rodičov našich žiakov, poslancov Mestského zastupiteľstva vo Fiľakove, pedagogických a nepedagogických zamestnancov školy. Zasadnutia sa konajú 4-krát ročne. Rada školy plní funkciu verejnej kontroly, vyjadruje sa ku všetkým závažným skutočnostiam, ktoré sa vzťahujú k činnosti školy.

       Škola úzko spolupracuje aj s občianske združením Paidagogikos, ktoré založili v roku 2001 pedagogickí zamestnanci školy a rodičia ich žiakov. Cieľom združenia je prispievať k rozvoju výchovy a vzdelávania detí v rámci školy, mesta i regiónu. Podporuje školské i mimoškolské aktivity žiakov a učiteľov školy. Pomáha organizovať podujatia, výstavy a iné aktivity na podporu kultúry a zachovania tradícií regiónu.

       Na vysokej úrovni je aj naša spolupráca s CPP v Lučenci. Kontakt s týmto zariadením zabezpečuje na profesionálnej úrovni výchovný poradca školy. Naša škola má veľmi dobrú spoluprácu so svojím zriaďovateľom Mestom Fiľakovo, s Mestskou knižnicou a Hradným múzeom, s materským školami v meste, s ostatnými základnými a strednými školami v meste a okolitom regióne, s Domom Matice slovenskej vo Fiľakove, s MsKS Fiľakovo, s DD Nezábudka vo Fiľakove, s Obv.o. Policajného zboru SR v Fiľakove, Mestskou políciou, s Mestskými novinami a inými regionálnymi médiami, s Novohradským osvetovým strediskom, s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny, s RÚŠS v Banskej Bystrici a s inými organizáciami.

 

  1. Materiálno-technické a priestorové podmienky školy

       V súčasnosti areál školy tvoria tri samostatné budovy:

  1. Hlavná budova, v ktorej sa vyučujú žiaci 4. – 9.ročníka. Je v nej školská jedáleň, telocvičňa, posilňovňa, učebňa fyziky a chémie, dve počítačové učebne, jedna multimediálna učebňa, učebňa cudzích jazykov, dve oddelenia školského klubu detí, kancelária výchovného poradcu, hospodárky, zástupcu riaditeľa školy, riaditeľa školy, zborovňa, školská knižnica, byt školníka, plynová kotolňa, sociálne zariadenia a kabinety.
  2. Nová budova – prístavba. Vyučujú sa tu žiaci 1. – 3.ročníka. Je v nej zborovňa, 6 učební, dva kabinety, multimediálna učebňa a sociálne zariadenia.
  3. Budova školských dielní, v ktorej sú učebne na vyučovanie teórie, dve miestnosti na praktické vyučovanie technickej výchovy, šatňa, sociálne zariadenia a cvičná kuchynka.

       Na školskom dvore je asfaltové basketbalové ihrisko, guľový sektor, sektor na skok do diaľky a futbalové ihrisko s umelým trávnikom. Ďalšou súčasťou je školská záhrada.

       V roku 2010 sa začala rozsiahla rekonštrukcia hlavnej budovy školy a prístavby. Prostriedky na rekonštrukciu sme získali z Regionálneho operačného programu – Infraštruktúra vzdelávania ( Štrukturálne fondy Európskej únie ).

       V prístavbe – v novej budove sa vymenili všetky okná za plastové, zateplil sa obvodový plášť budovy, nevyhovujúca plochá strecha bola prebudovaná na sedlovú, vymenili sa vchodové dvere.

       V hlavnej budove sme urobili rekonštrukciu ústredného vykurovania, vymenili sa okná, zrekonštruovali sa všetky sociálne zariadenia, opravili šatne v suteréne budovy, zateplilo sa podkrovie.

       Všetky triedy v obidvoch budovách boli vymaľované a vybavené novým školským nábytkom. Aj vďaka rozsiahlej rekonštrukcii sa výrazne zlepšili priestorové a materiálno-technické podmienky. Škola dnes disponuje dvoma PC učebňami, odbornou učebňou fyziky a chémie, dve multimediálne učebne. Vo všetkých učebniach, priestoroch ŠKD a zborovniach bola vybudovaná internetová sieť. Vybavenie školy digitálnymi technológiami podľa potrieb a možností neustále dopĺňame  a skvalitňujeme.

       V telocvični bola zrekonštruovaná podlaha a zakúpené nové vybavenie do kabinetu TV. Presťahovali sme školskú knižnicu do väčších priestorov.  V budúcnosti plánujeme podľa našich možností zrevitalizovať i školské dielne a cvičnú kuchynku. Vo verejných priestoroch školy máme vybudovaný kamerový monitorovací systém.

        Učitelia majú v učebniach k dispozícii dataprojektory, vlastné notebooky, interaktívne projektory a interaktívne tabule.

Vybavenie kabinetov sa neustále dopĺňa a vymieňa podľa požiadaviek vyučujúcich, vzdelávacích trendov a finančných podmienok školy.

        Bola dokončená aj rekonštrukcia vnútorných priestorov školskej kuchyne. Potrebujeme ešte obnoviť zariadenie školskej jedálne.

       V školskej šatni má každý žiak školy svoju vlastnú uzamykateľnú skrinku. Pri realizácii zámeru digitalizácie školy sa obnovujú digitálne zariadenia školy. Rozšírujú sa možnosti a ponuky webovej stránky školy, rodičia žiakov a zamestnanci školy odhlasovať stravu aj pomocou internetovej stránky školy, alebo mobilného telefónu. V rámci zámeru elektronizácie dochádzkového systému školy sú pre jej žiakov a zamestnancov zabezpečené elektronické čipy.

       Každý rok sa materiálno-technické vybavenie školy zlepšuje. Dochádza k modernizácii, k stredným i generálnym opravám priestorov a zariadení školy.

 

  1. Škola ako životný priestor

Príjemné a podporujúce prostredie v škole vytvárajú predovšetkým tí, ktorí v tomto prostredí pracujú a toto prostredie navštevujú. Sú to predovšetkým naši žiaci, zamestnanci školy a rodičia žiakov. Našou snahou preto je, aby sa žiaci, pedagógovia i rodičia našich žiakov cítili u nás v škole čo najpríjemnejšie. Sme presvedčení, že len v príjemnom a otvorenom prostredí môžeme dosahovať naše ciele a úlohy. Na základe toho naše školské prostredie neustále budujeme a vylepšujeme.

Veríme, že úspešné plnenie poslania našej školy je postavené na spolupráci jej troch rovnocenných pilierov žiak – rodič - učiteľ. K splneniu poslania našej školy nám napomáhajú hodnoty našej školy – správanie sa všetkých pracovníkov, žiakov a rodičov. K hodnotám, ktoré sa snažíme v škole rozvíjať patria dobré vzájomné vzťahy, priateľstvo a kolegialita, založené na efektívnej pomoci a spolupráci.     

Zodpovednosť, odbornosť, spoľahlivosť, ocenenie, tolerancia a dôvera nás sprevádzajú pri každodennej práci. Sme otvorení všetkým, ktorí chcú spolupracovať, konflikty sa snažíme riešiť konštruktívne.

      K skvalitňovaniu vzťahov medzi žiakmi, rodičmi, zamestnancami a ostatnou verejnosťou prispieva aj organizácia rozličných školských podujatí a akcií pre rodičov i verejnosť, upravené prostredie školy. Vo vestibule a na chodbách sú vystavené výtvarné práce žiakov, diplomy, ocenenia zo súťaží a informačné tabule o živote školy.

 

  1. Podmienky na zaistenie bezpečnosť a ochrany zdravia pri výchove a vzdelávaní

       Problematika bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a zamestnancov školy je našou prioritou, patrí medzi naše silné stránky. Zásady bezpečnosti sú súčasťou aj školského poriadku školy.

       Na začiatku školského roka sú žiaci oboznámení s pravidlami bezpečného správania sa v škole i mimo nej.

       Odborné učebne a telocvičňa majú vypracované prevádzkové poriadky. Umiestnené sú na viditeľnom mieste.

       Pred vyučovaním, počas prestávok a počas obedov v školskej jedálni sa o bezpečnosť starajú dozorkonajúci učitelia.

       Všetci zamestnanci školy pravidelne absolvujú školenia zamerané na BOZP a PO. Technik BOZP a PO zabezpečuje revízie elektrického a plynového zariadenia, bleskozvodov, hasiacich prístrojov a hydrantov.

       So zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia sú žiaci oboznamovaní pred akciami školy, školskými výletmi, exkurziami, pred začiatkom prác v dielňach, kuchynke a laboratóriách.

 

  1. Spôsob, podmienky ukončovania výchovy a vzdelávania a vydávania dokladu o získanom vzdelaní

Primárne vzdelanie

       Primárne vzdelanie žiak získa úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu pre prvý stupeň základnej školy. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie.

Nižšie stredné vzdelanie

       Nižšie stredné vzdelanie  žiak získa úspešným absolvovaním posledného ročníka vzdelávacieho programu pre druhý stupeň základnej školy. Dokladom o získanom stupni vzdelania je vysvedčenie.      

       Vydávanie vysvedčení a povinné údaje v doložkách upravuje platná legislatíva (Zákon 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní a platné metodické pokyny na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základnej a strednej školy).

  1. Charakteristika inovovaného školského vzdelávacieho programu

 

  1. Pedagogický princíp školy(vlastné ciele a poslanie výchovy a vzdelávania)

       Náš školský vzdelávací program vychádza zo základných princípov a cieľov výchovy a vzdelávania(podľa školského zákona) a štátneho vzdelávacieho programu. Podľa toho poslaním našej základnej školy v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania a príslušným štátnym vzdelávacím programom je podpora rozvoja osobnosti žiaka vychádzajúc zo zásad humanizmu, rovnakého zaobchádzania, tolerancie, demokracie a vlastenectva, a to po stránke rozumovej, mravnej, etickej, estetickej, pracovnej a telesnej. Poskytovať žiakovi základné poznatky, zručnosti a schopnosti v oblasti jazykovej, prírodovednej, spoločenskovednej, umeleckej, športovej, zdravotnej, dopravnej a ďalšie poznatky a zručnosti potrebné na jeho orientáciu v živote a v spoločnosti a na jeho ďalšiu výchovu a vzdelávanie.

       Na tomto základe, základe odborného a hodnotového potenciálu nášho pedagogického zboru, záujmov žiakov a požiadaviek ich rodičov i externého prostredia si škola stanovila nasledovné ciele výchovy a vzdelávania nášho školského vzdelávacieho programu:

  1. vytvárať u žiakov základy gramotností prostredníctvom rozvíjania kľúčových kompetencií;
  2. poskytovať každému žiakovi mnohostranné možnosti na vlastné objavovanie a skúmanie najbližšieho sociálneho, prírodného a kultúrneho prostredia;
  3. viesť žiakov k poznávaniu a postupnému využívaniu svojich individuálnych predpokladov a efektívnych spôsobov vlastného učenia sa;
  4. rozvíjať kognitívne schopnosti žiakov aktívnym riešením problémov samostatne aj v skupinách a vytvoriť tak u nich základy pre tvorivé a kritické myslenie;
  5.  rozvíjať sociálne kompetencie a podporovať prosociálne správanie žiakov;
  6. viesť žiakov k zodpovednému aktívnemu prístupu k ochrane a upevňovaniu svojho zdravia;
  7. viesť žiakov k uplatňovaniu svojich práv, plneniu svojich povinností a rešpektovaniu práv iných ľudí;
  8. rozvíjať u žiakov funkčnú gramotnosť a kritické myslenie;
  9. umožňovať každému žiakovi v rámci výučby nadobúdanie kompetencií vlastnou činnosťou a aktivitami zameranými aj na objavovanie a vytváranie nových významov;
  10. motivovať žiakov k zodpovednosti a záujmu o vlastné vzdelávacie výsledky prostredníctvom ich aktívneho zapojenia do procesu vzdelávania;
  11. viesť žiakov k využívaniu efektívnych stratégií učenia sa (učiť sa učiť);
  12. poskytovať každému žiakovi príležitosť objaviť a rozvinúť svoje  schopnosti v súlade s reálnymi možnosťami, aby tak získal podklad pre optimálne rozhodnutie o svojom ďalšom vzdelávaní;
  13. sprostredkovať dostatok príležitostí na osobnostný rozvoj každého žiaka;
  14. rozvíjať u žiakov sociálne kompetencie s dôrazom na kultivovanú komunikáciu a spoluprácu;
  15. viesť žiakov k uplatňovaniu svojich práv, plneniu svojich povinností a rešpektovaniu práv iných ľudí;
  16. rozvíjať jazykové kompetencie žiakov v rodnom i cudzom jazyku;
  17. pestovať úctu žiakov k rodičom, k ľudským právam, ku svojej kultúre, jazyku a národným hodnotám.

 

  1. Vlastné zameranie školy

       Z názvu školského vzdelávacieho programu vyplýva, že našu výchovno-vzdelávaciu činnosť smerujeme k príprave žiakov na život. Chceme pripraviť žiaka rozhľadeného, vytrvalého, schopného spolupracovať, motivovaného k celoživotnému vzdelávaniu.

       V minulosti sme sa zameriavali najmä na poskytovanie rozšíreného vyučovania najmä v oblasti slovenského jazyka a literatúry a matematiky. V súčasnosti je okrem toho naše zameranie rozšírené aj na vyučovanie cudzích jazykov, informatiky, niektorých prírodovedných predmetov, ale i telesnej a výtvarnej výchovy. S vyučovaním anglického jazyka začíname už od 1. ročníka. Posilnili sme vyučovanie matematiky a slovenského jazyka a literatúry tak na prvom, ako aj na druhom stupni. Na druhom stupni sme vytvorili pre žiakov aj nové voliteľné predmety Konverzácia v ANJ(8. ročník), Cvičenia zo SJL(9. ročník) a Cvičenia z MAT(9. ročník). Máme posilnené vyučovanie výtvarnej výchovy v 5. a 6. ročníku. Posilnili sme aj vyučovanie chémie, biológie, dejepisu a geografie.

       Venuje sa pozornosť aj rozvoju pohybovej a telesnej kultúry našich žiakov. Žiaci majú možnosť pracovať v rôznych záujmových útvaroch športového, pohybového a tanečného zamerania v rámci krúžkovej činnosti. Najúspešnejšie sa už tradične prezentujú naše basketbalistky, futbalisti a pribudol aj floorbal.

       Pod vedením našich učiteľov každoročne pracuje na škole veľa rozmanitých krúžkov, kde môžu žiaci rozvíjať svoj talent, záujmy a zmysluplne tráviť svoj voľný čas. Samozrejmosťou sú aktivity školy a mimoškolská činnosť, ktoré organizujeme aj v spolupráci s rodičmi a ostatnými organizáciami v meste. Sú veľmi osvedčenou a dôležitou súčasťou našej školy, ktorá má medzi žiakmi, rodičmi i verejnosťou pozitívnu odozvu.

       V spolupráci s rodičmi našich žiakov chceme vychovať vzdelaných, pracovitých, zodpovedných, morálne vyspelých a slobodných ľudí.

  1. Profil absolventa našej školy

Absolvent primárneho vzdelávania má osvojené základy čitateľskej, pisateľskej, matematickej, prírodovednej, kultúrnej a mediálnej gramotnosti, ktoré sa budú postupne rozvíjať v rámci nižšieho stredného stupňa vzdelávania.

 

  • pozná a uplatňuje  účinné techniky učenia sa;
  • vyjadruje sa súvisle písomnou aj ústnou formou, v materinskom, štátnom jazyku;
  • rozumie najzákladnejším slovným spojeniam v prvom cudzom jazyku a dokáže ich používať;
  • využíva základné matematické myslenie na riešenie praktických problémov v každodenných situáciách;
  • vie používať vybrané informačné a komunikačné technológie pri učení sa, pozná riziká spojené s využívaním internetu a médií;
  • získa základy uplatňovania kritického myslenia pri práci s informáciami;
  • dokáže aplikovať osvojené prírodovedné a spoločenskovedné poznatky vo svojej činnosti, v starostlivosti o seba a druhých;
  • rozpozná v škole a vo svojom najbližšom okolí určitý problém, premýšľa o jeho príčinách a vie navrhnúť riešenie podľa svojich vedomostí a skúseností;
  • váži si seba i druhých, dokáže ústretovo komunikovať a spolupracovať;
  • správa sa kultúrne, primerane okolnostiam a situáciám;
  • má vzťah ku kultúrno-historickému dedičstvu, ľudovým tradíciám a umeniu, s ktorými sa stretáva vo svojom živote;
  • dokáže byť tolerantný, snaží sa pochopiť druhého, pozná a toleruje jeho kultúru, tradície, spôsob života;
  • uvedomuje si, že má svoje práva a povinnosti, rešpektuje práva iných.

       K rozvoju kompetencií prispieva celý vzdelávací obsah, organizačné formy a metódy výučby, podnetné sociálno-emočné prostredie školy, rôzne aktivity uskutočňované v škole, ale aj v mimovyučovacej a mimoškolskej činnosti.

Absolvent nižšieho stredného vzdelávania disponuje nasledujúcimi základnými kompetenciami, ktoré vychádzajú zo vzdelávacích štandardov vyučovacích predmetov a špecifických cieľov prierezových tém na tomto stupni vzdelávania:

  • pozná a uplatňuje efektívne techniky učenia sa a osvojovania si poznatkov;
  • vyjadruje sa súvisle, výstižne a kultivovane písomnou aj ústnou formou;
  • využíva prvý cudzí jazyk na úrovni používateľa základov jazyka; 
  • používa matematické postupy a vedomosti pri riešení praktických problémov, je schopný aplikovať osvojené matematické modely logického a priestorového myslenia;
  • používa informačné a komunikačné technológie pre potreby učenia sa a pre svoj život;
  • vyhľadá a využije viaceré informácie a možnosti pri plánovaní úloh a riešení problémov s uplatnením zásad kritického myslenia;
  • dokáže aplikovať osvojené poznatky a metódy prírodných vied vo svojom živote;
  • uplatňuje osvojené základy pre efektívnu spoluprácu a komunikáciu v skupine;
  • posúdi svoje silné a slabé stránky s ohľadom na svoje ďalšie vzdelávanie a budúce profesijné záujmy;
  • chápe dôležitosť ochrany svojho zdravia a uprednostňuje základné princípy zdravého životného štýlu v každodennom živote;
  • uvedomuje si význam kultúrneho dedičstva a umenia vo svojom živote a živote celej spoločnosti;
  • prijíma rozmanitosť ako prirodzenú súčasť spoločnosti;
  • pozná a uplatňuje svoje práva a rešpektuje práva iných;
  • má predpoklady stať sa aktívnym občanom v národnom i globálnom kontexte.

Absolvent našej školy:

  • používa štátny jazyk ako základný komunikačný nástroj;
  • verbálne i písomne komunikuje v prvom cudzom jazyku;
  • pri výbere 2. cudzieho jazyka si osvojí základy daného jazyka;
  • číta s porozumením, orientuje sa v texte, vie vyjadriť názor na text;
  • vie vecne argumentovať;
  • používa matematické myslenie na logické riešenie problémov;
  • vyhľadáva, triedi a prehľadne spracúva informácie;
  • pracuje s knihou, elektronickým textom a obrazovým materiálom;
  • získa základy práce s osobným počítačom a ďalšími informačno-komunikačnými technológiami;
  • pozná zásady demokracie, humanizmu, tolerancie
  • pozná svoje práva a povinnosti;
  • vie pracovať v skupine, pozitívne ovplyvňuje kvalitu spoločnej práce;
  • vo vzťahu k ostatným je tolerantný a úctivý;
  • stará sa o svoje fyzické a psychické zdravie;
  • chráni prírodné a kultúrne dedičstvo;
  • správa sa kultivovane, primerane situáciám;
  • cení si a rešpektuje umenie a kultúrno-historické tradície;
  • plánuje, organizuje a riadi vlastné učenie;
  • vie ohodnotiť svoju prácu a prácu svojich spolužiakov;
  • pozná svoje silné stránky, pracuje na odstránení svojich nedostatkov;
  • naučí sa základy experimentálnej práce.

       Získané kompetencie žiaka menia svoju kvalitu (rozvíjajú sa) v priebehu jeho ďalšieho vzdelávania.

 

  1. Pedagogické stratégie

       Ciele výchovno-vzdelávacieho procesu sa snažíme dosiahnuť rôznymi metódami a formami práce.

       Učitelia, v rámci plnenia cieľov svojich predmetov, si volia také pedagogické stratégie, ktoré im  

       umožňujú efektívne vyučovanie. Rešpektujú pritom učebné štýly žiakov a klímu triedy.

       Na vyučovaní:

  • zaraďujeme problémové vyučovanie a experiment,
  • na praktických príkladoch blízkych žiakom vysvetľujeme zmysel a cieľ učenia, posilňujeme pozitívny vzťah k učeniu,
  • uplatňujeme individuálny prístup k žiakom,
  • od žiakov žiadame prezentáciu výsledkov domácich úloh,
  • umožňujeme žiakom realizovať vlastné nápady, vlastné riešenia úloh a problémov,
  • využívame sebakontrolu a sebahodnotenie žiakov,
  • žiakov učíme ich plánovať, organizovať a vyhodnocovať svoju činnosť,
  • žiakom zadávame samostatné práce, ktoré si vyžadujú aplikáciu teoretických poznatkov,
  • žiakom umožňujeme pozorovať, experimentovať, porovnávať výsledky a vyvodzovať závery,
  • učíme žiakov trpezlivosti, povzbudzujeme ich v práci, využívame pozitívne hodnotenie,
  • na vyučovaní sa zameriavame na rozvoj komunikačných spôsobilostí žiakov v materinskom a cudzom jazyku,
  • kladieme dôraz na kultúrnu úroveň komunikácie,
  • podporujeme u žiakov kritiku a sebakritiku,
  • učíme žiakov počúvať druhých, prijať názor druhého,
  • vytvárame priestor pre možnosť samostatnej ústnej aj písomnej prezentácie – samostatná práca, projekty, referáty, riadené diskusie,
  • umožníme žiakom podieľať sa na príprave kultúrnych programov a spoločenských akciách školy
  • dôraz kladieme na zážitkové vyučovanie,
  • vedieme žiakov k schopnosti komunikovať v matematickom jazyku, správne využívať argumentáciu,
  • pri riešení problémov pomocou algoritmu zaraďujeme do vyučovania modelové príklady,
  • praktickými cvičeniami naučíme žiakov používať a zaobchádzať s technickými nástrojmi a prístrojmi, údajmi,
  • pri vyučovaní podporujeme zvedavosť žiakov otázkami,
  • vytvárame pre žiakov praktické problémové úlohy a situácie, žiakom ponúkame úlohy, ktoré vyžadujú prepojenie znalostí viacerých vyučovacích predmetov aj využitie praktických zručností z rôznych oblastí ľudskej činnosti a teda aj viacero prístupov k riešeniu,
  • umožňujeme žiakom vytvárať hypotézy, pozorovať rôzne javy, hľadač ich vysvetlenie, uskutočňovať pokusy, overiť výsledok riešenia a zvážiť jeho uplatnenie v praxi,
  • žiakom nebránime pri voľbe poradia riešenia a vypracovania úloh,
  • žiakom poskytujeme možnosť vyjadriť vlastné pocity,
  • učíme žiakov pracovať v tímoch, vnímať ich vzájomné odlišnosti ako podmienku efektívnej spolupráce,
  • podporujeme skupinové formy a kooperatívne vyučovanie,
  • podporujeme integráciu žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami do triednych kolektívov, monitorujeme sociálne vzťahy v triede,
  • učíme žiakov plánovať a organizovať si svoju prácu, svoj voľný čas,
  • podporujeme kreativitu žiakov, oceňujeme kreativitu a iniciatívnosť žiakov,

 

 

  1. Osobitosti výchovy a vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením a žiakov s nadaním v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania

     Pri výchove a vzdelávaní žiaka so zdravotným znevýhodnením alebo žiaka s nadaním, v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania zohľadňujeme individuálne potreby takéhoto žiaka.

     Škola zabezpečuje vzdelávanie žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami:
· žiaci so zdravotným znevýhodnením,
· žiaci s nadaním,
· žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Zohľadňovanie individuálnych potrieb žiaka sa realizuje s cieľom zabezpečiť rovnocenný prístup k vzdelávaniu, primeraný rozvoj jeho schopností a osobností a s cieľom dosiahnuť primeraný stupeň vzdelania a jeho primerané začlenenie do spoločnosti. Žiaci so ŠVVP sú vzdelávaní formou integrácie v bežnej triede ZŠ, pričom sa rešpektujú pokyny, závery a odporúčania uvedené v správe zo psychologického a špeciálno-pedagogického vyšetrenia v poradenskom zariadení. Vzdelávanie žiakov so ŠVVP sa realizuje podľa platných učebných osnov pre daný stupeň vzdelania a príslušný ročník. Ak to diagnóza žiaka vyžaduje a poradenské zariadenie to odporúča, dochádza k redukcii učiva.

Na podporu výchovy a vzdelávania žiaka so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami škola zabezpečí:
a) včasnú pedagogickú diagnostiku a v nadväznosti na jej závery v spolupráci s príslušným zariadením poradenstva a prevencie odbornú diagnostiku – škola spolupracuje najmä s CPP  Lučenec v závislosti od výberu poradne rodičom, vzdelávanie podľa individuálneho vzdelávacieho programu (ak je navrhnuté poradňou), používanie špeciálnych metód a foriem vyučovania, úpravu vzdelávacích cieľov a obsahu podľa potreby diagnostikovaného žiaka, uplatňovanie rozličných foriem hodnotenia, aplikáciu špecifických a alternatívnych foriem komunikácie, prípadne iných jazykov a prostriedkov komunikácie, spoluprácu s rodičmi a ďalšie, v závislosti od individuálnej potreby konkrétneho žiaka;
b) materiálne vybavenie, ktoré zahŕňa špeciálne vyučovacie pomôcky, kompenzačné pomôcky, prístroje, digitálne technológie, úpravu prostredia;
 c) odborný prístup pedagogických zamestnancov, špeciálneho pedagóga
zariadenia poradenstva a prevencie, podporu pedagogického asistenta – podľa možností školy;
d) akceptujúce školské prostredie a programy v triedach a školách, ktoré sú zamerané na formovanie pozitívnych postojov k ľuďom s odlišnosťou a znevýhodnením;
e) odbornú prípravu pedagogických zamestnancov.

 

    1. Osobitosti výchovy a vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením

     V našej škole vzdelávame žiakov, ktorým diagnostickým vyšetrením v zariadení poradenstva a prevencie boli identifikované špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby a rodičia/zákonní zástupcovia súhlasili s uplatnením navrhnutých podporných opatrení, respektíve o ne osobne požiadali. Aktuálne v našej škole vzdelávame žiakov so zdravotným znevýhodnením (vývinové poruchy učenia, narušená komunikačná schopnosť, poruchy aktivity a pozornosti, mentálne postihnutie – A variant, poruchy správania,  žiaci chorí a zdravotne oslabení, žiaci s pervazívnymi vývinovými poruchami).

     Všetci naši žiaci so ŠVVP a žiaci s MP – A variant sú zaradení do bežných kmeňových tried podľa prislúchajúceho ročníka, vzdelávajú sa podľa rámcového učebného plánu našej školy pričom obsah ich vzdelávania sa v rôznej miere inšpiruje vzdelávacími programami pre jednotlivé druhy znevýhodnenia.

Žiaci so ŠVVP postupujú podľa Školského vzdelávacieho programu. V špecifických prípadoch postupujeme podľa IVP, na tvorbe ktorého podľa potreby participujú triedni učitelia,  vyučujúci jednotlivých predmetov, pedagogický asistent, špeciálny pedagóg a psychológ zariadenia poradenstva a prevencie, výchovný poradca, rodičia aj žiaci. IVP sa počas školského roka podľa potreby mení, upravuje a dopĺňa o ďalšie navrhnuté podporné opatrenia.  IVP musí byť odsúhlasený zákonnými zástupcami žiaka, ktorí majú právo na jeho kópiu. S IVP sú oboznámení všetci vyučujúci a pedagogický asistent v danej triede, ktorú žiak navštevuje, odborní zamestnanci poradenského zariadenia a aj samotný žiak, nakoľko efektívne plnenie IVP si vyžaduje súčinnosť všetkých zainteresovaných osôb.

     Pri výchove a vzdelávaní žiakov so ŠVVP, ako aj pri tvorbe ročných individuálnych vzdelávacích programov dodržiavame odporúčania poradenských zariadení. K žiakom pristupujeme individuálne a rešpektujeme požiadavky na úpravu prostredia (sedenie žiaka v blízkosti učiteľa alebo asistenta, sedenie so spolužiakom, ktorý je schopný a ochotný mu/jej pomáhať, relaxačný kútik, učebňa na individuálnu prácu), materiálne vybavenie (didaktické pomôcky, audio-vizuálna technika, tablety, PC), na aplikáciu špeciálnych metód a postupov (pozitívna motivácia, časté odmeňovanie aj drobných úspechov, dostatok času na prácu, overovanie pochopenia zadania, inštrukcie zadávané pomalším tempom, zjednodušene, v predtlačenej podobe,  delenie zadaných úloh na menšie celky, písomné práce zadávané s predtlačeným zadaním, s menším počtom úloh, predĺženie času určeného na písomnú prácu, zvýraznenie podstaty zadania,  odpoveď pri tabuli pod vedením učiteľa formou otázok a odpovedí, testy s výberom správnych odpovedí, doplňovacie diktáty…) špecificky v jednotlivých predmetoch pre jednotlivých žiakov. Žiaci, ktorí to potrebujú, sú učiteľmi vedení k efektívnemu samostatnému používaniu kompenzačných a špeciálnych učebných pomôcok (čítacie okienka, čitateľské tabuľky, gramatické tabuľky, slovníky, vlastnoručne zhotovené pomôcky, pojmové mapy, Bystríkove pomôcky, kalkulačky, prehľad vzorcov, nákresy, tablety...). V rámci personálnych podmienok školy žiaci pracujú s pomocou a podporou pedagogického asistenta, ktorý podľa pokynov učiteľa v danej triede vytvára rovnaké príležitosti pre výchovu a vzdelávanie všetkým žiakom.

     V škole sa nám podarilo vytvoriť materiálno-technické a priestorové podmienky pre vzdelávanie žiakov s mentálnym postihnutím v bežnej triede. Intenzívne pracujeme aj na vytvorení personálnych podmienok na vytvorenie inkluzívneho tímu v spolupráci so zriaďovateľom. Vzdelávajú sa podľa rámcového učebného plánu našej školy pričom obsah ich vzdelávania vychádza zo vzdelávacieho programu pre žiakov ŠZŠ. Škola im podľa potreby zabezpečuje učebnice a pracovné zošity ŠZŠ v príslušnom ročníku, ale využívajú aj učebné materiály určené pre ZŠ. Žiaci sú zaradení v kmeňovej triede, avšak vo zvýšenej miere pracujú s pomocou pedagogického asistenta.Podrobnosti ohľadom rozvrhu, spôsobu práce so žiakmi s mentálnym postihnutím a zodpovednosti vyučujúcich za hodnotenie jednotlivých predmetov sú dohodnuté a odsúhlasené na pedagogickej rade.

 

5.2 Osobitosti výchovy a vzdelávania žiakov s nadaním

      Cieľom výchovy a vzdelávania žiakov s nadaním je umožniť im v škole vzdelávať sa a rozvíjať v súlade s ich vývinovými charakteristikami a s prihliadnutím na možné vývinové špecifiká, súvisiace s ich nadaním. Nadaný žiak sa vzdeláva podľa školského vzdelávacieho programu a rámcového učebného plánu školy. Ak špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby neumožňujú nadanému žiakovi, aby sa vzdelával podľa školského vzdelávacieho programu školy, a ani podľa vzdelávacieho programu pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním, žiak sa vzdeláva podľa individuálneho vzdelávacieho programu s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia. Individuálny vzdelávací program nadaného žiaka vypracováva po konzultácii so zákonným zástupcom žiaka (ak ide o žiaka najmenej v piatom ročníku, aj po konzultácii s týmto žiakom) pedagogický zamestnanec poverený riaditeľom školy v spolupráci s pedagogickým asistentom a odborným zamestnancom zariadenia poradenstva a prevencie, prípadne aj s ostatnými vyučujúcimi. Individuálny vzdelávací program obsahuje podporné opatrenia na základe vyjadrenia pedagogického zamestnanca, odborného zamestnanca zariadenia poradenstva a prevencie. Pri tvorbe individuálneho vzdelávacieho programu je možné vychádzať zo vzdelávacieho programu pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním. Je potrebné prihliadať primárne na individuálne špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby konkrétneho žiaka, vrátane potrieb vyplývajúcich zo zdravotného alebo sociálneho znevýhodnenia.

     Nadaných žiakov momentálne na škole nemáme.

 

6. Osobitosti výchovy a vzdelávania cudzincov

      Pri realizácii výchovno-vzdelávacieho procesu sa berie ohľad na individuálne výchovno-vzdelávacie potreby žiaka – dieťaťa cudzinca(ďalej len „žiak – cudzinec“) a uplatňujú sa podporné opatrenia v rozsahu a intenzite, ktorá zodpovedá jeho potrebám.

        Podporné opatrenia môžu byť zamerané na:

    1. uplatňovanie personalizovaného a diferencovaného prístupu úpravou cieľov a obsahu výchovy a vzdelávania, metód, foriem a prístupov vo výchove a vzdelávaní, vrátane metód a foriem skúšania a hodnotenia,
    2. podporu na osvojovanie si štátneho (slovenského) jazyka,
    3. využívanie kompenzačných a špeciálnych edukačných pomôcok,
    4. identifikáciu potrieb, prekážok a bariér vo výchove a vzdelávaní formou pedagogickej a orientačnej diagnostiky, monitoringu a hodnotenia rizík.

 

      Úprava cieľov a obsahu výchovy a vzdelávania sa v prípade potreby realizuje formou rozloženia v rámci vzdelávacieho stupňa vzdelania, tzn. že pri realizácii výchovno-vzdelávacieho procesu sa berie ohľad na úroveň doterajšieho vzdelania, ovládanie vyučovacieho jazyka a na ďalšie individuálne osobitosti žiakov – detí cudzincov.

     Hodnotenie žiakov – cudzincov je nevyhnutná súčasť výchovno-vzdelávacieho procesu, tak ako aj u ostatných žiakov školy. Vo všeobecnosti u všetkých žiakov – cudzincov zaradených na základné vzdelávanie v adaptačnom období u nás v škole platí, že je potrebné zohľadňovať pri ich hodnotení nedostatočnú znalosť štátneho jazyka,  nakoľko sa jedná o závažnú súvislosť, ktorá ovplyvňuje ich výkon. Zároveň platí, že škola zohľadňuje úroveň ovládania štátneho jazyka žiaka – cudzinca aj v ďalších rokoch jeho vzdelávania. Žiaka - cudzinca je žiadúce hodnotiť individuálne, prispôsobiť hodnotenie špecifickým potrebám a rozvojovým možnostiam tohto žiaka. Podporný systém hodnotenia žiaka – cudzinca nastavia pedagogickí zamestnanci školy v spolupráci s odbornými zamestnancami zariadenia poradenstva a prevencie.

        Základné princípy hodnotenia žiaka – cudzinca v našej škole:

  • prihliadať na úroveň ovládania vyučovacieho jazyka žiakom,
  • hodnotiť pokrok a osvojenie si vzdelávacieho obsahu,
  • zohľadňovať pri hodnotení individuálnu situáciu.

     Žiakom – cudzincom sa na odstránenie jazykových bariér poskytuje jazyková podpora na osvojenie si štátneho (slovenského) jazyka. Jazykovú podporu zabezpečuje škola v rozsahu podľa výsledkov jazykovej diagnostiky, aktuálne platných podmienok vzdelávania žiakov – cudzincov a podmienok školy. Jazykovú podporu môže poskytovať podľa rozhodnutia vedenia školy pedagogický zamestnanec školy, alebo škola sprostredkuje jazykový kurz zabezpečovaný externým poskytovateľom, ktorý je realizovaný priamo v škole, mimo školy alebo dištančnou formou prostredníctvom prostriedkov založených na využívaní počítačových sietí. V prípade dištančnej formy žiakovi zabezpečí materiálnotechnickú asistenciu škola.

 

7. Systém podpory pre žiakov ZŠ, Školská 1, Fiľakovo

 

1.stupeň podpory – všetci žiaci   = podporná úroveň 1. stupňa podľa Systému poradenstva a 

                                                         prevencie

2.stupeň podpory – žiaci v riziku                    = podporná úroveň 2. stupňa podľa Systému                          

3.stupeň podpory - žiaci so ŠVVP                                                                    poradenstva a prevencie

 

  1. Stupeň podpory pre všetkých žiakov navštevujúcich

ZŠ, Školská 1, Fiľakovo

 

ODPORÚČANIA  PRE PEDAGÓGOV  PRI  PRÁCI SO VŠETKÝMI  ŽIAKMI 

ZŠ, Školská 1, Fiľakovo

 

VŠEOBECNÉ

  • Na začiatku hodiny stanoviť program a na konci ho zrekapitulovať, pravidelne robiť prehľad prebratého učiva alebo činnosti, opakovať a upevňovať vedomosti a zručnosti,
  • Jasne odkomunikovať požiadavky na správanie a prácu žiaka,
  • Pre ľahšie pochopenie vysvetľovaného učiva sa odporúča používať názorné ukážky konkrétnych predmetov,
  • Rozvíjať základné myšlienkové operácie prostredníctvom rozvoja schopnosti počúvať, rozumieť hovorenému a formulovať vlastné výpovede,
  • Rešpektovať individuálne psychomotorické tempo žiaka, predĺžiť časovú dotáciu, poskytnúť mu dostatočný čas na vypracovanie úloh,
  • Pred žiaka predkladať iba reálne ciele. Výkony žiaka hodnotiť vzhľadom k jeho možnostiam, porovnávať jeho predchádzajúce výkony - súťaženie so sebou samým,
  • Pri hodnotení využívať zásadu „často, ale v menšom rozsahu“, žiaka hodnotiť priebežne, vopred informovať o obsahu a rozsahu kontrolných, tematických a štvrťročných prác a diktátov,
  • V jeden deň písať písomnú prácu maximálne z dvoch predmetov, v ideálnom prípade len z jedného,
  • Ak bol žiak hodnotený známkou nedostatočná, môže byť preskúšaný znova v prípade, ak bol jeho slabý výsledok zapríčinený jeho aktuálnym zdravotným alebo psychickým stavom, o ktorom bol učiteľ vopred informovaný,
  • Pomôcť žiakovi prekonať prípadný neúspech, aby sa u neho neprehlboval pocit menejcennosti v porovnaní so spolužiakmi, poverovať ho úlohami, v ktorých by mohol byť úspešný. Nikdy nezosmiešňovať žiaka za jeho slabší alebo neúspešný výkon,
  • Pozitívne motivovať, podporovať vo vykonávanej činnosti, využívať pochvalu, ocenenie a povzbudenie, poskytovať pomoc na individuálnej úrovni,
  • Dať žiakovi príležitosť ukázať svoje silné stránky a priebežne ho oceňovať za drobné úspechy. Je veľmi dôležité, aby pedagóg žiaka nestrápňoval, neponižoval a nezosmiešňoval. Pre žiaka je primárne dôležité zachovať si sebaúctu,
  • Pomôcť žiakom zaradiť sa do skupinových aktivít,
  • Budovať v triede rešpektujúcu a bezpečnú atmosféru,
  • Preukázateľne (zápisom) spolupracovať so zákonnými zástupcami a oboznámiť ich s konkrétnymi problémami žiaka,

 

SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

  • Po napísaní diktátu dať možnosť žiakovi opraviť svoje chyby. Autokorektúra je jedna z veľmi dôležitých úloh práce a výborný prostriedok k náprave ťažkostí. Ak je žiak schopný nájsť si chyby, je to veľký pokrok,
  • Text, ktorý žiak číta, kontrolovať,
  • Používať gramatické súhrny pri osvojovaní si učiva.

 

MATEMATIKA

  • Opakovane žiaka motivovať a povzbudzovať k výkonu, čím získa sebaistotu,
  • Zadávať prevažne predtlačené kontrolné práce,
  • Žiakovi umožniť dostatočný priestor na kontrolu práce,
  • Rozlišovať chyby vzniknuté z nezvládnutého učiva a chyby vznikajúce chybným odpisom, zámenou poradia číslic, písmen, chybným zápisom číslic pod seba,
  • Pracovné postupy rozplánovať na jednotlivé menšie kroky,
  • Pred skúšaním dať žiakovi podobné úlohy a príklady na domácu prípravu,
  • Tolerovať používanie názoru na prstoch,
  • Od siedmeho ročníka umožniť používanie kalkulačky, pri úlohách, kde nie je cieľom precvičovanie numerických príkladov,
  • Používať tabuľku násobkov podľa potreby,
  • Mať možnosť používať štvorčekový papier pre podpisovanie príkladov,
  • Používať gradované kontrolné práce,
  • Domáce úlohy dávať len z prebratého učiva.

 

 

CUDZÍ JAZYK

  • Výuku smerovať na verbálne osvojovanie si cudzieho jazyka, osvojenie si praktických vetných celkov – dorozumievanie sa  v cudzine, slovník zaužívaných výrazov a idiómov, pádových väzieb slovies s predložkami, väzieb podstatných mien so slovesami...,
  • Nie je vhodné vysvetľovať viac gramatických javov, pravidiel naraz – napr. jedno modálne sloveso, precvičiť a dotrénovať vo väzbách a postupne ďalšie,
  • Nové slová si osvojovať vo väzbách, spájať obrázky so slovami, vyhľadávať slovné spojenia k situačným obrázkom, nové prvky napr. gramatického učiva hneď spájať s komunikáciou,
  • Zamerať sa na osvojovanie odporúčanej slovnej zásoby a slovných spojení, viet a fráz(možné je používať IKT, zvukové ukážky, prípadne žiak opakuje po učiteľovi),
  • Používať čo najviac názornosti,
  • Žiadať od žiaka osvojenie a používanie gramatických pravidiel,
  • Zamerať sa na schopnosť žiaka porozumieť jazyku a dohovoriť sa v bežných situáciách, učiť žiaka bežným nadpisom, krátkym pokynom (napr. stanica, obchod,...),
  • Pri výučbe je vhodné využívať jednoduché básničky, pesničky, porekadlá, hádanky, vtipy...,
  • Zamerať sa na správnu výslovnosť,
  • Používať doplňovanie vhodných slov do viet (ústnou formou),
  • Trénovať reakcie na pokyny v cudzom jazyku bez prekladu do slovenského jazyka,
  • Využívať audio nahrávky k tréningu správnej výslovnosti,
  • Vždy sa presvedčiť, či žiak porozumel zadaniu,
  • Používať gramatické prehľady - nepravidelné slovesá počas vyučovania (2. stupeň ZŠ),
  • Odložiť skúšanie z dôvodu dlhodobej absencie,
  • Diferencovať úlohy podľa potreby.

 

OSTATNÉ PREDMETY 

 

  • Alternatívne formy zisťovania vedomostí sú vhodné tiež v rámci ostatných predmetov,
  • Tolerovať pracovné, psychomotorické tempo, tempo písania, čítania, počítania,
  • V náukových predmetoch zvýrazniť podstatné, naučiť pracovať s pojmovými mapami so zápisom pojmov, vzťahov a súvislostí,
  • Multisenzoriálny prístup vo výuke – používať pri výklade, pri osvojovaní si nového učiva čo najviac zmyslov (počúvaj-pozeraj-hovor-napíš-ukáž),
  • Skontrolovať porozumenie zadania, dovoliť žiakovi otázky aj v priebehu práce, písomky, priebežne usmerniť v prípade potreby v samostatnej práci,
  • Kontrolovať postup práce, nielen výsledok,
  • Ústretový, nápomocný prístup pri odpovediach, klásť pomocné otázky, nestresovať, nedávať priestor pre výsmech spolužiakov, výnimočne poskytnúť možnosť odpovede mimo triedy,
  • Častá motivácia, povzbudenie a poskytnutie spätnej väzby,
  • Rozdelenie pokynov na menšie časti,
  • Okrem slovenského jazyka tolerovať zníženú kvalitu písomného prejavu (do hodnotenia nezahrňovať chyby vznikajúce chybným odpisom, nedostatočnou úpravou, tolerovať zápis tlačenými písmenami),
  • Ponechať žiakovi viac času, tolerovať pomalšie pracovné tempo,
  • Preferovať ústny prejav, nenaliehať na pohotovú odpoveď, nápomocný prístup,
  • Ponechať dostatok času na spracovanie a kontrolu písomných prác,
  • V prípade potreby pomôcť žiakovi s porozumením textu a zadania,
  • Častejšie využívať názorné pomôcky,
  • Záujem žiaka o dané učivo vyvolávať tiež používaním rôznych vizuálnych pomôcok, farieb (fixky, kriedy,...), do výučby začleňovať názorné a praktické ukážky.

 

 

 

 

  1. stupeň podpory pre žiakov v riziku

Sú to žiaci:

- z cudzojazyčného prostredia,

- ktorých prvým jazykom nie je slovenčina

- predčasne zaškolení (nezrelí)

- so začínajúcimi problémami v učení (predpoklad VPU)

- v diagnostickom procese s problémami v učení, v správaní ...

- s intelektovou úrovňou v pásme podpriemeru

- s aktuálnymi osobnými problémami (rozvod, úmrtie v rodine, šikanovanie....)

- so psychickými problémami krátkodobého a dlhodobého charakteru (seba poškodzovanie, užívanie návykových látok .....)

- so zdravotnými problémami (s veľkým počtom vymeškaných ospravedlnených hodín)

 

Postup práce so žiakmi v riziku.

  1. Identifikovanie problémov žiaka v oblasti učenia, správania žiaka rodičom, učiteľom,
  2. Podporné opatrenia:
  • návrhy na úpravu v školskom prostredí -  intervencia triedneho učiteľa, učiteľa predmetu, odborného zamestnanca zariadenia poradenstva a prevencie, podpora pedagogického asistenta,
  • návrhy na úpravu v domácom prostredí (navýšenie času na prípravu, pomoc a kontrola od rodiča pri vypracúvaní domácich úloh, zavedenie režimu a systému práce doma...) podľa odporúčaní odborného zamestnanca zariadenia poradenstva a prevencie,
  • tieto návrhy musia byť zaznamenané v tlačive žiadosť o vyjadrenie , vyjadrenie, žiadosť o pridelenie a vyjadrenie riaditeľa školy k vyjadreniu,
  1. V prípade potreby delegovanie žiaka na diagnostické vyšetrenie.

 

ŠPECIÁLNO - PEDAGOGICKÉ  ODPORÚČANIA  PRE PEDAGÓGOV  PRI  PRÁCI SO ŽIAKMI V RIZIKU

Je v kompetencii učiteľa, ktoré z nasledujúcich odporúčaní použije, najlepšie po dohode s výchovným poradcom. Tieto odporúčania musia byť zaznamenané v tlačive – Vyjadrenie k PO

 

SLOVENSKÝ JAZYK – primárne vzdelávanie

 

  • Uprednostňovať preverovanie vedomostí podľa preferencií žiaka, ústna alebo písomná forma odpovede,
  • Vhodná je tiež forma doplňovačiek, testov s voľbou správnych odpovedí,
  • Pri písomnom prejave je možné, aby si žiak diktoval, čo píše a naučil sa po sebe kontrolovať si text,
  • Pri písaní je lepšie písať znamienka ihneď, aj keď sa poruší zásada plynulého písania,
  • Pri prepise a odpise kombinovať prepis s doplňovačkami, umožniť tiché „diktovanie si“, množstvo prepisovaného textu redukovať, rešpektovať pomalšie tempo, častejšie žiaka kontrolovať,
  • Stimulovať jemnú motoriku a motoriku rúk uvoľňovacími cvičeniami, dbať o správne držanie písacej potreby a sedenie,
  • Pri písaní poznámok dovoliť žiakovi písať si len hlavné body, rešpektovať osobné pracovné tempo žiaka,
  • Nedávať prepisovať zošity kvôli úprave,
  • Na hodinách slohu hodnotiť obsahovú stránku, nie gramatickú,
  • Pri písaní diktátu voliť pomalšie tempo diktovania,
  • Možnosť doplňovacích cvičení namiesto diktátov na overenie znalosti pravopisných pravidiel,
  • Diktáty nehodnotiť známkou horšou ako 3, vyčísliť počet chýb alebo sledovaných javov,
  • Písať diktát formou doplňovačky, hodnotiť všetky chyby,
  • V individuálnych prípadoch dovoliť žiakovi napísať diktát ako domácu úlohu pred diktovaním na vyučovacej hodine, aj inou formou zoznámiť sa najprv s diktovaným textom,
  • Prispôsobiť počet úloh pri preverovaní vedomostí alebo predĺžiť čas,
  • Pri písaní rozdeliť dlhší celok na dve časti alebo viac častí,
  • Rešpektovať tempo písania,
  • Umožniť žiakovi používať pomôcku, na ktorej má vzor písanej podoby jednotlivých písmen,
  • Viesť žiaka k správnej technike čítania, v prípade potreby tolerovať aj slabikovanie. V individuálnom kontakte viesť žiaka k plynulému slabikovanému hlasnému čítaniu, napr. párovým čítaním, zadávať kratšie úseky. Neznámy text nehodnotiť,
  • Zamerať sa na nácvik čítania s porozumením, pochopenie prečítaného textu overovať kladením otázok. Podľa potreby umožniť používať záložku, resp. čítacie okienko, odbúravať dvojité čítanie,
  • Nestresovať, nezameriavať sa len na rýchlosť čítania, ale aj na kvalitu - t. z. kvalitu reprodukcie,
  • Zadávať kratšie texty k čítaniu,
  • Trénovať orientáciu v texte – napr. vyhľadávanie konkrétnych slov, viet v neznámom. alebo málo známom texte,
  • V individuálnych prípadoch nevyvolávať na hlasné a dlhé čítanie pred triedou,
  • Viesť k používaniu správnej techniky čítania,
  • K domácej príprave dať čítať primerane dlhý text,
  • Pred samotným čítaním vybrať z textu ťažké slová a precvičiť ich čítanie,
  • Pred čítaním súvislého textu zaradiť rozcvičku čítanie písmen, slabík, slov,
  • Pri mimo čítankovom čítaní  zadávať len primerané časti diel, nezadávať príliš krátky časový limit na prečítanie.

 

 

SLOVENSKÝ JAZYK – nižšie stredné vzdelanie

  • Uprednostňovať preverovanie vedomostí podľa preferencií žiaka. Ústna alebo písomná forma odpovede,
  • Vhodná je tiež forma doplňovačiek, testov s voľbou správnych odpovedí,
  • Pri písaní poznámok dovoliť žiakovi písať si len hlavné body, rešpektovať osobné pracovné tempo žiaka,
  • Na hodinách slohu hodnotiť obsahovú stránku, nie gramatickú,
  • Pri písaní diktátu voliť pomalšie tempo diktovania,
  • Možnosť doplňovacích cvičení namiesto diktátov na overenie znalosti pravopisných pravidiel,
  • Diktáty nehodnotiť známkou horšou ako 3, vyčísliť počet chýb alebo sledovaných javov,
  • Písať diktát formou doplňovačky, hodnotiť podľa klasickej stupnice,
  • Prispôsobiť počet úloh pri preverovaní vedomostí, alebo predĺžiť čas,
  • Rešpektovať tempo písania. Rešpektovať, ak žiak nechce byť vyvolaný na hlasné a dlhé čítanie pred triedou.

 

MATEMATIKA

  • Vytvárať žiakovi (s pomocou pedagogického asistenta) na kartičkách vzory na riešenie jednotlivých algoritmov, na ktorých bude mať rozkrokované jednotlivé matematické postupy a naučiť žiaka pracovať s nimi,
  • Tolerovať pomalšie tempo,
  • V numerických úlohách používať jeden spôsob vypočítania, ktorý žiakovi vyhovuje, dovoliť používanie kalkulačky, tabuľku násobkov, premeny jednotiek... (ideálne, ak si žiak vyrobí svoj vlastný „vzorkovník“ z matematiky, ale i z jazykov).

 

CUDZÍ JAZYK - primárne vzdelávanie a nižšie stredné vzdelávanie

 

  • Nie je vhodné vysvetľovať viac gramatických javov, pravidiel naraz – napr. jedno modálne sloveso, precvičiť a dotrénovať vo väzbách a postupne ďalšie,
  • Preferovať verbálne osvojenie učenia sa učiva, písomnú formu ponechať ako vedľajšiu,
  • Skúšanie naučených slovíčok písomnou formou zvážiť, chyby v zápise tolerovať, ak sú foneticky správne zapísané,
  • Nežiadať od žiaka doslovné preklady,
  • Žiadať od žiaka osvojenie a používanie gramatických pravidiel,
  • Nedávať čítať dlhé a náročné texty,
  • Odpovedať na základe otázok – pri reprodukcii súvislého textu využívať podporné otázky, resp. vypracovať pre žiaka štruktúrovanú osnovu.

 

OSTATNÉ PREDMETY – primárne vzdelávanie a nižšie stredné vzdelávanie

  • Kľúčové písomné práce písať s predĺženým časom (cca o 20 %) alebo redukciou úloh.,
  • V náukových predmetoch zvýrazniť podstatné, naučiť pracovať s pojmovými mapami so zápisom pojmov, vzťahov a súvislostí, ktoré môže žiak v zjednodušenej forme používať aj pri vlastnej odpovedi (heslovitý záznam, možnosť dokresľovania...),
  • Zadanie rozdeliť na kratšie úseky, kontrolovať postup práce, nielen výsledok,
  • Zadávať krátke cvičenia, každodenné, postupne zvyšovať nároky po zvládnutí predchádzajúcich cvičení,
  • Systematický individuálny prístup, aby žiak postupne prebral učivo,
  • Rozdelenie pokynov na menšie časti a podľa potreby každú z nich žiakovi zvlášť opakovať,
  • Pri písomnom overovaní vedomostí voliť skôr práce menšieho rozsahu, testové formy, stručné odpovede. Časovo limitované práce sú menej vhodné, hodnotiť po verbálnom doskúšaní žiaka,
  • Priebežne overovať správne pochopenie zadania,
  • Pri odpovediach, kde je potrebné vedieť poučky naspamäť, voliť možnosť doplňovania textu poučky alebo formou testov s výberom možných odpovedí,
  • S dovolením učiteľa umožniť fotenie mobilom alebo kopírovanie poznámok spolužiaka.

 

 

3. stupeň podpory  pre žiakov so ŠVVP

 

Postup práce so žiakmi po diagnostickom vyšetrení.

  1. Po absolvovaní diagnostického vyšetrenia a prijatí správy z vyšetrenia nasleduje konzultácia s rodičom, konzílium s pedagogickými zamestnancami o záveroch z vyšetrenia a nastavenia ďalšej práce so žiakom.
  2. Práca pedagogického asistenta so žiakom podľa potreby a individuálnych ťažkostí.
  3. Hodnotenie žiaka na konci každého hodnotiaceho obdobia (na polroku a konci školského roka). Podľa potreby úprava podporných opatrení/IVP
  4. Delegovanie žiaka na rediagnostické vyšetrenie podľa potreby.

 

ODPORÚČANIA  PRE PEDAGÓGOV  PRI  PRÁCI SO  ŽIAKMI SO  ŠVVP

Učiteľ postupuje podľa záverov a odporúčaní z diagnostického vyšetrenia v CPP.

VŠEOBECNÉ  ODPORÚČANIA

  • Ak bol žiak hodnotený známkou nedostatočná, môže byť preskúšaný znova v prípade, ak bol jeho slabý výsledok zapríčinený jeho aktuálnym zdravotným alebo psychickým stavom, o ktorom bol učiteľ vopred informovaný,
  • Uprednostniť formu skúšania, pri ktorej žiak dosahuje optimálny výkon, overiť si tak pre žiaka vhodnejším spôsobom úroveň jeho nadobudnutých vedomostí. Zároveň prihliadať na oslabenia v konkrétnych oblastiach. Je potrebné dopriať žiakovi vždy dostatok času na premyslenie odpovede,
  • Používať krátke, jasné inštrukcie, overiť si, či im žiak porozumel. Častejšie opakovať inštrukcie. Viesť žiaka k tomu, aby sa prihlásil, keď niečomu nerozumie,
  • Na začiatku hodiny stanoviť program a na konci ho zrekapitulovať, pravidelne robiť prehľad prebratého učiva alebo činnosti, opakovať a upevňovať vedomosti a zručnosti.
  • Pre ľahšie pochopenie vysvetľovaného učiva sa odporúča používať názorné ukážky konkrétnych predmetov,
  • Zadávané úlohy je potrebné rozložiť na menšie časti, ktoré žiak postupne zvládne,
  • Jasne odkomunikovať požiadavky na správanie a prácu žiaka,
  • Rozvíjať základné myšlienkové operácie prostredníctvom rozvoja schopnosti počúvať, rozumieť hovorenému a formulovať vlastné výpovede,
  • Preukázateľne (zápisom) spolupracovať so zákonnými zástupcami a oboznámiť ich s konkrétnymi problémami žiaka,
  • Rešpektovať individuálne psychomotorické tempo žiaka, predĺžiť časovú dotáciu, poskytnúť mu dostatočný čas na vypracovanie úloh, prípadne úlohy rozdeliť na časti. Nehodnotiť to, čo žiak nestihne vypracovať. Umožniť žiakovi zmenu pracovnej polohy, krátky odpočinok, relaxáciu,
  • Pred žiaka predkladať iba reálne ciele. Výkony žiaka hodnotiť vzhľadom k jeho možnostiam, porovnávať jeho predchádzajúce výkony - súťaženie so sebou samým,
  • Pri hodnotení využívať zásadu „často, ale v menšom rozsahu“, žiaka hodnotiť priebežne, vopred ho informovať, kedy bude skúšaný,
  • Neodporúča sa písať písomky ako bleskovky alebo päťminútovky,
  • Pomôcť žiakovi prekonať prípadný neúspech, aby sa u neho neprehlboval pocit menejcennosti v porovnaní so spolužiakmi, poverovať ho úlohami, v ktorých by mohol byť úspešný. Nikdy nezosmiešňovať žiaka za jeho slabší alebo neúspešný výkon,
  • Pozitívne motivovať, podporovať vo vykonávanej činnosti, využívať pochvalu, ocenenie a povzbudenie, poskytovať pomoc na individuálnej úrovni,
  • Dať žiakovi príležitosť ukázať svoje silné stránky a priebežne ho oceňovať za drobné úspechy. Je veľmi dôležité, aby pedagóg žiaka nestrápňoval, neponižoval a nezosmiešňoval. Pre žiaka je primárne dôležité zachovať si sebaúctu,
  • Budovať v triede rešpektujúcu a bezpečnú atmosféru,
  • Pomôcť žiakovi zaradiť sa do skupinových aktivít.

 

ODPORÚČANIA PRI PRÁCI SO ŽIAKMI S PORUCHAMI UČENIA

  • Pri potrebe navýšenia časovej dotácie v oblastiach, v ktorých nepracuje žiak prirodzene rýchlym tempom, dopriať viac času na spracovanie úloh, aby došlo k prejaveniu nadobudnutých vedomostí,
  • Pri potrebe kompenzačných pomôcok diskutovať aj so žiakom, do akého rozsahu sú pre neho potrebné v jednotlivých predmetoch,
  • Pri potrebe do vysvetlenia zadania, viackrát zadanie zopakovať alebo ho pretransformovať do inej podoby, aby došlo k jeho porozumeniu. Používať krátke a jasné inštrukcie. Otázky a úlohy zadávať tak, aby žiak mohol odpovedať jednoznačne,
  • Podporovať žiaka v jeho výkonoch, rozvíjať nadobudnuté vedomosti a utvrdzovať tie, ktoré už vie. Pokúsiť sa mu opätovne vysvetliť tie, v ktorých si nie je istý, aby nedochádzalo len k mechanickému naučeniu, ale aj tendencii naučené použiť,
  • Hodnotiť vždy iba to, čo žiak stačí vypracovať, nie to, čo nevypracoval,
  • Oceniť snahu, aj keď výsledok práce nezodpovedá našim predstavám, oceniť akékoľvek drobné pokroky v čítaní a v pravopise,
  • Za neúspech žiaka nekarhať. Hodnotenie a klasifikácia majú pôsobiť povzbudivo,
  • Žiaka vopred informovať, čo od neho budeme vyžadovať, z čoho bude hodnotený, nech nie jeho výkon negatívne ovplyvnený,
  • V prípade, že sa žiak nevyhne písomnému skúšaniu, môže mať podľa potreby na vypracovanie písomných úloh viac času ako je obvyklé, mal by mať povolené používať didaktické pomôcky, technické pomôcky, kompenzačné pomôcky, upravené materiály, špeciálne pracovné listy a učebnice a iné (digitálne pero, diktafón, notebook, gramatické tabuľky, pravidlá slovenského pravopisu, diktát pripravený ako doplňovačka, odkopírované poznámky od spolužiakov, dyslektické (čítacie) okienko, dyslektická tabuľka, a i.),
  • V prípade písomných prác (aritmetických výpočtov) poskytnúť čistý papier na pomocné výpočty,
  • Dlhšie učivo je vhodné rozdeliť na niekoľko ucelených kratších častí, pedagóg by mal viesť vyučovaciu hodinu interaktívne, zapájať žiaka do výkladu, dávať mu otázky,
  • Verbálne vysvetľovanie je vhodné doplniť ilustráciami, zvýrazniť kľúčové slová farebne, používať obrázky a iné názorné pomôcky. Zložitejšie postupy, kľúčové slová je vhodné napísať v bodoch na tabuľu. Nové pojmy vždy vysvetľovať a objasňovať v rôznych súvislostiach, nadväzovať na skúsenosti žiaka,
  • Používať efektívne stratégie učenia, pre porozumenie a osvojenie preberaného učiva,
  • Nové učivo usporiadať po krokoch, postupnosť od jednoduchého k zložitejšiemu,
  • Poskytovať  žiakovi dostatok možností na precvičovanie a osvojenie učiva,
  • Vždy, keď je to potrebné, konzultovať rozsah učiva so špeciálnym pedagógom,
  • Prihliadať na znížený grafický prejav vo všetkých predmetoch,
  • Nedávať žiakovi písať rozsiahle zápisy, inak sa úroveň grafického prejavu zníži natoľko, že budú poznámky nepoužiteľné – dať žiakovi písať len časť textu, ostatné mu umožniť odkopírovať od spolužiakov alebo mu poskytnúť vopred predtlačený text.

 

ODPORÚČANIA PRI PRÁCI SO ŽIAKMI S ADHD A PROBLÉMOVÝM  SPRÁVANÍM

  • Pokiaľ možno vylúčiť všetky vedľajšie rušivé podnety. Vhodné je žiaka posadiť do blízkosti učiteľa, na dohľad. Poprípade s pokojnejším spolužiakom tak, aby mal v zornom poli čo najmenej rušivých podnetov. Počas vyučovania mať na lavici k dispozícií len pomôcky, ktoré momentálne potrebuje,
  • Žiak s ADHD má problém s udržaním poriadku a učebnými schopnosťami. Je potrebné zaistiť, aby si správne zaznamenával úlohy, usporiadal pracovný priestor a pomôcky,
  • Oddychom je pohybové uvoľnenie. Nenútiť žiaka do úplného kľudu. Dovoliť mu pri práci kľačať, stáť alebo meniť polohu. V školskej triede ho umiestniť tak, aby nerušil ostatných žiakov. Žiaka s ADHD je nevhodné trestať zákazom pobytu vonku (možnosť „vybehať sa“ je pre takéhoto žiaka základnou potrebou),
  • Školské skúšanie a práce, ktoré budú hodnotené/klasifikované, by sa mali diať iba za dobrého sústredenia a dobrej spolupráce žiaka, a to len v prvej polovici vyučovacieho času a na začiatku jednotlivých vyučovacích hodín,
  • Pri slovnom skúšaní sa odporúča skúšať žiaka kratšie a radšej dva krát. Ak žiak píše písomnú prácu, je vhodné rozdeliť ju podľa potreby na viac kratších častí,
  • Nepripustiť, aby vznikol pocit menejcennosti pri stále opakovaných neúspechoch v súťaži s druhými žiakmi, ani pocit výnimočnosti pri zvláštnom vedení, ktoré mu učiteľ poskytuje,
  • Snažiť sa upriamiť pozornosť žiaka ešte skôr, ako ho bude potrebné dôrazne napomenúť (napríklad letmý dotyk),
  • Stanoviť pre žiaka primerané krátkodobé ciele, ktoré je žiak schopný splniť v reálnom časovom termíne,
  • Potrebné je jednoznačné vedenie - zo správania je potrebné dôsledky vyvodzovať okamžite.
  • V rámci priebežného hodnotenia je vhodné využívať rôzne formy hodnotenia, nielen klasické známkovanie (percentá, vyznačenie jednotlivých chýb, slovné hodnotenie),
  • Vymedzenie hraníc a dodržiavanie všeobecných školských či triednych pravidiel (žiak by mal dopredu vedieť, aké následky má ich porušovanie),
  • Vysvetliť žiakom, prečo je pre nich preberaná látka dôležitá, využívať farebné písacie potreby na tabuľu, pracovať s grafmi, mapami, názornými ukážkami, používať počítačové prezentácie,
  • Vyučovaciu hodinu obohacovať aj o tímové aktivity – rozdelenie triedy na skupinky a následne zadanie úloh,
  • Pravidelná kontrola vyhotovených domácich úloh a poznámok v zošite, na záver vyučovania prekontrolovať úlohy zadané v priebehu vyučovacej hodiny,
  • Využiť prebytok energie u žiaka – zapájať ho do školských žiackych projektov, mimo-školských aktivít, zadávať mu rôzne typy nie veľmi zložitých úloh alebo stručne precvičovať prebraté učivo,
  • Vyhýbať sa direktívnemu prístupu a príkazom či zákazom, namiesto toho sa skúsiť so žiakom pokojne porozprávať a vysvetliť mu, čo sa od neho očakáva,
  • Pri hodnotení správania je efektívnejšie pozitívne hodnotiť dobré správanie sa žiaka ako trestať nežiaduce prejavy v správaní,
  • Poskytnúť žiakovi viac podpory, porozumenia, snažiť sa vytvoriť vzťah plný dôvery.
  • Odmeňovať dobrú prácu a udržať pozornosť pochvalou,
  • V rámci vyučovacej hodiny zahrnúť viacero rôznorodých aktivít, ktoré upútajú pozornosť žiaka,
  • Uistiť sa, či žiak sleduje výklad učiteľa, napr. udržiavať s ním častejší očný kontakt,
  • Upútať pozornosť žiaka jeho aktívnym vtiahnutím do vyučovacieho procesu, napr. požiadať ho o pomoc pri rozdávaní pomôcok, písaním kľúčových slov na tabuľu,
  • Častejšie striedanie činností,
  • Jasná štruktúra vyučovania. Predvídateľné a dôsledné správanie pedagóga,
  • Častý nácvik žiadúceho správania, názorné predvádzanie správneho postupu pri plnení rutinných úloh a príležitostné opakovanie požiadaviek a pravidiel,
  • Jasne a spravodlivo stanoviť dôsledky nežiadúceho správania. Venovať dostatok času vysvetleniu toho, čo je v triede prijateľné a čo nie,
  • Oddeliť správanie, ktoré sa nám nepáči od samotnej osoby žiaka - „Nepáči sa mi, keď robíš.......“ namiesto „Si zlý!!“
  • Pomôcť žiakovi nájsť prostriedok, ktorým môže redukovať aktuálne prežívané napätie, hnev (napr. dovoliť mu kresliť, modelovať z plastelíny),
  • Upozorniť žiaka , že s ním nechceme bojovať, ukázať mu rešpekt a pomôcť mu nájsť spôsob, ako získať pocit dôležitosti, uznania primeraným spôsobom,
  • Učiteľ alebo triedny učiteľ zváži, či je nevyhnutné vhodným, taktným spôsobom vysvetliť ostatným žiakom v triede špecifický prístup v hodnotení žiaka s poruchou správania.
  • Poskytnúť žiakovi viac podpory, porozumenia, snažiť sa vytvoriť vzťah plný dôvery.

 

ODPORÚČANIA PRI PRÁCI SO ŽIAKMI S POMALÝM PSYCHOMOTORICKÝM A PRACOVNÝM TEMPOM

  • Vystaviť na nástenke rozvrh a pravidlá a často ich vysvetľovať,
  • Na začiatku hodiny stanoviť program a na konci ho zrekapitulovať, pravidelne robiť prehľad prebratého učiva alebo činnosti, opakovať a upevňovať vedomosti a zručnosti,
  • Pri vysvetľovaní zapísať na tabuľu hlavné body,
  • Poskytovať žiakovi rôzne účinné podnety, ktorých sa bude môcť zachytiť, keď ochabne jeho pozornosť, na hodinu si pripraviť rôzne činnosti,
  • Žiakov, ktorí majú najväčšie ťažkosti, posadiť blízko niekoho, kto im môže pomôcť, ale tak, aby ich bolo možné podľa potreby posadiť aj ďalej od seba, aby neboli nikým rušení a zaistiť priestory, aby žiaci mali kde sami zvládnuť svoje správanie,
  • Úlohy rozdeliť na menšie časti tak, aby zodpovedali možnostiam koncentrácie pozornosti žiakov, dokončenie úlohy okamžite potvrdiť a aj primerane oceniť.

 

ODPORÚČANIA PRI PRÁCI SO ŽIAKMI CHORÝMI A ZDRAVOTNE OSLABENÝMI

  • Žiak má v dôsledku zdravotného oslabenia sťažené podmienky v bežnom živote, je preto nevyhnutné mať pochopenie pre jeho osobitosti (výkyvy v práci, úzkostné prežívanie a iné), dôležitá je trpezlivosť a akceptácia. Nezávisí len od samotného žiaka, aby úspešne prekonával svoje ťažkosti, dôležité je aj vnímanie celkovej situácie a pozitívne a podporné pôsobenie ako rodičov, tak aj učiteľov a i. Liečba bez farmakoterapie nie je u tejto poruchy mysliteľná. Treba si uvedomiť, že žiak trpiaci touto diagnózou potrebuje oveľa väčšiu pozornosť a starostlivosť ako jeho zdraví vrstovníci. Porucha vyžaduje veľkú dávku trpezlivosti, pochopenia a mnoho láskyplnej dôslednosti. To všetko pomôže chorému získavať späť pocit istoty v preňho tak neistom svete.
  • Zdravotné oslabenie prináša so sebou kolísavý priebeh, preto v prípade „horších“ dní  vynechať písanie písomných prác, prípadne nehodnotiť výsledky týchto prác. V prípade potreby umožniť žiakovi svoju odpoveď zopakovať v iný deň,
  • Upovedomiť žiaka vopred na skúšanie, písomnú prácu,
  • Využívať pochvalu, podporu, pozitívnu motiváciu, povzbudenie,
  • Nevystavovať žiaka zbytočným stresovým a záťažovým situáciám,
  • Dať žiakovi pocit podpory, chápavé a bezpečné školské prostredie.

 

ODPORÚČANIA PRI PRÁCI SO ŽIAKMI ZO SOCIÁLNE ZNEVÝHODNENÉHO  PROSTREDIA

  • Vedomosti prednostne preverovať ústnym preskúšaním, pri ktorom má učiteľ väčší priestor klásť žiakovi otázky, naviesť ho na odpoveď,
  • Pokiaľ sú vedomosti preverované písomne, voliť jednoduché otázky, prípadne voliť testy s možnosťou zakrúžkovania správnej odpovede,
  • Nezasahovať nevhodne do odpovede žiaka, umožniť plne prejaviť svoje vedomosti, neprerušovať pri prípadnej súvislej odpovedi,
  • Neprekvapovať neočakávaným skúšaním, ale preferovať pravidelné skúšanie alebo dopredu oznámené skúšanie, nie náhodné a nie za trest,
  • Vytvoriť atraktívne edukačné prostredie rešpektujúce sociálne, kultúrne a jazykové špecifiká žiaka zo SZP,
  • Zapájať žiakov do mimoškolskej záujmovej činnosti,
  • Rozvíjať schopnosť komunikovať v slovenskom jazyku,
  • Rozvíjať schopnosť seba prezentácie a podporiť pozitívny seba obraz,
  • Využívať:
    • metódu viacnásobného opakovania informácie – umožňuje žiakovi čo najpresnejšie prijať novú informáciu,
    • metódu nadmerného zvýraznenia informácie – učiteľ môže zvýrazniť pozadie, informáciu, predmet farebne, iným typom písma a pod.,
    • metóda multisenzorického sprostredkovania – žiak prijíma informáciu viacerými zmyslami,
    • sluchové cvičenia, sluchovo - pohybové cvičenia, pohybovo – sluchovo - zrakové cvičenia zamerané na rozvoj zmyslovej percepcie,
    • tvorivé manipulačné činnosti zamerané na rozvoj elementárnych grafických a manipulačných zručností žiakov.

 

ŠPECIÁLNO-PEDAGOGICKÉ  ODPORÚČANIA  PRE PEDAGÓGOV  PRI  PRÁCI SO ŽIAKMI  SO  ŠVVP

SLOVENSKÝ JAZYK

  • Uprednostňovať preverovanie vedomostí ústnou formou pred písomnou,
  • Vhodná je tiež forma doplňovačiek, testov s voľbou správnych odpovedí,
  • Pri písomnom prejave je potrebné, aby si žiak diktoval čo píše a naučil sa po sebe kontrolovať si text,
  • Pri písaní je lepšie písať znamienka ihneď, aj keď sa poruší zásada plynulého písania,
  • Pri prepise a odpise kombinovať prepis s doplňovačkami, umožniť tiché „diktovanie si“, množstvo prepisovaného textu redukovať, rešpektovať pomalšie tempo, častejšie žiaka kontrolovať,
  • Stimulovať jemnú motoriku a motoriku rúk uvoľňovacími cvičeniami, dbať o správne držanie písacej potreby a sedenie,
  • Pri písaní poznámok dovoliť žiakovi písať si len hlavné body, rešpektovať osobné pracovné tempo žiaka,
  • Nedávať prepisovať zošity kvôli úprave,
  • Štylistickú, gramatickú a grafickú stránku písomného prejavu hodnotiť s prihliadnutím na VPU, ktorá priamo ovplyvňuje kvalitu písomnej práce žiaka. Vhodné je slovné hodnotenie, hodnotenie počtom chýb, známkou je vhodné hodnotiť, keď sa práca „podarí“,
  • Na hodinách slohu hodnotiť obsahovú stránku, nie gramatickú,
  • Slohové cvičenia v písomnej forme sú nevhodné, vhodná je forma ústneho prejavu s výberom tém rozvíjajúcich fantáziu žiaka. Vhodné je tiež dopĺňanie nedokončených viet alebo dokončenie príbehu, konverzácie,
  • Pri písaní diktátu voliť pomalšie tempo diktovania,
  • Chyby v diktátoch neopravovať klasickým spôsobom, ale prepísať správne slovo, chyby neopravovať červeným, ale zeleným perom, slová správne napísané výrazne podčiarknuť, urobiť spoločný rozbor,
  • Možnosť doplňovacích cvičení namiesto diktátov na overenie znalosti pravopisných pravidiel,
  • Diktáty nehodnotiť známkou horšou ako 3, vyčísliť počet chýb,
  • Po napísaní diktátu dať možnosť žiakovi opraviť svoje chyby. Auto korektúra je jedna z veľmi dôležitých úloh práce so žiakmi s VPU a výborný prostriedok k náprave ťažkostí. Ak je žiak schopný nájsť si chyby, je to veľký pokrok,
  • Hodnotiť vypracované úlohy, tie ktoré nestihne, nehodnotiť ako nesprávne,
  • Pri písaní rozdeliť dlhší celok na dve časti alebo viac častí,
  • Umožniť žiakovi používať pomôcku, na ktorej má vzor písanej podoby jednotlivých písmen,
  • Častejšie zadávať úlohy na prepis – ako predpoklad k zlepšeniu rýchlosti písania a osvojenia gramatiky,
  • Viesť žiaka k správnej technike čítania, v prípade potreby tolerovať aj slabikovanie. V individuálnom kontakte viesť žiaka k plynulému slabikovanému hlasnému čítaniu, napr. párovým čítaním, zadávať kratšie úseky. Neznámy test neklasifikovať/nehodnotiť,
  • Zamerať sa na nácvik čítania s porozumením, pochopenie prečítaného textu overovať kladením otázok. Podľa potreby umožniť používať záložku, resp. čítacie okienko, odbúravať dvojité čítanie,
  • Nestresovať, nezameriavať sa len na rýchlosť čítania, ale aj na kvalitu - t. z. kvalitu reprodukcie,
  • Zadávať kratšie texty k čítaniu,
  • Trénovať orientáciu v texte – napr. vyhľadávanie konkrétnych slov, viet v neznámom alebo málo známom texte,
  • Nevyvolávať na hlasné a dlhé čítanie pred triedou,
  • K domácej príprave dať čítať primerane dlhý text,
  • Pred samotným čítaním vybrať z textu ťažké slová a precvičiť ich čítanie,
  • Text, ktorý žiak číta, kontrolovať,
  • Pred čítaním súvislého textu zaradiť rozcvičku čítanie písmen, slabík, slov,
  • Viesť žiaka k tomu, aby si chyby v čítaní sám objavil a opravil,
  • Pri povinnom čítaní  zadávať len primerané časti diel, nezadávať príliš krátky časový limit na prečítanie.

 

MATEMATIKA

  • Pri hodnotení striedavo využívať ústne i písomné odpovede,
  • Opakovane žiaka motivovať a povzbudzovať k výkonu, čím získa sebaistotu,
  • Vytvárať si na kartičkách vzory na riešenie jednotlivých algoritmov, na ktorých bude mať rozkrokované jednotlivé matematické postupy a naučiť žiaka pracovať s nimi,
  • Tolerovať pomalšie tempo,
  • Tolerovať pri písomnom nácviku matematických operácií chyby z nesprávneho podpísania čísel,
  • Zadávať predtlačené kontrolné práce,
  • Žiakovi umožniť dostatočný priestor na kontrolu práce,
  • Pri kontrole spolupracovať so žiakom a viesť ho k zvládnutiu tejto činnosti,
  • Slovné úlohy – nacvičiť istý typ (spolu, o viac, o menej, krát viac,...) nemeniť formuláciu zadania, zvýrazniť kľúčové slovo, čo máme vypočítať,
  • Pri slovných úlohách v prípade potreby nesprávny krok žiakovi hneď opraviť,
  • Rozlišovať chyby vzniknuté z nezvládnutého učiva a chyby vznikajúce chybným odpisom, zámenou poradia číslic, písmen, chybným zápisom číslic pod seba,
  • Pracovné postupy rozplánovať na jednotlivé menšie kroky,
  • Pri písomných prácach prispôsobiť počet a náročnosť príkladov schopnostiam žiaka,
  • V numerických úlohách používať jeden spôsob vypočítania, ktorý žiakovi vyhovuje, dovoliť používanie kalkulačky, tabuľku násobkov, premeny jednotiek... (ideálne, ak si žiak vyrobí svoj vlastný „vzorkovník“ z matematiky, ale i z jazykov,
  • Pred skúšaním dať žiakovi podobné úlohy a príklady na domácu prípravu,
  • Tolerovať používanie názoru na prstoch.

 

CUDZÍ JAZYK

  • V cudzom jazyku u žiakov tolerovať nedostatočné rozlišovanie slov, s deficitmi v zrakovom vnímaní – nesprávny zápis slov, neschopnosť identifikovať slová v niekoľkoriadkových textoch. Dovoliť prepisy slov „píš ako počuješ“,
  • Výuku smerovať na verbálne osvojovanie si cudzieho jazyka, osvojenie si praktických vetných celkov – dorozumievanie sa  v cudzine, (žiak si postupne zhotovuje slovník zaužívaných výrazov, pádových väzieb slovies s predložkami, väzieb podstatných mien so slovesami, vetné konštrukcie, zaužívané frázy,...),
  • Nie je vhodné vysvetľovať viac gramatických javov, pravidiel naraz – napr. jedno modálne sloveso precvičiť a natrénovať vo väzbách a postupne ďalšie,
  • Farebne zobrazovať kmeň slova, gramatické kategórie, slovné druhy...Zápis textu do riadkov alebo prehľadných celkov s jednoduchou orientáciou na ploche,
  • Nepostupovať k vyššej úrovni, pokiaľ nebola zvládnutá predchádzajúca,
  • Nové slová si osvojovať vo väzbách, spájať obrázky so slovami, vyhľadávať slovné spojenia k situačným obrázkom, nové prvky napr. gramatického učiva hneď spájať s komunikáciou,
  • Vyskúšať efektívnosť „sluchovej cesty“ pri vyučovaní,
  • Zamerať sa na osvojovanie najdôležitejšej slovnej zásoby a slovných spojení, viet a fráz (možné je používať magnetofón, diktafón, prípadne žiak opakuje po učiteľovi),
  • Písomnú formu výučby ponechať ako vedľajšiu,
  • Používať čo najviac názornosti,
  • Zvážiť skúšanie naučených slovíčok písomnou formou, chyby v zápise tolerovať, ak sú foneticky správne zapísané,
  • Chyby opravovať zeleným perom, vhodné je využitie PC k samostatnej práci, taktiež na domácu prípravu.,
  • Nežiadať od žiaka doslovné preklady a skladanie viet z izolovane osvojených slovíčok,
  • Nežiadať od žiaka presné osvojenie a používanie všetkých gramatických pravidiel,
  • Zamerať sa na schopnosť žiaka porozumieť jazyku a dohovoriť sa v bežných situáciách, učiť žiaka bežným nadpisom, krátkym pokynom (napr. stanica, obchod,...),
  • Pri výučbe využívať jednoduché básničky, pesničky, porekadlá, hádanky, vtipy...
  • Zamerať sa na správnu výslovnosť,
  • Používať doplňovanie vhodných slov do viet (ústnou formou),
  • Nedávať čítať dlhé a náročné texty,
  • Odpovedať na základe otázok – pri reprodukcii súvislého textu využívať podporné otázky, resp. vypracovať pre žiaka štruktúrovanú osnovu,
  • Nepísať do stĺpcov, ale do riadkov, na čítanie taktiež používať text písaný do riadkov,
  • Nepoužívať v učebniciach tzv. „bubliny“,
  • Trénovať reakcie na pokyny v cudzom jazyku bez prekladu do slovenského jazyka,
  • Čítať slová ako celky – tzv. globálnou metódou,
  • Využívať audio nahrávky k tréningu správnej výslovnosti,
  • Zhotoviť slovník zaužívaných výrazov a idiomov, pádových väzieb slovies s predložkami, väzieb podstatných mien so slovesami...(zhotovenie realizuje žiak s priebežným usmerňovaním vyučujúceho),
  • Podľa možnosti uprednostniť učebnice a pracovné zošity s výkladom v slovenčine,
  • Vždy sa presvedčiť, či žiak porozumel zadaniu.

 

OSTATNÉ PREDMETY

  • Alternatívne formy zisťovania vedomostí sú vhodné tiež v rámci ostatných predmetov,
  • Kľúčové písomné práce písať s predĺženým časom (cca o 20 %) a redukciou úloh,
  • Tolerovať pracovné, psychomotorické tempo, tempo písania, čítania, počítania,
  • V náukových predmetoch zvýrazniť podstatné, naučiť pracovať s pojmovými mapami so zápisom pojmov, vzťahov a súvislostí, ktoré môže žiak v zjednodušenej forme používať aj pri vlastnej odpovedi (heslovitý záznam, možnosť dokresľovania...),
  • Multisenzoriálny prístup vo výuke – používať pri výklade, pri osvojovaní si nového učiva čo najviac zmyslov (počúvaj-pozeraj-hovor-napíš-ukáž),
  • Nezadávať písomné práce, úlohy s obmedzeným časom, bleskovky, päťminútovky, alebo ich výsledky nehodnotiť,
  • Skontrolovať porozumenie zadania, dovoliť žiakovi otázky aj v priebehu práce, písomky, priebežne usmerniť v prípade potreby v samostatnej práci,
  • Zadanie rozdeliť na kratšie úseky, kontrolovať postup práce, nielen výsledok,
  • Žiaka dopredu informovať o písaní písomnej práce, o obsahu a rozsahu písomnej práce,
  • Pri krátkych, každodenných cvičeniach postupne zvyšovať nároky po zvládnutí predchádzajúcich cvičení,
  • Ústretový, nápomocný prístup pri odpovediach, klásť pomocné otázky, nestresovať, nedávať priestor pre výsmech spolužiakov, poskytnúť možnosť odpovede mimo triedy,
  • Hodnotiť vypracované úlohy, tie ktoré nestihne, nehodnotiť ako nesprávne,
  • Častú motiváciu, povzbudenie a poskytnutie spätnej väzby,
  • Systematický individuálny prístup, aby žiak postupne prebral učivo,
  • Rozdelenie pokynov na menšie časti a podľa potreby každú z nich žiakovi zvlášť opakovať,
  • Pri písomnom overovaní vedomostí voliť skôr práce menšieho rozsahu, testové formy, stručné odpovede. Časovo limitované práce sú menej vhodné, hodnotiť po verbálnom doskúšaní žiaka,
  • Vo všetkých predmetoch tolerovať zníženú kvalitu písomného prejavu (do hodnotenia nezahrňovať chyby vznikajúce chybným odpisom, nedostatočnou úpravou, tolerovať zápis tlačenými písmenami...) uprednostniť kvalitu pred kvantitou,
  • Preferovať ústny prejav, nenaliehať na pohotovú odpoveď, nápomocný prístup,
  • Ponechať dostatok času na spracovanie a kontrolu písomných prác,
  • Pomôcť žiakovi s porozumením textu,
  • Tolerovať horšiu grafickú úpravu písomného prejavu,
  • Častejšie využívať názor,
  • Priebežne overovať správne pochopenie zadania,
  • Pri odpovediach, kde je potrebné vedieť poučky naspamäť, voliť možnosť doplňovania textu poučky alebo formou testov s výberom možných odpovedí,
  • Záujem žiaka o dané učivo vyvolávať tiež používaním rôznych vizuálnych pomôcok, farieb (fixky, kriedy,...), do výučby začleňovať názorné a praktické ukážky,
  • U žiakov s ťažšou formou VPU tolerovať kopírovanie poznámok spolužiaka, zvukový záznam výkladu a pod.

 

ODPORÚČANIA  PRI PRÁCI SO ŽIAKMI S PORUCHOU AKTIVITY A POZORNOSTI

  • Zostaviť jasný rozvrh činností a napísať pre každého zrozumiteľne krátke pravidlo správania sa v škole alebo mimo nej,
  • Každú mimoškolskú aktivitu je dobré vopred oznámiť a prediskutovať so žiakmi (hyperaktívny žiak sa musí na to pripraviť a zamerať). Každú zmenu oznámiť pokojne,
  • Používať priame, krátke a výstižné vety (aj príkazy a inštrukcie musia byť jasné a jednoduché). Dôležité pokyny posilniť pomocou vizuálneho alebo telesného kontaktu,
  • Pri rušivom a neprimeranom správaní žiaka by mal učiteľ zostať pokojný a nezvyšovať hlas. Lepšie je počkať, až sa žiak upokojí, a potom problém predebatovať. Pri nevhodnom reagovaní navrhnúť alternatívy- poradiť mu, ako by mohol reagovať inak,
  • Nezapisovať žiakovi poznámky typu.....žiak vyrušoval na hodine, zabudol si pomôcky, zabával sa, vrtel sa.....všetky dané ukazovatele vyplývajú z jeho diagnózy,
  • Pri silnom nepokoji na vyučovaní je možné zaradiť uvoľňovacie sekvencie pomocou hier zameraných na telo, 
  • Nie sú vhodné bleskovky a päťminútovky,
  • Organizovať prácu žiakov v menších skupinách,
  • Dôležité úlohy nenechávať na posledné vyučovacie hodiny. Dôležitý výklad učiva podať v prvých 20 minútach,
  • Nechať radšej žiaka urobiť jednu časť práce správne, než celú s chybami. Zadávať kratšie úlohy postupne, radšej než jednu dlhú,
  • Odmeňovať aj pohotovosť a snahu, nie len výsledok,
  • Cez prestávky je vhodné umožniť pohybové aktivity (napr. na chodbe),
  • Venovať pozornosť vzťahom medzi žiakmi – chrániť žiaka , aby sa nestalo triednym šašom, „blbcom“ alebo obetným baránkom,
  • Buďte pozorní pri práci žiaka – pozornosť si vyžiadajte alebo smerom k žiakovi odkomunikujte oslovením, ľahkým dotykom, prikývnutím, úsmevom,
  • Žiak sa musí učiť tak, aby sa súčasne niečomu priučili aj ostatní, má čítať nahlas (ak mu to nespôsobuje stres), má sám zreprodukovať učebnú látku spolužiakom,
  • Učiť žiakov dávať pozor na neverbálne podnety, aby lepšie udržali pozornosť, poskytovať im často spätnú väzbu o ich správaní – aj pozitívnu,
  • Keď žiak poruší pravidlo, nereagovať s posmechom alebo rozčúlene. Spýtať sa žiaka , aké pravidlo bolo porušené, ak je treba, formulovať ho ešte raz. Potom zvoliť vhodnú metódu, ktorá by mala byť účinná a okamžitá. Dlho už potom o ňom nehovoriť,
  • Ako trest nesmie byť nič, čo „zablokuje“ životne dôležité potreby žiaka - napr. pohyb cez prestávky je dôležitý, dodatočné úlohy, ktoré vyžadujú pozornosť,
  • Ako vhodný je systém bodov, jeho pravidelné vyhodnocovanie a jasné odôvodnenie.

 

ODPORÚČANIA PRI PRÁCI SO ŽIAKMI S NARUŠENOU KOMUNIKAČNOU SCHOPNOSŤOU

  • Rozvíjať aj neverbálne zručnosti (orientácia, pamäť, jemná motorika, grafomotorika, sluchové a zrakové funkcie),
  • Dávať pozor na preťaženie, psychickú únavu žiaka, poskytovať pravidelné prestávky na oddych, relax mimo lavice/triedy,
  •  Ideálny je menší kolektív,
  • Zadávať stručné slovné pokyny v poradí, v akom majú byť vykonané, viackrát zopakovať inštrukciu,
  • Ponechať dostatok času na porozumenie,
  • Preformulovať, parafrázovať inštrukcie, používať jasné, priame požiadavky,
  • Používať aktívne slovné väzby namiesto pasívnych ako aj kratšie, jednoduché vety,
  • Overovať porozumenie zadania úloh priebežne počas žiakovej práce,
  • Podporovať žiaka v tom, aby požiadal o vysvetlenie keď nerozumie,
  • Spomaliť  tempo reči - žiaci s oslabením vo verbálno – akustickej pamäti potrebujú viac času na súčasné spracovanie fonologického a sémantického aspektu slov v prúde reči,
  • Akceptovať pretrvávanie narušenej komunikačnej schopnosti žiaka  ako v jeho rečovom prejave, tak aj v čítaní, kde pretrváva fonologická porucha,  substitúcie, asimilácie hlások a artikulačná neobratnosť, kde žiak prispôsobuje výslovnosť pre neho ľahšie vysloviteľnej hláske – z toho môžu vyplývať chyby v čítaní i v písaní,
  • Akceptovať nedostatky vo verbálnom vyjadrovaní žiaka – hľadať iné náhrady – výber viacerých možností odpovedí, v čo najväčšej miere podporovať verbálne vyjadrovanie žiaka vizualizáciou učiva prostredníctvom obrázkového materiálu, použitím pojmových máp, nápovedných tabuliek s daným precvičovaným gramatickým javom,
  • Pomôcť s formuláciami (poskytnúť sémantické ako aj fonetické nápovede),
  • Slovné odpovede brať citlivo, poskytnúť dostatok času, príp. ponúknuť slová, ktoré môže žiak použiť. Netrvať na presnom znení odpovede. Pri dysgramatizme poskytnúť správny tvar slova, používať pomocné otázky či osnovu,
  • Nehodnotiť vonkajšiu stránku prejavu, zamerať sa na obsah,
  • Rozvíjať slovnú zásobu, tvorbu viet, naratívne schopnosti, konverzačné schopnosti, fonematickú diferenciáciu, akusticko-verbálnu pamäť,
  • Slovné odpovede brať citlivo, poskytnúť dostatok času, príp. ponúknuť slová, ktoré môže žiak použiť. Netrvať na presnom znení odpovede. Ak si žiak nevie vybaviť správne slovo, napovedať mu opísaním významu slova, príp. prvou hláskou či slabikou,
  • V písanom prejave nehodnotiť zámeny hlások, nesprávne gramatické tvary slov, nesprávne časovanie a skloňovanie,
  • Efektívne pre žiakov s dysfáziou sú online cvičenia, práca na počítači, edukačné webové portály,
  • Pri písomnom skúšaní preferovať test – doplnenie, výber správnej odpovede, maximálne jedno či dvojslovnú odpoveď, nevyžadovať od žiaka celé vety. Vynechať alebo aspoň redukovať časovo limitované skúšky (päťminútovky),
  • Využívať pojmové mapy alebo grafy,
  • Cudzí jazyk hodnotiť slovne, zamerať sa na frázy a konverzačné zručnosti, netrvať na gramatických pravidlách, akceptovať foneticky správne napísané slová, využívať vizuálnu podporu pri výučbe,
  • Citlivo pristupovať ku klasifikácii a k pedagogickému hodnoteniu.

 

Všetky uvedené odporúčania sú vypracované na základe Katalógu podporných opatrení schválené MŠVVa Š SR.

K jednotlivým opatreniam je dostupný sprievodný materiál v podobe metodík.

 

 

  1. Začlenenie prierezových tém

 Nevyhnutnou súčasťou výchovno-vyučovacieho procesu na našej škole sú aj prierezové témy. Podieľajú sa na rozvíjaní kľúčových kompetencií žiakov.

       Prierezová téma Ochrana života a zdravia je realizovaná formou účelových cvičení. V ročníkoch 1. – 4. sú to didaktické hry jedenkrát v roku, spravidla v jarných mesiacoch. V ročníkoch 5. – 9. absolvujeme dve účelové cvičenia (spravidla na jeseň a na jar). Tomu predchádza teoretická príprava.

       Prierezové témy sú súčasťou obsahu vybratých vzdelávacích oblastí obidvoch stupňov školy uplatňované v rozličných výchovno-vzdelávacích aktivitách školy.

 

DOPRAVNÁ VÝCHOVA

       Úlohou výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke je v škole  postupne pripraviť žiakov na samostatný pohyb v cestnej premávke – či už ako chodcov alebo cyklistov, pričom je potrebné  mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel. Realizácia učebnej činnosti  sa  uskutočňuje  v objekte  školy,  na  detských  dopravných  ihriskách    alebo  v  bezpečných priestoroch v okolí školy.

       Ciele  výchovy  bezpečnosti  v cestnej  premávke  na  ZŠ  zahŕňajú    oblasť  kognitívnu,

afektívnu a psychomotorickú, ktoré je potrebné proporcionálne rozvíjať. Sú zostavené v

zmysle týchto kritérií :

  • pochopiť  funkcie  dopravy  ako  riadeného  systému  vymedzeného  všeobecne

            záväznými právnymi predpismi,

  • sformovať  si  mravné  vedomie  a  správanie  sa  v  zmysle  morálnej  a  právnej

            zodpovednosti pri chôdzi a jazde v cestnej premávke,

  • uplatňovať  si zásady bezpečného správania sa v cestnej premávke podľa všeobecne

            záväzných  právnych  predpisov,  a to  ako  chodec,  korčuliar,    cyklista,  cestujúci   

            (spolujazdec),

  • spôsobnosť pozorovať svoje okolie, vyhodnocovať situáciu z hľadiska bezpečnosti a

            aplikovať návyky bezpečného správania sa v cestnej premávke v praktickom živote,

  • schopnosť zvládnuť techniku chôdze a jazdy na bicykli,
  • schopnosť zvládnuť základné taktické prvky chôdze a jazdy v cestnej premávke,
  • pochopiť význam technického stavu a údržby vozidiel pre bezpečnú jazdu v

            cestnej premávke a prakticky zvládnuť základné úlohy údržby bicykla,

  • uvedomiť  si  význam  technických  podmienok  dopravy  a  zariadení  ovplyvňujúcich

            bezpečnosť cestnej premávky.

Aktivity:

  • aktivity   na   školskom dvore,
  • aktivity na registrovanom dopravnom ihrisku Autoškoly (prednáška, jazda na bicykli, kolobežke),
  • Dopraváčik (dopravné popoludnie),
  • Ochrana života a zdravia (presun na stanovištia, súťaže s dopravnou tematikou),
  • výtvarné práce s rozhovorom (dopravné prostriedky, dopravné situácie),
  • prvouka/vlastiveda –medzipredmetové vzťahy,
  • vychádzka do okolia školy so zameraním na dopravnú výchovu

 

ENVIRONMENTÁLNA VÝCHOVA

      Environmentálna výchova je prierezová téma, prelína sa všetkými vyučovacími predmetmi, ale najmä prvoukou, prírodovedou, vlastivedou, biológiou, geografiou, chémiou, fyzikou, pracovným vyučovaním,  etickou výchovou.

       Cieľom je prispieť  k rozvoju osobnosti žiaka tak, že v oblasti vedomostí, zručností a schopností nadobudne schopnosť dokázať  vnímať vzťahy medzi človekom a jeho životným prostredím vo svojom okolí,  uvedomuje si  aj dôležitosť vnímania životného prostredia a jeho ohrozenia na celom svete.

       Dôležité je, aby žiaci získali vedomosti ale aj zručnosti, ktorými môžu pomáhať životnému prostrediu jednoduchými činnosťami, ktoré sú im primerané a vhodné pre nich: chrániť rastliny, zvieratá, mať kladný vzťah k domácim zvieratám ale aj k zvieratám v prírode.

       Organizačne  ju začleňujeme do viacerých predmetov jednotlivými témami a aplikujeme aj kurzovou formou, napríklad jeden deň zameriame  na environmentálnu výchovu –  s teoretickou a praktickou časťou /Deň Zeme, Deň vody, účelové cvičenie Ochrana života a zdravia/.

Aktivity:

  • Deň Zeme,  vysádzanie rastlín,
  • apríl –mesiac lesov,
  • zber papiera, gaštanov  a elektroodpadu,
  • projekty spoločnosti  Veolia,
  • hry s ekologickými hračkami z pet – fliaš a ich výroba,
  • prezentácia prác enviromentálneho zamerania žiakov na nástenkách školy,
  • zbierka pre psí útulok,
  • škola v prírode,
  • vychádzka do okolia, turistika,
  • separovanie odpadu,
  • Ochrana života a zdravia –účelové cvičenie /ochrana prírody/
  • Deň vody,
  • Deň mlieka,
  • Výstava jesenných plodov, 
  • Týždeň Novohrad - Nógrád Geoparku

      Projekty: Recyklohry, Zbieram baterky, zber vrchnákov z PET fliaš

      Exkurzie: Vodárenská nádrž a úpravňa vody Málinec,  návštevy múzea vo Fiľakove a v   

                       Lučenci, ENERGOLAND Mochovce, výrobné závody vo Fiľakove

 

OSOBNOSTNÝ A SOCIÁLNY ROZVOJ 

       Prierezová oblasť osobnostný a sociálny rozvoj rozvíja ľudský potenciál žiakov, poskytuje žiakom základy pre plnohodnotný a zodpovedný život.  Znamená to nielen študijný (akademický) rozvoj žiakov, ale aj rozvíjanie osobných a sociálnych spôsobilostí, ktoré spätne akademický rozvoj podporujú. 

       Aby žiak získal kvalitné vzdelanie, k tomu je potrebné,  aby si už od primárneho vzdelávania rozvíjal sebareflexiu (rozmýšľal o sebe), spoznával sám seba, svoje dobré ale aj slabé stránky, rozvíjal si sebaúctu, sebadôveru a s tým spojené prevzatie zodpovednosti za svoje konanie, osobný život a sebavzdelávanie.

       V tejto súvislosti je potrebné, aby sa  naučil uplatňovať svoje práva, ale aj rešpektovať názory, potreby a práva ostatných,  podporovať u žiakov rozvoj schopnosti uplatňovať prevenciu sociálno-patologických javov (šikanovanie, agresivita, užívanie návykových látok), aby získaval a udržal si  osobnostnú integritu, pestoval kvalitné medziľudské vzťahy,  rozvíjal sociálne spôsobnosti   potrebné pre osobný a sociálny život a spoluprácu. V tejto prierezovej tematike uplatňujeme aj vzdelávanie k ľudským právam a k rodinnej výchove.

       Téma sa prelína všetkými obsahovými vzdelávacími oblasťami, pričom pri jej uskutočňovaní berieme do úvahy aktuálne potreby žiakov. Najviac priestoru má v predmete etická výchova, náboženská výchova, ale na dosiahnutie cieľov  tejto prierezovej tematiky vymedzujeme  priestor aj na náukových predmetoch. 

       Nevyhnutné je, aby sme všetky témy realizovali prakticky, prostredníctvom vhodných cvičení, modelových situácií, diskusií, hier a iných interaktívnych metód. 

Aktivity:

  • Biela pastelka, Deň narcisov, Vianočná a veľkonočná výstavka,
  • pasovanie prvákov, rozlúčka s deviatakmi,
  • zbierka pre psí útulok,
  • október – mesiac úcty k starším, Deň matiek, Deň otcov, Deň učiteľov,
  • Medzinárodný deň detí,
  • Deň rodiny,
  • rozhovory   a výtvarné práce na tému boja proti rasizmu,
  • Detský čin roka, Medzinárodný deň ľudských práv,
  • hudobno – dramatické vystúpenia žiakov pre mesto,
  • Týždeň fyziky a chémie,
  • Deň hrania,
  • riešenia korešpondenčných seminárov (MAKS) a celoslovenských súťaží (Matematický klokan),
  • riešenia predmetových olympiád a súťaží (MO, CHO,BO,DO, Sudoku, iBOBOR),
  • Týždeň Novohrad- Nógrád Geoparku, krúžková činnosť

     

OCHRANA ŽIVOTA A ZDRAVIA 

       Povinné učivo Ochrana života a zdravia (OŽZ) sa v základných školách realizuje prostredníctvom učebných predmetov štátneho vzdelávacieho programu a  samostatných organizačných foriem  vyučovania – didaktických hier. Ochrana života a jeho zdravia integruje postoje, vedomosti a schopnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Podobne pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.          

       Cieľom spoločnosti je pripraviť každého jednotlivca na život v prostredí, v ktorom sa nachádza. Nevyhnutným predpokladom k tomu je neustále poznávanie  prostredníctvom pohybu a pobytu v prírode. Obsah učiva je predovšetkým orientovaný na zvládnutie situácií vzniknutých vplyvom priemyselných a ekologických havárií, dopravnými nehodami, živelnými pohromami a prírodnými katastrofami. Zároveň napomáha zvládnuť nevhodné podmienky v situáciách vzniknutých pôsobením cudzej moci, terorizmom voči občanom nášho štátu.

       Cieľom oblasti je formovať  vzťah žiakov k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí, poskytnúť im potrebné teoretické vedomosti, praktické poznatky, osvojiť si vedomosti a zručnosti v sebaochrane a poskytovaní pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života, rozvinúť morálne vlastnosti žiakov, tvoriace základ vlasteneckého a národného cítenia, formovať ich predpoklady na dosiahnutie vyššej telesnej zdatnosti a celkovej odolnosti organizmu na fyzickú a psychickú záťaž náročných životných situácií.

       Odbornú zložku učiva napĺňajú tematické celky s uvedeným obsahom:

 -  riešenie  mimoriadnych situácií

 -  civilná ochrana,

 -  zdravotná príprava,

 -  pohyb a pobyt v prírode. 

Aktivity:

  • Týždeň boja proti drogám,
  • Medzinárodný deň detí,
  • športové aktivity, korčuľovanie,
  • školské výlety, turistika,
  • aktivity v areáli školy,
  • výchovné koncerty,
  • plavecký, lyžiarsky výcvik, škola v prírode,
  • krúžková činnosť, 
  • besedy.

VÝCHOVA K MANŽELSTVU A RODIČOVSTVU

       Dôležitou súčasťou osobnostného rozvoja žiakov je príprava na zodpovedné medziľudské vzťahy, manželstvo a rodičovstvo. Prierezová téma Výchova k manželstvu a rodičovstvu je zameraná na utváranie základných vedomostí a zodpovedných postojov v oblasti partnerských vzťahov a rodičovstva v súlade s vedeckými poznatkami a etickými normami. Pri realizácii tém je nevyhnutné vychádzať zo životnej reality žiakov v konkrétnej triede, ich veku, zrelosti, vývinového štádia. Podmienkou je taktný a citlivý prístup pedagóga.

       Cieľom uplatňovania tejto prierezovej témy je prispieť k tomu, aby (si) žiak:

  • osvojil základné poznatky o biologických, psychických a sociálnych zmenách, ktoré ovplyvňujú vývin jeho osobnosti v súčasnosti i v budúcnosti;
  • získal základné predpoklady pre zodpovedné rozhodnutia v oblasti medziľudských  vzťahov; 
  • uprednostňoval základné princípy zdravého životného štýlu a nerizikového správania vo svojom (každodennom) živote.

Aktivity:

  • Medzinárodný deň detí,
  • Deň rodiny,
  • Besedy,
  • Školský  časopis,
  • Medzinárodný deň ľudských práv

TVORBA PROJEKTOV A PREZENTAČNÉ ZRUČNOSTI

        Prierezová téma  spája jednotlivé kompetencie, ktoré chceme rozvíjať u žiakov - komunikovať, argumentovať, používať informácie a pracovať s nimi, riešiť problémy, poznať sám seba a svoje schopnosti, spolupracovať v skupine, prezentovať sám seba, ale aj prácu v skupine, vytvoriť nejaký produkt. V tejto prierezovej téme je obsah zameraný na postupnosť jednotlivých krokov a metodológiu tvorby projektu, ktorú budú môcť využívať v ostatných predmetoch alebo aj v mimoškolskej činnosti pri prezentácii svojej školy.  Žiakov učíme prezentovať svoju prácu písomne aj verbálne s použitím informačných a komunikačných technológií.

Aktivity:

  • Týždeň vedy a techniky, Týždeň fyziky a chémie,
  • Európsky deň jazykov,
  • Deň rodiny,  Deň mlieka, Deň vody,
  • tvorba krátkodobých a dlhodobých projektov na vyučovacích hodinách,
  • prezentácie žiackych prác /ústne, písomne aj na nástenkách školy/
  • OŽZ – praktické cvičenia,
  • Týždeň boja proti drogám,
  • besedy,
  • ENERGOLAND Mochovce

MEDIÁLNA VÝCHOVA 

       Žiaci už  vo veku 6 - 11 rokov sú vystavení vplyvom médií – nielen elektronických, ale aj tlačených - rôznych časopisov. Zvlášť vo veľkej obľube sú televízia a počítač. Nie každý žiak dokáže ich obsah selektovať, preto sa čoraz viac do popredia dostáva potreba rozvíjať u žiakov mediálnu kompetenciu, ktorý by umožnila žiakom osvojiť si stratégie kompetentného zaobchádzania s rôznymi druhmi  médií, kriticky a selektívne využívať médiá a ich produkty. Znamená to, že ako učitelia vedieme  žiakov k tomu, aby lepšie poznali a chápali pravidlá fungovania „mediálneho sveta“, primerane veku sa v ňom orientovali. 

       Formujeme  schopnosť detí primerane veku posudzovať mediálne šírené posolstvá, objavovať v nich to hodnotné, pozitívne formujúce ich osobnostný a profesijný rast, ale tiež ich schopnosť uvedomovať si negatívne mediálne vplyvy na svoju osobnosť a snažiť sa ich zodpovedným prístupom eliminovať. 

Aktivity:

  • Školský  časopis,
  • internetová stránka školy,
  • rozhlasové relácie,
  • tvorba prezentácií pre jednotlivé podujatia školy,
  • zapájanie sa do fotografických súťaží, výtvarných súťaží,
  • krúžková činnosť.

     

MULTIKULTÚRNA VÝCHOVA

         Multikultúrna výchova je zaradená do obsahu vzdelávania vzhľadom na to, že v súvislosti s globalizáciou sveta a migráciou sa v škole stretávajú žiaci rôznych kultúr. Je predpoklad , že sa čoraz viac aj v živote dostanú do kontaktu s príslušníkmi iných kultúr a je potrebné, aby boli pripravení na rozdielnosť kultúr.

       Preto cieľom je výchovné pôsobenie zamerané na rozvoj chápania iných kultúr, na rozvoj akceptácie iných kultúr ako aj na rozvoj medziľudskej tolerancie,  spoznávanie iných kultúr a emocionálne pochopenie inej kultúry v mene mierovej spolupráce príslušníkov rôznych kultúr, dosiahnuť chápanie rôznych kultúr ako prirodzene rovnocenných, berúc zároveň do úvahy ich historické a sociálne súvislosti a ich rôzne spôsoby sebavyjadrovania. Predpokladaným výstupom je, že  žiak pozná aj iné kultúry, ich históriu, zvyky, tradície, akceptuje ich  a dokáže s nimi spolupracovať.

       Multikultúrna výchova sa dotýka aj medziľudských vzťahov v škole, vzťahov medzi učiteľmi a žiakmi navzájom, medzi školou a rodinou, v tomto smere jej cieľom je dosiahnuť rovnoprávny prístup k všetkým žiakom – pochádzajúcim z najrôznejšieho sociálneho a kultúrneho zázemia.  

Aktivity:

  • Medzinárodný deň ľudských práv,
  • Týždeň boja proti rasizmu,
  • Európsky deň jazykov,
  • Medzinárodný deň knižníc,
  • Deň rodiny a školy,
  • pasovanie prvákov,
  • rozlúčka s deviatakmi,
  • výchovné koncerty, besedy, exkurzie,
  • školské výlety,
  • hudobno – dramatické vystúpenia žiakov pre mesto,
  • tvorba prezentácií,
  • výchovné koncerty,
  • Marec – mesiac knihy,
  • Medzinárodný deň detí.

     

 

REGIONÁLNA VÝCHOVA A TRADIČNÁ ĽUDOVÁ KULTÚRA

       Prierezová téma Regionálna výchova a tradičná ľudová kultúra úzko súvisí s prierezovou témou Multikultúrna výchova ale vo svojom obsahu sa ešte hlbšie zaoberá živým a hodnotným hmotným a nehmotným kultúrnym dedičstvom Slovenskej republiky.

       Cieľom zaradenia prierezovej témy do vyučovania je vytvárať u žiakov predpoklady na pestovanie a rozvíjanie citu ku krásam svojho regiónu, prírody, staviteľstva, ľudového umenia a spoznávanie kultúrneho dedičstva našich predkov. Edukačná činnosť je zameraná na to aby žiaci v rámci regionálnej výchovy poznali históriu a kultúru vlastnej obce, mesta – na funkčné využívanie historických regionálnych ukážok: môj rodný kraj – kraj, kde žijem; škola a jej okolie; moja trieda; obec, v ktorej žijem; čo sa mi v našom kraji najviac páči; čím sa pýši naša obec (príbehy o rodákoch, pamätné miesta, sochy a i.), história, (osídlenie), povesti, piesne, šport a kultúra, osobnosti, ale aj súčasnosť vo všetkých smeroch napr. ekonomika); jej flóru a faunu – význam ochrany prírody, lesa, vody, živočíchov – objavujeme Slovensko – objavovanie a spoznávanie prírodných krás a zaujímavostí Slovenska; povesťami opradené pohoria – cestujeme po Slovensku – oboznámenie sa s časťami Slovenska formou výletu; povesti z veľkých a starých miest Slovenska; zvyky a tradície; ľudia v mojom okolí (aj o úcte k starším obyvateľom); pripomíname si našich predkov – vychádzať z rodinného prostredia t.j. téma – RODINA – rodostrom rodiny, tradičné jedlá; stretnutia s pamätníkmi (starýmirodičmi, známymi) na besedy; rozhovory so žiakmi o minulosti ich regiónu a pod. Vedieť sa orientovať v turisticky a historicky atraktívnych miestach Slovenska. Základom našej kultúrnej identity, ako aj zdrojom historického vedomia, patriotizmu a vzdelanosti, poznávania kultúrnej rozmanitosti, je tradičná ľudová kultúra – kultúra, ktorú vytvorili, ktorou žili a dodnes žijú najširšie vrstvy obyvateľstva – využitie danosti regiónu, návšteva ľudového majstra, dielne, výstavy – spoznávanie tradičných ľudových remesiel, ľudovoumeleckých výrobkov regiónu, tradičné jedlá, vlastná tvorba (remeslá), spoznávanie staviteľských pamiatok v regióne, obci, poznatky využiť vo výtvarnom zobrazovaní; tvorba zbierky ľudovej hudobnej kultúry, jej prezentácia (piesne, zvyky regiónu, vlastná tvorba – spevník regiónu); poznávanie vyčítaniek, hádaniek, básní, ľudovej piesne, tanec, ľudové kroje (hudobný, pohybový, výtvarný prejav), príslovie, porekadiel, pranostík, bájok, rozprávok: ľudových, autorských, povestí a pod. – skúmanie vlastnej kultúry, skúmať a objavovať vlastnú kultúru a spoznávať iné kultúry v oblasti ľudových tradícií.

Aktivity:

  • Európsky deň jazykov,
  • Deň rodiny a školy,
  • výchovné koncerty, besedy, exkurzie,
  • školské výlety,
  • hudobno – dramatické vystúpenia žiakov pre mesto, región
  • tvorba prezentácií,
  • školský  časopis,
  • internetová stránka školy,
  • rozhlasové relácie,
  • tvorba prezentácií pre jednotlivé podujatia školy,
  • zapájanie sa do fotografických súťaží, výtvarných súťaží,
  • tvorba krátkodobých a dlhodobých projektov na vyučovacích hodinách,
  • krúžková činnosť.

​​​​​​​

  1. Rozvoj finančnej gramotnosti

       Rozvoj finančnej gramotnosti žiakov je dôležitou súčasťou výchovy a vzdelávania na našej škole. Finančná gramotnosť je súbor znalostí, ktoré žiakom umožňujú porozumieť financiám a správne s nimi zachádzať v rôznych životných situáciách. Finančná gramotnosť nemá stanovenú pevnú hranicu, podľa ktorej možno určiť, či je človek gramotný alebo nie. Podstatná je miera skutočnej (nie subjektívne vnímanej) finančnej gramotnosti človeka.

       V dnešnej dobe je takmer každé rozhodnutie ovplyvnené alebo spojené s finančnou situáciou a financiami. Pre dobrú orientáciu musí žiak obsiahnuť široký záber znalostí a schopností priamo aj nepriamo spätých s financiami. Informácie potrebné pre jeho rozhodovanie sa pritom veľmi rýchlo menia. Vzhľadom k prudkému rozvoju informačných technológií, ktoré umožňujú nové typy finančných procesov a transakcií, sa deti pohybujú v inom svete finančných operácií, než sa pohybovali ich rodičia. Významnú úlohu preto hrá pri šírení finančnej gramotnosti škola a formálny vzdelávací proces.

       Naším cieľom je viesť  žiakov k nasledovným kompetenciám:

  • kompetencie nevyhnutné pre finančné  a  existenčné  zabezpečenie seba a svojej rodiny a pre aktívnu účasť na trhu finančných produktov a služieb ,
  • vyhľadávať  správne  informácie, kriticky myslieť, rozoznávanie potrebného od  zbytočného, odlíšenie pravdivého od nepravdivého i efektívne využívanie informácií ,
  • vedieť vybrať najlepšie riešenie a zároveň rešpektovať okolnosti rodinné, spoločenské, právne, etické, ale aj ekologické, tieto riešenia porovnávať s osobnými preferenciami, skúsenosťami a intuíciou ,
  • vedieť v domácnosti finančne hospodáriť ,                                                                             
  • vedieť sa správať  finančne zodpovedne, výučbu  potom prednostne zameriavame  na získavanie  zručností a rozvíjanie stratégií pre život,
  • poukazujeme na rozmanitosť ponuky produktov, služieb a inštitúcií  –  do vyhľadávania rozmanitých finančných produktov a služieb môžu byť zapojení samotní žiaci,
  • venujeme sa so žiakmi porovnávaniu podobných produktov a služieb, z ktorých žiaci vyberajú tie najvýhodnejšie pre danú situáciu,
  • sledujeme so žiakmi vývoj niektorých produktov alebo služieb v čase,
  • rozvíjame  stratégiu smerujúcu  k informovanému rozhodovaniu podľa zásady „produkty, služby a inštitúcie sa menia, zručnosti ostávajú“ ,
  • učíme  žiakov identifikovať dôležité informácie:  využívať autentické materiály – reklamné letáky, inzeráty, komerčné ponuky, precvičujeme  so žiakmi čítanie s porozumením – uplatňujeme rôzne metódy podporujúce čítanie s porozumením, spolu so žiakmi vyhľadávame  varovné signály klamlivých ponúk (drobné písmo). 

       Rozvoj finančnej gramotnosti sa prelína jednotlivými predmetmi a prierezovými témami rešpektujúc Národný štandard finančnej gramotnosti a Metodiku na zapracovanie a aplikáciu tém finančnej gramotnosti do školských vzdelávacích programov základných a stredných škôl. Finančná gramotnosť sa prelína vo všetkých predmetoch tak na úrovni primárneho vzdelávania ako aj na úrovni nižšieho stredného vzdelávania. Finančnú gramotnosť  žiakov rozvíjame aj prostredníctvom rôznych dobrovoľných aktivít  ako napríklad  zbierky Deň narcisov, zbierka pre psí útulok, Biela pastelka, kedy sami žiaci sú spoluorganizátormi týchto aktivít a dobrovoľníkmi.  Vedomosti pedagógov z oblasti finančnej gramotnosti zabezpečujeme:

  • online vzdelávania,  semináre,
  • samoštúdium odbornej literatúry.

 

Zapracovanie tém finančnej gramotnosti

1. Finančná zodpovednosť spotrebiteľov

Celková kompetencia 

Používanie spoľahlivých informácií a uplatňovanie rozhodovacích procesov v osobných financiách 

Čiastková kompetencia 1: Určiť rôzne spôsoby komunikácie o finančných záležitostiach 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Uviesť jednoduché príklady, ako sa môžu osobné informácie/údaje dostať k nepovolaným osobám. Opísať možné dôsledky prezradenia vybraných osobných informácií.
ETV - 1. ročník:  Chráňme si veci;
ETV - 2. ročník:  Klamstvo, podvádzanie
SJL - 2. ročník: POŠTA
INF - 3. ročník: Používanie webu
SJL - 4. ročník: Diskusia, názor

Úroveň 2:
Vysvetliť možnosti úniku dôležitých osobných údajov.
INF - 5. ročník: Digitálne technológie v každodennom živote
INF - 6. ročník: Ochrana počítača (Antivírusový softvér)
INF - 6. ročník: Práca v počítačovej sieti a bezpečnosť
INF - 6. ročník: Inf. spoločnosť – počítačová kriminalita, legálnosť programov, autorské práva
SJL - 5.ročník: Chceme byť informovaní – SMS, E-mail

Zhodnotiť dôsledky zneužitia osobných údajov.
INF - 5. ročník: Webová stránka
INF - 6. ročník: Práca s internetom a bezpečnosť
INF - 6. ročník: Sociálne siete a bezpečnosť
INF - 6. ročník: Inf. spoločnosť – počítačová kriminalita, legálnosť programov, autorské práva
SJL - 5.ročník: Chceme byť informovaní – SMS, E-mail

Vysvetliť, ako komunikácia o finančne významných záležitostiach môže pomôcť predchádzaniu konfliktom (finančná inštitúcia, klient). 
INF - 6. ročník: Vyhľadávanie informácií a bezpečnosť
THD - 7. ročník: Ekonomika v domácnosti  Téma 1: Ekonomika v domácnosti;
Téma 2 : Bezhotovostné peniaze
OBN - 8.ročník: Právo na názor a informácie
SJL - 8.ročník: Debatujeme na úrovni – debata a diskusia

Čiastková kompetencia 2:  Stručne zhrnúť hlavné princípy ochrany spotrebiteľov 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Uviesť príklady možností na vrátenie výrobkov v rôznych typoch obchodov (napr. elektronické, kamenné). Jednoducho opísať základné práva spotrebiteľov.
MAT - 1 - 4. ročník: Obchod

Úroveň 2:
Vyhľadať informácie o právach spotrebiteľov vrátane práva na reklamáciu.
SJL - 9. ročník: Úradný list – reklamácia, sťažnosť
ETV - 8. ročník: Poctivosť, ochrana spotrebiteľa
 
Uviesť príklady klamlivých a zavádzajúcich obchodných praktík.
INF - 6. ročník: Nástroje na komunikáciu (Netiketa)
SJL - 5. ročník: Chceme byť informovaní – oznámenie – reklama, inzerát
ETV - 8. ročník: Poctivosť, ochrana spotrebiteľa

Uviesť príklady falšovaných tovarov (tzv. fejkov). 
THD - 8.ročník: Tematický okruh: Plánovanie a vedenie domácnosti  - Téma1: Nákup spotrebičov; Téma 2 : Archivácia dôležitých dokumentov
BIO - 5. ročník: Život vo vode a na brehu-téma:  Voda a jej okolie
BIO - 7. ročník: Vnútorná stavba tela stavovcov- téma: Význam stavovcov v prírode, Ochrana stavovcov
GEG - 6. ročník: Východná Ázia – Čína
SJL - 7. ročník: Asertívna a efektívna komunikácia – Ja mám na to iný názor!
ETV - 8. ročník: Poctivosť, ochrana spotrebiteľa
OBN - 8. ročník: Občianske právo – ochrana spotrebiteľov

Čiastková kompetencia 3:  Vysvetliť spôsob regulácie a dohľadu nad finančným trhom 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 2:
Vysvetliť význam ochrany vkladov v SR.
MAT - 7. ročník: Percentá
Vysvetliť rozdiel medzi bankovými a nebankovými subjektmi. 
THD - 8. ročník: Plánovanie a vedenie domácnosti – Téma 1: Finančné inštitúcie a finančné produkty
OBN - 8. ročník: Funkcie štátu

Čiastková kompetencia 4:  Posúdiť význam boja proti korupcii, podvodom, ochrany proti praniu špinavých peňazí  

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Navrhnúť spôsoby riešenia finančných situácií, v ktorých sa stretne s klamstvom, podvodom, nečestným správaním.
SJL - 4. ročník: Opis literárnej postavy
VLA - 3. ročník: Tradície a zvyky
PDA - 4. ročník: Človek ako súčasť prírody

Úroveň 2:
Identifikovať korupčné správanie. Identifikovať podvodné správanie.
OBN - 7. ročník: Štátna moc je deliteľná tromi
NBV - 6. ročník: Pravda či klamstvo?
NBV - 6. ročník: Zlaté pravidlo
NBV - 7. ročník: Rozvoj svedomia
ETV - 8. ročník: Pravda a lož. Dôsledky klamstva. Dobré meno a česť


Uviesť príklady zneužívania verejných zdrojov. 
THD - 7. ročník: Ekonomika domácnostiTéma 1: Kariérové poradenstvo
BIO - 5. ročník: Život v lese- téma: Význam drevín
BIO - 7. ročník: Vnútorná stavba tela stavovcov- téma: Význam stavovcov v prírode, Ochrana stavovcov
BIO - 9. ročník: Neživá príroda a jej poznávanie- téma: Neživá príroda
GEG - 7. ročník: Juhovýchodná Európa- Grécko
OBN - 8. ročník: Vzťah štátu a práva – Právne vedomie
ETV - 8. ročník: Pravda a lož. Dôsledky klamstva. Dobré meno a česť

2. Plánovanie, príjem a práca

Celková kompetencia 

Vyhodnotenie vzťahu práce a osobného príjmu Organizovanie osobných financií a používanie rozpočtu na riadenie toku peňazí  

Čiastková kompetencia 1:  Identifikovať zdroje osobných príjmov 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Opísať, čo sú osobné príjmy človeka. 
MAT - 1. ročník: Prirodzené čísla 1 – 20
PRV - 2. ročník: Povolania
VLA - 3. ročník: Cestujeme
SJL - 3. ročník: Otcovská rada, O troch grošoch
MAT - 1. - 4. ročník: Slovné úlohy

Úroveň 2:
Vysvetliť pojem mzda (hrubá, čistá).
NBV - 8. ročník: Zodpovednosť
NBV - 8. ročník: Hodnota práce
MAT - 5. ročník: Počtové výkony s prirodzenými číslami – Slovné úlohy na sčítanie , odčítanie, násobenie a delenie; Iné čísla ako prirodzené (eurá a centy); Odhad výsledku;
Riešenie aplikačných úloh rozvíjajúcich špecifické matematické myslenie – Práca s údajmi, Diagramy
MAT - 6. ročník: Desatinné čísla a operácie s desatinnými číslami
MAT - 7. ročník: Percentá
MAT - 8. ročník: Riešenie lineárnych rovníc a nerovníc – Riešenie slovných úloh z praxe
ETV - 8. ročník: Detská práca


Charakterizovať príjem z podnikateľskej činnosti. 
BIO - 5. ročník: Život na poliach a lúke- téma: Obilniny, Olejniny a okopaniny
BIO - 6. ročník: Život s človekom v ľudských sídlach- téma: Pestované rastliny v záhradách, Pestované ovocné stromy a kry
GEG - 8. ročník: Hospodárstvo Slovenska
GEG - 9. ročník: USA- hospodárstvo
MAT - 7. ročník: Percentá
MAT - 8. ročník: Kladné a záporné čísla (majetok a dlh)
MAT - 9. ročník: Grafické znázorňovanie závislostí
OBN - 8. ročník: Odvetvia práva- Verejné a súkromné právo / Finančné právo

ETV - 8. ročník: Detská práca

Čiastková kompetencia 2: Vypracovať finančný plán 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Roztriediť príjmy do domácnosti  a výdavky na domácnosť. 
1. – 4. ročník: Projekt: V obchode, Monopoly – spoločenská hra
PDA - 3. ročník: Objavujeme teplo a svetlo; Technika a technické objavy

Úroveň 2:
Vysvetliť prvky osobného rozpočtu (pravidelné a nepravidelné príjmy, výdavky a úspory).
THD - 6. ročník: Ekonomika domácnosti – osobné príjmy a výdavky
Zostaviť rozpočet domácnosti.
INF - 6. ročník: Tabuľkový kalkulátor - vlastný vzorec
FYZ - 7. ročník: Šírenie tepla, Energetická hodnota potravín, Spaľovacie motory
FYZ - 8. ročník: Energia zo Slnka
FYZ - 9. ročník: Elektrická práca, spotreba elektrickej energie
THD - 6. ročník: Ekonomika domácnosti – osobné príjmy a výdavky

Zostaviť jednoduchý podnikateľský zámer a rozpočet malého podniku – fyzickej osoby.
MAT - 5. ročník: Počtové výkony s prirodzenými číslami – Slovné úlohy na sčítanie , odčítanie, násobenie a delenie; Iné čísla ako prirodzené (eurá a centy); Odhad výsledku;
Riešenie aplikačných úloh rozvíjajúcich špecifické matematické myslenie – Práca s údajmi, Diagramy
MAT - 6. ročník: Desatinné čísla a operácie s desatinnými číslami
MAT - 7. ročník: Percentá
MAT - 8. ročník: Kladné a záporné čísla (majetok a dlh)
Charakterizovať typy rozpočtov (vyrovnaný, schodkový, prebytkový) na úrovni rodiny.  
THD -  9. ročník: Plánovanie a vedenie domácnosti
OBN - 6. ročník: Téma: Finančný plán – obecná samospráva: dane a poplatky
OBN - 8. ročník: Rodinné právo
BIO - 5. ročník: Život na poliach a lúke- téma: Obilniny, Olejniny a okopaniny
BIO - 6. ročník: Život s človekom v ľudských sídlach- téma: Pestované rastliny v záhradách, Pestované ovocné stromy a kry
BIO - 7. ročník: Človek a jeho telo- téma: Zložky potravy, Zásady správnej výživy

Čiastková kompetencia 3:  Vysvetliť daňový a odvodový systém 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 2:
Uviesť príklady, ako štát využíva príjmy z daní. 
OBN - 6.ročník:Téma : Európska únia /EHS – Hospodárenie/
MAT - 7. ročník: Percentá
MAT - 8. ročník: Kladné a záporné čísla (majetok a dlh)
MAT - 9. ročník: Grafické znázorňovanie závislostí; Štatistika – tabuľky, grafy, diagramy, Realizácia vlastných jednoduchých štatistických prieskumov
OBN - 8. ročník: Odvetvia práva – Verejné a súkromné právo

Čiastková kompetencia 4: Zhrnúť právne formy podnikania a základné predpisy pre oblasť podnikania 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 2:
Vysvetliť podstatu a význam podnikania na príkladoch podnikateľských subjektov v praxi.
FYZ - 7. ročník: Tepelný motor a parný stroj
ETV - 8. ročník: Ekonomické cnosti – sporivosť, podnikavosť


Navrhnúť vlastný projekt a individuálne  aj tímovo pracovať na jeho realizácii. 
BIO - 7. ročník: Človek a jeho telo- téma: Zložky potravy, Zásady správnej výživy
GEG - 8. ročník: Vývoj hospodárstva SR
FYZ - 6., 7., 8., 9. ročník: Projekty

3. Rozhodovanie a hospodárenie spotrebiteľov

Celková kompetencia 

Porozumenie a orientovanie sa v zabezpečovaní životných potrieb jednotlivca a rodiny  

Čiastková kompetencia 1:  Poznať a zosúladiť osobné, rodinné, spoločenské potreby 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Pomenovať osobné, rodinné a spoločenské potreby.
Vysvetliť vzťah ľudská práca – peniaze.
Vymedziť situácie, kedy si človek predmety nakupuje a kedy si ich požičiava.  
SJL - 1.- 4.  ročník: Knižnica/Kníhkupectvo

Úroveň 2:
Vysvetliť, kedy sporiť a kedy si požičiavať (rozdiel medzi úsporami a pôžičkou).
THD - 5. ročník: Plánovanie a vedenie domácnosti – Peniaze

Vysvetliť na konkrétnych príkladoch funkciu peňazí ako prostriedku na zabezpečenie životných potrieb. 
NBV - 6. ročník: Skutky lásky
GEG - 7. ročník: Európska únia, Nemecko, Veľká Británia
MAT - 5. ročník: Počtové výkony s prirodzenými číslami – Slovné úlohy na sčítanie , odčítanie, násobenie a delenie; Iné čísla ako prirodzené (eurá a centy); Odhad výsledku;
Riešenie aplikačných úloh rozvíjajúcich špecifické matematické myslenie – Práca s údajmi, Diagramy
MAT - 6. ročník: Desatinné čísla a operácie s desatinnými číslami
MAT - 7. ročník: Percentá
MAT - 8. ročník: Kladné a záporné čísla (majetok a dlh)
MAT - 9. ročník: Riešenie slovných úloh
THD - 5. ročník: Plánovanie a vedenie domácnosti – Životné potreby
SJL - 6. ročník:  Zhovárame sa a diskutujeme – Argument a protiargument

Čiastková kompetencia 2:  Prijímať finančné rozhodnutia so zvažovaním alternatív a ich   dôsledkov 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Zoradiť osobné želania/potreby podľa ich dôležitosti.
Stanoviť si merateľné krátkodobé finančné ciele. 
ETV - 1. – 4. ročník: Postoje a spôsobilosti medziľudských vzťahov

Úroveň 2:
Zoradiť osobné finančné ciele podľa ich priority. 
NBV - 9. ročník: Zodpovednosť človeka
THD - 6. ročník: Ekonomika domácnosti – Moje ciele

Prijímať finančné rozhodnutia na základe svojich reálnych možností a zhodnotiť ich dôsledky.
OBN - 7. ročník: Sociálne zmeny v spoločnosti a ich zdroje
FYZ - 7. ročník: Spaľovacie motory
FYZ - 9. ročník: Elektrická práca, spotreba elektrickej energie; Elektrická energia a jej premeny
MAT - 5. ročník: Počtové výkony s prirodzenými číslami – Slovné úlohy na sčítanie , odčítanie, násobenie a delenie; Iné čísla ako prirodzené (eurá a centy); Odhad výsledku;
Riešenie aplikačných úloh rozvíjajúcich špecifické matematické myslenie – Práca s údajmi, Diagramy
MAT - 6. ročník: Desatinné čísla a operácie s desatinnými číslami
MAT - 7. ročník: Percentá
MAT - 8. ročník: Kladné a záporné čísla (majetok a dlh)
MAT - 9. ročník: Riešenie slovných úloh
ETV - 7. ročník: Poznanie vlastnej rodiny. Sociálne zručnosti v rámci rodiny

Opísať základné typy bankových produktov. 
BIO - 6. ročník: Rybárstvo a rybnikárstvo, Včelárstvo, Chovateľsky významné cicavce
BIO - 9. ročník: Geologické procesy- téma: Organogénne usadené horniny

Čiastková kompetencia 3: Uplatniť spotrebiteľské zručnosti pri zodpovednom rozhodovaní o nákupe 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Porovnať ceny rovnakého alebo podobného výrobku a/alebo služby v dvoch rôznych obchodoch.
Uplatniť zodpovedné rozhodovanie pri nákupe, primerane veku. 
MAT - 1. – 4. ročník: Slovné úlohy
PVO - 2. ročník: Povolania
VLA - 3. ročník: Stredovek

Úroveň 2:
Opísať spôsob rozhodovania pri sporení a investovaní finančných prostriedkov.
Rozlíšiť pozitívne a negatívne vplyvy reklamy na spotrebiteľa. 
GEG - 6. ročník: Hospodárstvo Ázie, Čína, Japonsko
BIO - 6. ročník: Rybárstvo a rybnikárstvo, Včelárstvo, Chovateľsky významné cicavce
MAT - 5. ročník: Počtové výkony s prirodzenými číslami - Porovnávanie rozdielom a porovnávanie podielom, slovné úlohy
MAT - 7. ročník: Percentá
MAT - 8. ročník: Kladné a záporné čísla (majetok a dlh)
MAT - 9. ročník: Riešenie slovných úloh
FYZ - 7. ročník: Spaľovacie motory
FYZ - 9. ročník: Elektrická práca, spotreba elektrickej energie; Elektrická energia a jej premeny
SJL - 8. ročník: Tvorba textu reklamy s využitím podstatných mien

Čiastková kompetencia 4:  Opísať používanie rôznych metód platenia 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Opísať, za čo všetko sa v domácnosti platí.
Vysvetliť používanie peňazí v bežných situáciách (hotovostná a bezhotovostná forma peňazí). 
VLA - 3. – 4. ročník: Stredovek
MAT - 1. – 4. ročník: Slovné úlohy, Sporenie

Úroveň 2:
Opísať moderné spôsoby platenia. Rozlíšiť platobné karty podľa funkcie (debetné, kreditné).
ETV - 8. ročník: Vlastníctvo a peniaze ako prostriedok a cieľ


Opísať spôsoby platenia v tuzemskej a zahraničnej mene.
Porozumieť prepočtu meny (napríklad českých korún na Euro a naopak). 
THD - 9. ročník: Plánovanie a vedenie domácnosti – Téma: Platby cez internet
BIO - 6. ročník: Rybárstvo a rybnikárstvo, Včelárstvo, Chovateľsky významné cicavce
GEG - 7.ročník: Hospodárstvo Európy- krajiny EU (euro v krajinách EU, krajiny EU nepoužívajúce euro- Veľká Británia, Maďarsko, Chorvátsko)
MAT - 6. ročník: Desatinné čísla a operácie s desatinnými číslami
MAT - 7. ročník: Percentá
MAT - 8. ročník: Kladné a záporné čísla (majetok a dlh)
MAT - 9. ročník: Riešenie slovných úloh

4. Úver a dlh

Celková kompetencia 

Udržanie výhodnosti, požičiavanie za priaznivých podmienok a zvládanie dlhu 

Čiastková kompetencia 1:  Identifikovať riziká, prínosy a náklady jednotlivých typov úverov 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Zdôvodniť voľbu nákupu tovaru alebo služby alebo požičania si predmetu. 
MAT - 1. – 4. ročník: Slovné úlohy

Úroveň 2:
Zhodnotiť výhody a nevýhody využívania úveru vrátane používania kreditnej karty.
Aplikovať na príkladoch jednoduché úročenie.
Analyzovať možnosti získavania finančných prostriedkov cez bankové a nebankové subjekty a dôvody a riziká nákupov na úver. 
THD - 9.ročník: Plánovanie a vedenie domácnosti
BIO - 6. ročník: Život s človekom v ľudských sídlach- téma: Pestované rastliny v záhradách, Pestované ovocné stromy a kry
GEG - 8.ročník: Obyvateľstvo SR, Rozdiely medzi regiónmi Slovenska
MAT - 5. ročník: Počtové výkony s prirodzenými číslami - Porovnávanie rozdielom a porovnávanie podielom, slovné úlohy
MAT - 6. ročník: Desatinné čísla a operácie s desatinnými číslami
MAT - 7. ročník: Percentá
MAT - 8. ročník: Kladné a záporné čísla (majetok a dlh)
MAT - 9. ročník: Riešenie slovných úloh

 

Čiastková kompetencia 2: Mať základné informácie o jednotlivých druhoch úverov   poskytovaných spotrebiteľom 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Vysvetliť, že peniaze sa dajú požičať vo finančných inštitúciách. 
PVO - 1. ročník: Povolania
SJL - 2. - 4. roč.: Práca v banke, na pošte

Úroveň 2:
Uviesť príklady spotrebiteľských úverov a ich poskytovateľov. Vysvetliť systém ochrany spotrebiteľa pri úveroch spotrebiteľom.
THD - 8. ročník: Plánovanie a vedenie domácnosti : Téma 1: Nákup spotrebičov;
Téma 2: Archivácia dokumentov
MAT - 7. ročník: Percentá

Čiastková kompetencia 3: Zhodnotiť možnosti, ako sa vyhnúť problémom so zadlžením (predlžením) alebo ako ich zvládnuť 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Vysvetliť, čo môže nastať pri požičiavaní si cenných predmetov alebo peňazí.  
SJL - 1. – 4. ročník: Výmena názorov, diskusia

Úroveň 2:
Uviesť príklady legálnych a nelegálnych postupov pri vymáhaní dlhov.
Zhodnotiť význam úverovej histórie a budovanie pozitívnej úverovej histórie. 
BIO - 6. ročník: Život s človekom v ľudských sídlach- téma: Pestované rastliny v záhradách, Pestované ovocné stromy a kry

5. Sporenie a investovanie

Celková kompetencia 

Aplikácia rôznych investičných stratégií, ktoré sú v súlade s osobnými cieľmi 

Čiastková kompetencia 1:  Vysvetliť,  ako  sporenie  prispieva  k finančnej prosperite 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Opísať, ako a prečo človek môže sporiť. 
MAT - 1. – 4. ročník: Sporenie
 SJL - 1. – 4. ročník: Rodina

Úroveň 2:
Vysvetliť hodnotu a význam „núdzového fondu“. Opísať pozitívne a negatívne stránky sporenia na krátkodobé, strednodobé a dlhodobé ciele. 
GEG - 7. ročník: Krajiny Západnej Európy- Nemecko, Holandsko, Francúzsko
MAT - 7. ročník: Percentá
MAT - 8. ročník: Kladné a záporné čísla (majetok a dlh)
MAT - 9. ročník: Riešenie slovných úloh
ETV - 8. ročník: Ekonomické cnosti – sporivosť a umenie hospodáriť

Čiastková kompetencia 2:  Zhodnotiť investičné alternatívy 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 2:
Uviesť príklad investície, ktorá umožňuje rýchly a jednoduchý prístup k finančným prostriedkom.
ETV - 9. ročník: Pozitívne vzory v každodennom živote


Uviesť možnosti využitia voľných finančných prostriedkov (sporenie, produkty so štátnym príspevkom, nehnuteľnosti).
ETV - 9. ročník: Pozitívne vzory v každodennom živote


Zdôvodniť výber zvoleného produktu pre investovanie voľných finančných prostriedkov. 
FYZ - 9. ročník: Elektrická práca, spotreba elektrickej energie; Elektrická energia a jej premeny
MAT - 7. ročník: Percentá
MAT - 8. ročník: Kladné a záporné čísla (majetok a dlh)
MAT - 9. ročník: Riešenie slovných úloh

6. Riadenie rizika a poistenie

Celková kompetencia 

Používanie primeraných stratégií riadenia rizík 

Čiastková kompetencia 1:  Vysvetliť pojem riziko a pojem poistenie 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Uviesť príklady rizík, ktorým môžu čeliť jednotlivci a domácnosti.
Vysvetliť podstatu rizika a jeho typy. 
1. - 4. ročník: Ochrana života a zdravia

 

Úroveň 2:
Opísať spôsoby, akými sa dajú znížiť rôzne druhy rizík alebo ako sa im dá úplne vyhnúť.
FYZ - 9. ročník: Účinky elektrického prúdu na ľudský organizmus. Bezpečnosť pri práci s elektrickými zariadeniami.

Vysvetliť podstatu a význam poistenia.
ETV - 7. ročník: Vzťah k chorým, starým, postihnutým ľuďom

ETV - 8. ročník: Svojpomoc, solidarita, pomoc sociálne slabším

Uviesť základné druhy poistenia (životné a neživotné).
THD - 9.ročník: Plánovanie a vedenie domácnosti – Téma 1: Elektrické prístroje a zariadenie v domácnosti
FYZ - 8. ročník: Optické vlastnosti oka,  Atmosférický tlak, Škodlivé a užitočné trenie, Práca na naklonenej rovine a pevnej kladke
TSV - 5.ročník: Plavecký výcvik; 7.ročník: Lyžiarsky výcvik
BIO - 7. ročník: Zdravie a život človeka- téma: Význam opornej a pohybovej sústavy, Poškodenia zraku a sluchu, Životný štýl
BIO - 8. ročník: Životné prostredie organizmov a človeka- téma: Faktory ovplyvňujúce životné prostredie, Starostlivosť o ŽP
BIO - 8.ročník: Životné prostredie organizmov a človeka- téma: Škodlivé vplyvy na zdravie človeka
GEG - 5. ročník: Ohnivé miesta na Zemi a zemetrasenia
GEG - 6. ročník: Povrch Ázie
CHE - 7. ročník:  Spoznávame chemické reakcie v našom okolí. Požiar 
ETV - 7. ročník: Vzťah k chorým, starým, postihnutým ľuďom

ETV -  8. ročník: Svojpomoc, solidarita, pomoc sociálne slabším

Čiastková kompetencia 2: Charakterizovať verejné poistenie a vysvetliť rozdiel medzi verejným a komerčným poistením 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 1:
Vysvetliť, prečo a kedy sa ľudia potrebujú poistiť.
Na jednoduchých príkladoch názorne ukázať, ako poistenie funguje. 
PVO - 1. – 2. ročník: Cestujeme
VLA – 3. ročník: Poznávame Slovensko
PDA - 3. – 4. ročník: Ľudské telo, Úraz

Úroveň 2:
Vysvetliť základný účel verejného poistenia.
Charakterizovať zdravotné poistenie, sociálne poistenie a v rámci neho predovšetkým nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie, úrazové poistenie a poistenie v nezamestnanosti. 
BIO - 7. ročník: Zdravie a život človeka- téma: Význam opornej a pohybovej sústavy, Poškodenia zraku a sluchu, Životný štýl
BIO - 8. ročník: Životné prostredie organizmov a človeka- téma: Faktory ovplyvňujúce životné prostredie, Starostlivosť o ŽP
BIO - 8.ročník: Životné prostredie organizmov a človeka- téma: Škodlivé vplyvy na zdravie človeka
GEG - 7. ročník: Krajiny Európskej únie (odlišnosti v poistení v rámci krajín EU)
GEG - 8. ročník: Obyvateľstvo SR
FYZ - 7. ročník: Šírenie tepla
FYZ - 8. ročník: Optické vlastnosti oka,  Atmosférický tlak, Škodlivé a užitočné trenie
FYZ - 9. ročník: Účinky elektrického prúdu na ľudský organizmus. Bezpečnosť pri práci s elektrickými zariadeniami.
ETV - 8. ročník: Ochrana života a starostlivosť o zdravie

Čiastková kompetencia 3:  Charakterizovať komerčné poistenie 

Očakávania, že žiak je schopný: 

Úroveň 2:
Rozoznať hlavné typy poistenia motorových vozidiel.
Vysvetliť rozdiel medzi poistením nehnuteľnosti (bytu, resp. domu) a poistením domácnosti  (zariadenia).  
CHE - 7. ročník:  Spoznávame chemické reakcie v našom okolí. Požiar 
FYZ - 7. ročník: Kondenzácia. Modelovanie dažďa. Tuhnutie
FYZ - 9. ročník: Účinky elektrického prúdu na ľudský organizmus. Bezpečnosť pri práci s elektrickými zariadeniami

 

  1. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia

            Vnútorný systém kontroly a hodnotenia našej školy je zameraný na oblasti:

- hodnotenie žiakov

- hodnotenie pedagogických zamestnancov

- hodnotenie školy

 

  1. Hodnotenie vzdelávacích výsledkov žiakov

       Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, aké sú jeho pokroky, v čom má nedostatky, kde má rezervy.

       Hodnotenie žiakov je v súlade so zákonom 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní.

Nehodnotíme nedostatky žiakov, hodnotíme to, čo žiaci vedia. Snažíme sa, aby hodnotenie bolo motivujúce. Žiak sa v procese výchovy a vzdelávania hodnotí priebežne a celkovo.

       V procese hodnotenia uplatňujeme primeranú náročnosť, pedagogický takt voči žiakovi, rešpektujeme práva dieťaťa.

       Podklady na hodnote výchovno-vzdelávacích výsledkov a správania žiaka získavame pozorovaním, sústavným sledovaním výkonu žiaka a rôznymi druhmi skúšok (písomné, ústne, grafické, praktické, pohybové, didaktické testy, ... ).

       Na celkové hodnotenie žiaka používame klasifikáciu známkou i slovné hodnotenie.

Pri priebežnom hodnotení používame klasifikáciu známkou, slovné hodnotenie, sebahodnotenie.

       Žiaci 1. – 9. ročníka sú hodnotení v súlade s metodickými pokynmi na hodnotenie žiakov základnej školy.Pri hodnotení žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami zohľadňujeme vplyv zdravotného znevýhodnenia žiaka na jeho výkon.

 

Zásady hodnotenia žiakov v predmetoch primárneho vzdelávania

 

          Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov v škole je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní nedostatkov. Pri hodnotení kladieme dôraz na prepojenie vedomostí so zručnosťami a spôsobilosťami. Hodnotenie uskutočňujeme na základe určitých kritérií, prostredníctvom ktorých sledujeme vývoj žiaka, jeho pokrok vo vzdelávaní a zároveň využívame hodnotenie na motiváciu žiakov k aktívnemu učeniu. Uvedomujeme si, že maximálna objektivita v procese hodnotenia prispieva k utváraniu pozitívnej učebnej klímy, vytvára dobré vzťahy medzi žiakmi ale aj medzi žiakom a učiteľom.

 

     Pri hodnotení žiakov vychádzame z aktuálneho metodického pokynu na hodnotenie žiakov základnej školy. Pri hodnotení žiakov so ŠVVP vychádzame z individuálnych odporúčaní poradenských zariadení na prácu so žiakmi so ŠVVP.

 

     Bodová percentuálna stupnica hodnotenia samostatných písomných prác žiakov schválená na zasadnutí MZ je uplatňovaná pri všetkých predmetoch primárneho vzdelávania:

 

Úspešnosť  v %

Známka

100 %- 90%

1

89 %  - 75%

2

74%  - 50%

3

49%  - 25%

4

24%  - 0%

5

 

So systémom hodnotenia sú oboznámení:

  • pedagogickí zamestnanci,
  • na prvých vyučovacích hodinách každého vyučovacieho predmetu sú žiaci oboznámení s pravidlami hodnotenia daného predmetu príslušným vyučujúcim,
  • rodičia na triednej schôdzi rodičov a podľa potreby a záujmu rodičov aj individuálne v rámci dohodnutých konzultácií.

 

Systémom hodnotenia sa riadia záväzne všetci pedagogickí zamestnanci. Učiteľ vedie včasnú evidenciu o každej klasifikácii a každom hodnotení žiaka v internetovom klasifikačnom zázname (školský portál  EduPage), ako aj v žiackej knižke, ktorú je žiak povinný predložiť učiteľovi k zápisu známky alebo slovného hodnotenia. Učiteľ nezodpovedá za to, ak žiak nepredloží žiacku knižku k zápisu klasifikácie alebo hodnotenia.

 

Slovenský jazyk a literatúra

 

      Celkové hodnotenie žiaka v predmete sa vykonáva klasifikáciou.  Vo výchovno-vzdelávacom procese sa uskutoční priebežné a celkové hodnotenie:

- priebežné hodnotenie sa uskutočňuje pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka na vyučovacích hodinách a má hlavne motivačný charakter; učiteľ zohľadní vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliadať bude na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť,

- celkové hodnotenie žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa uskutoční na konci prvého polroka a druhého polroka v školskom roku a má čo najobjektívnejšie zhodnotiť úroveň jeho vedomostí, zručností a návykov v danom vyučovacom predmete.

 

Hodnotenie predmetu

    

Podklady na hodnotenie a klasifikáciu učiteľ získava:

  • sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka,
  • sledovaním výkonu žiaka a jeho prípravy na vyučovanie,
  • rôznymi druhmi skúšok – ústne, písomné, grafické, praktické,
  • analýzou výsledkov rôznych činností žiaka.

    Predmetom hodnotenia a klasifikácie žiakov sú všetky zložky slovenského jazyka. Výstupom je komplexné hodnotenie v klasifikačnom systéme  jednou známkou. Predmetom hodnotenia v jednotlivých zložkách slovenského jazyka sú:

 

Jazyková výchova a pravopis

  • odpis písaného textu,
  • prepis tlačeného textu na písaný,
  • kontrolný diktát,
  • aplikácia pravopisnej normy s ohľadom na vek žiaka,
  • vypracovanie testov s otvorenými a zatvorenými otázkami,
  • samostatnosť v práci,
  • pracovné listy,
  • úprava a úhľadnosť písomného prejavu,

Nácvičné diktáty sa neklasifikujú, píše sa len počet dosiahnutých chýb.

 

Slohový výcvik

  • tvorba viet v súvislom jazykovom prejave, verbálna komunikácia, ústny prejav,
  • komunikačné zručnosti,
  • verejná prezentácia a verejný prejav,
  • vyjadrovanie postojov,
  • aplikovanie zásad spoločenského styku,
  • samostatnosť v práci,
  • reprodukcia textu,
  • iné aktivity.

 

Čítanie a literárna výchova

  • stupeň zvládnutia techniky plynulého čítania, hlasné, tiché čítanie,
  • čítanie s porozumením,
  • reprodukcia textu a voľba výrazových prostriedkov,
  • orientácia v známom literárnom texte, práca s textom, reprodukcia textu,
  • záujem o literatúru.

 

Písanie

  • tvary a výška písma s ohľadom na požadovanú normu,
  • estetika a úhľadnosť písomného prejavu,
  •  písomné zručnosti, hygienické a pracovné návyky, dodržiavanie  základných parametrov písma (čitateľnosť, úhľadnosť, atď.).

 

V každej zložke budeme hodnotiť nielen dosahovanie výsledkov v povinných prácach – kontrolný diktát, pravopisné cvičenia, päťminútovky, previerky, písomná práca, ale sledovať budeme aj ústny prejav, aktivitu, zapojenie do súťaží, komunikatívnosť, individuálnu a skupinovú prácu pri riešení úloh, projekty a ich verejná prezentácia.

Každá známka, ktorú žiak dostane musí byť zdôvodnená  a doplnená informáciou, ktorá ukáže žiakovi cestu napredovania a postupného zlepšovania. Hodnotenia žiaka učiteľom by mali byť obohatené pochvalou za zlepšenie alebo dobrý výkon. Je to stimul, ktorý motivačne pôsobí a aktivizuje. Hodnotenie preto nesmie byť kritikou, ale musí mať motivačný charakter.

 

     V I.- IV. ročníku sa budú pravidelne písať pravopisné cvičenia zamerané na upevňovanie preberaného učiva. V dostatočnom predstihu si žiaci pravopisné javy precvičia v pravopisných cvičeniach, kde sa najprv vyčíslia počty chýb.

V II. ročníku je súčasťou hodiny čítania písanie. Učiteľ ho môže vyučovať integrovane s jazykom a slohom, v rámci čítania a literárnej výchovy, alebo samostatne.

 

Počet písomných prác v I. ročníku: 2 (polročná, výstupná)

Počet písomných prác v II. – IV. ročníku: 3 (vstupná, polročná a koncoročná)

Písomná práca bude klasifikovaná percentuálnou bodovou stupnicou schválenou na zasadnutí MZ.

 

     Výsledky výstupných previerok a písomných prác budú porovnané s obsahovými a výkonovými štandardami a ich úspešnosť, prípadné nedostatky budú prehodnotené na zasadnutiach MZ.

           

Hodnotiace kritériá:

Kontrolný diktát, pravopisné cvičenia sú  klasifikované stupnicou schválenou na zasadnutí MZ:

 

Počet chýb pre 

1.-2.-3.ročník

Známka

 0 - 1 -2

1

 3 - 4

2

5 - 6 - 7

3

8 - 9 - 10

4

11 a viac

5

Počet chýb pre

    4.ročník

Známka

0 - 1

1

2 - 3 - 4

2

5 - 6 - 7

3

8 - 9

4

10 a viac

5

 

 

Kritériá kontroly a hodnotenia diktátov:

Počet a zameranie kontrolných diktátov v 1. ročníku ZŠ

počet: 1

Zameranie: opakovanie učiva z 1. ročníka ZŠ

 

Počet a zameranie kontrolných diktátov v 2. ročníku:

počet: 10

Zameranie:

1. Opakovanie učiva z 1. ročníka ZŠ

2. Hláska a písmeno (ch, dz, dž)

3. Samohláska ä

4. Dvojhlásky

5. Tvrdé spoluhlásky

6. Opakovanie učiva za 1. polrok

7. Mäkké spoluhlásky

8. Slabiky di, ti, ni, li, de, te, ne, le

9. Vety

10. Opakovanie učiva z 2. ročníka

Počet a zameranie kontrolných diktátov v 3. ročníku ZŠ:

počet: 10

Zameranie:

1. Opakovanie učiva z 2. ročníka ZŠ

2. Slová s l, ĺ, r, ŕ

3. Vybrané slová po b

4. Vybrané slová po m

5. Vybrané slová po p

6. Opakovanie učiva za 1. polrok

7. Vybrané slová po r, s

8. Vybrané slová po v, z

9. Slovné druhy

10. Opakovanie učiva z 3. ročníka ZŠ

Počet a zameranie kontrolných diktátov v 4. ročníku ZŠ:

počet: 10

Zameranie:

1.Opakovanie učiva z 3. ročníka ZŠ

2. Vybrané slová po b, m

3. Vybrané slová po p, r

4. Vybrané slová po s, v, z

5. Spodobovanie

6. Opakovanie učiva za 1. polrok

7. Vlastné podstatné mená

8. Ohybné slovné druhy

9. Neohybné slovné druhy

10. Opakovanie učiva zo 4. ročníka ZŠ

Rovnaké chyby v tom istom slove sa pokladajú za jednu chybu, napríklad „ríchly chlapec mal ríchly krok“  (=1 chyba).

 

Rozsah kontrolných diktátov v jednotlivých ročníkoch:

  1. ročník 10 – 15 plnovýznamových slov

  2. ročník 20 – 30 plnovýznamových slov

  3. ročník 30 – 40 plnovýznamových slov

  4. ročník 40 – 50 plnovýznamových slov

Navrhovaný rozsah slov platí aj pri prepise a odpise textu.

Pri oprave diktátov budú vyučujúce používať po vzájomnej dohode korektorské značky.

 

Stupeň 1 (výborný ) – žiak ovláda poznatky, pojmy, fakty, chápe vzťahy medzi nimi. Na vyučovacích hodinách je tvorivý, aktívny a samostatne rieši zadané úlohy. Žiak číta plynule a s porozumením. Vie samostatne vytvoriť osnovu prečítaného textu, vie spojiť obsah textu s ilustráciou, tvorivo sa zúčastňuje na dramatizácii. Ovláda zručnosti podľa požiadaviek kompetencií a štandardov daného  ročníka na vynikajúcej úrovni. Preukazuje vedomosti z danej oblasti primerane edukačným úlohám, dokáže rešpektovať vlastný tvorivý výsledok a je tolerantný voči tvorivým prejavom, názorom a výkonom iných.

 

Stupeň 2 (chválitebný) – žiak ovláda poznatky, pojmy a fakty s malými nedostatkami. Myslí správne, v jeho myslení sa prejavuje logika a tvorivosť. Žiak číta plynule s malými chybami, robí drobné chyby v reprodukcii textu. Tvorivo sa zúčastňuje na dramatizácii. Žiak je menej samostatný, iniciatívny a tvorivý. Svoje postoje vie vyjadriť s pomocou učiteľa, ovláda zručnosti podľa požiadaviek kompetencií a štandardov daného ročníka, na základe podnetných otázok dokáže vyjadrovať svoje názory, vedomosti a pocity. Svoje chyby a nedostatky sa snaží odstrániť.

 

Stupeň 3 (dobrý) – žiak má v úplnosti osvojenie poznatkov, faktov, pojmov nepodstatné medzery. Pri plnení požadovaných úloh má menšie nedostatky, ktoré vie s učiteľovou pomocou korigovať. Jeho myslenie nie je vždy tvorivé. Jeho čitateľské zručnosti nedosahujú automatizáciu čitateľských úkonov. Robí chyby pri formulácii obsahu, reprodukcii textu. Dramatizáciu textu zvláda pomocou učiteľa. Žiak s ťažkosťami vyjadrí svoje názory, vedomosti a pocity a s ťažkosťami aplikuje získané kompetencie a poznatky. Často podlieha stereotypom a predsudkom Edukačné úlohy realizuje len priemerne, slabo prejavuje záujem a toleranciu, nerozširuje svoju flexibilnosť. Nedostatky vo svoje práci dokáže opraviť alebo odstrániť s pomocou učiteľa.

 

Stupeň 4 (dostatočný ) – žiak má v celistvosti, presnosti a úplnosti osvojenia požadovaných vedomostí závažné medzery. Pri vykonávaní požadovaných intelektuálnych a motorických činností je málo pohotový a má väčšie nedostatky. Pri využívaní vedomostí nie je samostatný. Jeho myslenie nie je tvorivé, ústny a písomný prejav má vážne nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti. Jeho čitateľské zručnosti majú veľké nedostatky. Žiak realizuje edukačné úlohy na nízkej úrovni, chýba mu záujem a tolerancia, nerozširuje svoju flexibilnosť, podlieha stereotypom a predsudkom a s veľkými ťažkosťami aplikuje získané kompetencie a poznatky. Svoje názory, vedomosti a pocity nevie vyjadriť. Nedostatky vo svojej práci nedokáže a nemá snahu opraviť ani s pomocou učiteľa.

 

 

Stupeň 5 (nedostatočný) – žiak má závažné nedostatky a medzery v požadovaných vedomostiach. Pri výklade a hodnotení javov nevie svoje vedomosti uplatňovať, ani na podnet učiteľa. Neprejavuje samostatnosť v myslení, vyskytujú sa u neho časté logické nedostatky. Jeho čitateľské zručnosti sú na veľmi nízkej úrovni.

 

Matematika

 

     Predmet matematika bude hodnotený ústnou aj písomnou formou, klasifikáciou. Bude sa zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu. Písomnou formou bude kontrolované a hodnotené osvojenie si základných poznatkov prostredníctvom päťminútoviek, samostatnej písomnej práce, vypracovaním pracovného listu alebo didaktickým testom na konci tematického celku.

     Učiteľ bude prihliadať na účasť a úspešnosť v matematických súťažiach, celkovú  úroveň verbálnej a písomnej komunikácie, estetiku  úpravy zošita, aktívnu prácu na hodinách, tvorivosť a iniciatívnosť na hodinách, samostatnosť v práci, spoluprácu so spolužiakmi, pomoc spolužiakom, rešpektovanie pokynov na prácu, pravidelnosť prípravy na vyučovanie, celkové správanie žiaka na hodinách, schopnosť matematického vyjadrovania, príprava pomôcok na vyučovanie.

 

Klasifikácia kontrolných testov, písomných prác, päťminútoviek, samostatnej práce :

Počet písomných prác v I. ročníku: 2 (polročná, výstupná).

Počet písomných prác v II. – IV. ročníku: 3 ( vstupná, polročná a koncoročná).

Samostatná práca sa uskutoční obvykle po ukončení každého tematického celku.

Budú klasifikované bodovou percentuálnou bodovou stupnicou schválenou na zasadnutí MZ.

 

     Výsledky výstupných previerok a písomných prác budú porovnané s obsahovými a výkonovými štandardami a ich úspešnosť, prípadné nedostatky budú prehodnotené na zasadnutiach MZ.

 

Stupeň 1 ( výborný)

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo

využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne

a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh,

hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický

prejav je estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

 

Stupeň 2 ( chválitebný)

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo

využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych,

motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové

kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne

a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Grafický prejav je prevažne estetický.

Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

 

Stupeň 3 ( dobrý)

Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných

osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré

využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími

nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri

riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže

s učiteľovou pomocou opraviť. V ústnom i písomnom prejave má častejšie nedostatky

v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností

sú menej kvalitné.

 

Stupeň 4 ( dostatočný)

Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa

učebných osnov ako aj v ich využívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh

s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri

využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti,

presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú

omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa

opraviť.

 

Stupeň 5 ( nedostatočný)

Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné

medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh

s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri

využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa.

Jeho ústny a písomný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností

a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou

učiteľa.

 

Prvouka

 

     Prvouka vytvára základ pre dva nadväzujúce predmety – prírodovedu a vlastivedu. Vo vlastivednej oblasti sa zameriava na poznávanie reálneho spoločenského priestoru prostredníctvom oboznamovania sa s fungovaním služieb, samosprávy a geografického opisu krajiny. V prírodovednej oblasti poznávaním organizmov, neživého prostredia a ich vzájomných vzťahov oboznamuje žiakov s reálnym prírodným priestorom prostredníctvom skúmania fungovania vybraných prírodných javov.

     Pri hodnotení uplatňujeme primeranú náročnosť, pedagogický takt, rešpektujeme práva dieťaťa a humánne sa správame voči žiakovi. Predmetom hodnotenia sú najmä učebné výsledky  žiaka, ktoré dosiahol v predmete (v súlade s požiadavkami vymedzenými učebnými osnovami), osvojené kľúčové kompetencie, zodpovednosť, snaha, osobnostný rast, rešpektovanie práv iných osôb, ochota spolupracovať.

 

Hodnotíme:

-  vedomosti žiakov v jednotlivých tematických celkoch,

-  projekty a aktivity zamerané na rozšírenie vedomostí a zručností,

-  aktivitu a tvorivosť na vyučovacích hodinách,

-  úpravu zošita (pracovnej učebnice),

-  osvojené kľúčové kompetencie.

 

     V danom predmete sú žiaci hodnotení priebežne počas školského roka a celkovo (na konci každého klasifikačného obdobia) stupňami 1, 2, 3, 4, 5. Pri záverečnom hodnotení stupeň 5 neodporúčame.

 

 

Prírodoveda

 

     Celkové hodnotenie žiaka v predmete sa bude vykonávať klasifikáciou. Podklady na hodnotenie a klasifikáciu  učiteľ získava:

  • sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka,
  • sledovaním výkonu žiaka a jeho prípravy na vyučovanie,
  • rôznymi druhmi skúšok – ústne, písomné, grafické, praktické,
  • analýzou výsledkov rôznych činností žiaka.

 

     Priebežné hodnotenie žiaka sa uskutoční pri hodnotení čiastkových výsledkov a prejavov žiaka na vyučovacích hodinách a má hlavne motivačný charakter. Učiteľ pri ňom bude zohľadňovať vekové a individuálne osobitosti žiaka a prihliadať na jeho momentálnu psychickú i fyzickú disponovanosť. Predmetom hodnotenia vo výchovno-vzdelávacom procese budú najmä učebné výsledky žiaka, ktoré dosiahol vo vyučovacom predmete v súlade s požiadavkami vymedzenými v učebných osnovách, osvojené kľúčové kompetencie, ako aj usilovnosť, osobnostný rast, ochota spolupracovať. Hodnotenie slúži ako prostriedok pozitívnej podpory zdravého rozvoja osobnosti žiaka.

Predmetom priebežného hodnotenia žiaka v prírodovede budú: ústne odpovede, písomné práce a tvorba projektov.

Pri ústnej odpovedi hodnotí učiteľ:

  • úroveň získaných  poznatkov, pojmov a zákonitostí daného učiva podľa učebných osnov
  • uplatnenie osvojených vedomosti pri riešení úloh, hodnotení javov a zákonitostí
  • aplikovanie osvojených poznatkov a zručností pri samostatnom riešení úloh
  • správnosť a výstižnosť jeho ústneho prejavu

 

Ústna odpoveď žiaka sa uskutoční minimálne 1- krát za klasifikačné obdobie. Písomná práca sa uskutoční obvykle po ukončení každého tematického celku. Bude klasifikovaná percentuálnou bodovou stupnicou schválenou na zasadnutí MZ.

 

     Tvorba projektov sa bude realizovať podľa tematického výchovno-vzdelávacieho plánu. Pri hodnotení projektov žiakov bude učiteľ prihliadať na kvalitu projektu, originalitu, kreativitu pri tvorbe, úroveň prezentácie projektu. Celkové hodnotenie žiaka v predmete prírodoveda sa uskutočňuje na konci prvého polroka a druhého polroka.

 

Klasifikácia:

Stupeň 1 (výborný)

Žiak ovláda pojmy a fakty, vie samostatne vysvetliť vzťahy, opísať procesy, analyzovať prírodovedný materiál. Vie samostatne pracovať na projekte a riešiť úlohy. Grafický a jazykový prejav na vysokej úrovni. Vie projekt plynule prezentovať a obhájiť. Získané zručnosti vie aplikovať a aktívne využiť.

 

Stupeň 2 (chválitebný)

Žiak ovláda pojmy a fakty s malými medzerami, vie vysvetliť vzťahy s menšími nedostatkami. Vie samostatne pracovať na projekte a riešiť úloha s obmedzenou pomocou učiteľa. Grafická úprava prác je na požadovanej úrovni. Pri prezentácii projektu, práce prejavuje menšiu neistotu. Má medzery vo vedomostiach, zručnosti vie aplikovať po povzbudení učiteľom.

 

Stupeň 3 (dobrý)

Žiak ovláda aspoň polovicu pojmov, vzťahy vie vysvetliť za pomoci učiteľa. Na projekte a pri riešení úloh pracuje za pomoci učiteľa. Úroveň grafického prejavu je slabšia, nedokáže vyriešiť všetky úlohy. Pri prezentácii projektu, úlohy prejavuje neistotu, nedostatky, medzery. Získané zručnosti aplikuje iba za pomoci učiteľa, robí chyby, vie sa opraviť.

 

Stupeň 4 (dostatočný)

Žiak ovláda aspoň štvrtinu  pojmov a faktov. Na riešení úloh pracuje nesystematicky, nepravidelne a povrchne. Aby získal kognitívne zručnosti, je potrebná pravidelná kontrola a podpora zo strany učiteľa. Riešenie úloh, prácu na projekte zvláda na nízkej úrovni. Pri prezentácii prejavuje veľkú neistotu a značné nedostatky. Jazykový prejav je nesúrodý, nesúvislý. Získané zručnosti nevie analyzovať a aplikovať.

 

Stupeň 5 (nedostatočný)

Žiak neovláda ani štvrtinu pojmov a faktov. Prístup k riešeniu úloh je veľmi povrchný a nesystematicky. Nemá záujem riešiť úlohy a pracovať na projekte, nedokáže prezentovať aj tak nízku úroveň kognitívnych zručnosti.

 

Vlastiveda

 

     Celkové hodnotenie žiaka v predmete sa vykonáva klasifikáciou. 

Podklady na hodnotenie a klasifikáciu si učiteľ získa:

  • sústavným diagnostickým pozorovaním žiaka,
  • sledovaním výkonu žiaka a jeho prípravy na vyučovanie,
  • rôznymi druhmi skúšok – ústne, písomné, grafické, praktické,
  • analýzou výsledkov rôznych činností žiaka.

 

     Učiteľ hodnotí žiaka priebežne klasifikáciou, ale bude využívať aj iné možnosti hodnotenia - pochvala, povzbudenie, ocenenie pozitívneho prístupu k práci.

Hodnotí sa ústny prejav počas hodiny, skúša a klasifikuje sa iba základné učivo. Hodnotia sa krátke písomné práce na upevnenie učiva jednotlivých tematických celkov a projekty (prezentácie) na podporenie žiackej iniciatívy a tvorivosti. Na záver rozsiahlejších tém sa zaraďuje písomné preverovanie vedomostí. Písomná práca bude klasifikovaná bodovou percentuálnou bodovou stupnicou schválenou na zasadnutí MZ.

 

     Formatívne hodnotenie má zabezpečiť spätnú väzbu. Bude priebežné. Učiteľ využije motivačné hodnotenie učiteľom, spätnú väzbu od spolužiakov v rámci skupinovej práce, spätnú väzbu spolužiakov po prezentácii výstupu.

Kritériá hodnotenia- klasifikácie:

-zapamätanie si informácií, pojmov, faktov, ovládanie pojmov, faktov, súvislosti medzi nimi, -slovná zásoba počas prezentácie, odpovede, úroveň spolupráce v rámci kooperatívnej práce, splnenie úloh,

-samostatnosť pri riešení úloh, analýza textu, historického obrazového a hmotného materiálu, -aplikácia získaných poznatkov, práca na projekte – usilovnosť, pravidelnosť, zodpovednosť, kvalita projektu, úroveň prezentácie.

 

Klasifikácia:

Stupeň 1 (výborný)

Žiak ovláda pojmy a fakty na 100-91%, vie samostatne vysvetliť vzťahy, opísať procesy, analyzovať historický materiál. Vie samostatne pracovať na projekte a riešiť úlohy. Grafický a jazykový prejav na vysokej úrovni. Vie projekt plynule prezentovať a obhájiť. Získané zručnosti vie aplikovať a aktívne využiť.

 

Stupeň 2 (chválitebný)

Žiak ovláda pojmy a fakty aspoň na 75%, vie vysvetliť vzťahy s menšími nedostatkami. Vie samostatne pracovať na projekte a riešiť úloha s obmedzenou pomocou učiteľa. Grafická úprava prác je na požadovanej úrovni. Pri prezentácii projektu, práce prejavuje menšiu neistotu. Má medzery vo vedomostiach, zručnosti vie aplikovať po povzbudení učiteľom.

 

Stupeň 3 (dobrý)

Žiak ovláda aspoň 50% pojmov, vzťahy vie vysvetliť za pomoci učiteľa. Na projekte a pri riešení úloh pracuje za pomoci učiteľa. Úroveň grafického prejavu je slabšia, nedokáže vyriešiť všetky úlohy. Pri prezentácii projektu, úlohy prejavuje neistotu, nedostatky, medzery. Získané zručnosti aplikuje iba za pomoci učiteľa, robí chyby, vie sa opraviť.

 

Stupeň 4 (dostatočný)

Žiak ovláda aspoň 25% pojmov a faktov. Na riešení úloh pracuje nesystematicky, nepravidelne a povrchne. Aby získal kognitívne zručnosti, je potrebná pravidelná kontrola a podpora zo strany učiteľa. Riešenie úloh, prácu na projekte zvláda na nízkej úrovni. Pri prezentácii prejavuje veľkú neistotu a značné nedostatky. Jazykový prejav je nesúrodý, nesúvislý. Získané zručnosti nevie analyzovať a aplikovať.

 

Stupeň 5 (nedostatočný)

Žiak neovláda ani štvrtinu pojmov a faktov. Prístup k riešeniu úloh je veľmi povrchný a nesystematicky. Nemá záujem riešiť úlohy a pracovať na projekte, nedokáže prezentovať aj tak nízku úroveň kognitívnych zručnosti.

 

Výtvarná výchova

 

     Celkové hodnotenie žiaka v predmete sa bude vykonávať klasifikáciou. Ťažiskovou formou hodnotenia je osobný rozhovor so žiakom, v ktorom učiteľ poskytne citlivú, veku primeranú spätnú väzbu o rôznych aspektoch jeho činnosti. Túto formu budeme kombinovať  so sebahodnotením  žiaka.

     Nie je nutné známkovať každú prácu a každý výkon žiaka. Je na voľbe učiteľa, ktoré úlohy bude hodnotiť, aby poskytli žiakovi dostatočný obraz o jeho kvalitách a vývoji. Žiak by však mal byť hodnotený z úloh v rámci rozličných metodických radov, aby bola vyváženosť výkonu žiaka.

 

Podklady na hodnotenie a klasifikáciu žiaka učiteľ získa:

a) priebeh vytvárania postojov:

  • prístup k činnostiam z hľadiska tvorivosti, t.j. uplatnenie vlastných inovatívnych

nápadov a vlastného zamerania pri realizácii edukačnej úlohy,

  • otvorenosť voči experimentovaniu, skúšanie iných, svojských riešení
  • cieľavedomosť riešení,
  • záujem o činnosti v rámci edukačných úloh a prípravy pomôcok,
  • schopnosť zaujímať stanoviská k výsledkom svojej práce a práce spolužiakov.

b) priebeh získavania zručností a spôsobilostí:

  • technické zručnosti (ovládanie požadovaných nástrojov, materiálov a technických

operácií s nimi),

  • formálne zručnosti (vyjadrovanie sa prostredníctvom výtvarného jazyka),
  • mentálne spôsobilosti na úrovni rozvoja vnímania a prežívania,
  • mentálne spôsobilosti na úrovni rozvoja predstavivosti a fantázie,
  • mentálne spôsobilosti na úrovni myslenia (vlastné témy, koncepcie, návrhy, schopnosť

analyzovať a syntetizovať, pomenovať procesy, interpretovať zážitky).

c) priebeh získavania vedomostí:

  • znalosti oblastí vizuálnej kultúry a výtvarného umenia súvisiacich s preberanými

edukačnými úlohami,

  • pochopenie výtvarného diela a schopnosť interpretovať ho,
  • znalosť materiálov, techník, médií a procesov ich používania.

d) schopnosť realizácie výsledného artefaktu.

 

Orientačný opis naplnenia kritérií vo vzťahu ku škále hodnotenia výtvarnej výchovy:

 

Klasifikácia:

Stupeň 1 (výborný)

Žiak spĺňa kritériá na vynikajúcej úrovni. Je iniciatívny a tvorivý vo výtvarnom vyjadrovaní, uplatňuje vlastné nápady, je otvorený voči novým podnetom a experimentovaniu, dokáže vyjadriť veku primerané postoje (vkus, názor, spolupráca, individualita) v oblasti vizuálnej kultúry, ovláda zručnosti (technické, nástrojové, materiálové) podľa požiadaviek ročníkových kompetencií na vynikajúcej úrovni, preukazuje veku primerané mentálne spôsobilosti – na úrovni vnímania, fantázie a predstavivosti, vytvárania vlastných koncepcií, dokáže veku primerane pomenúvať a interpretovať svoje zážitky, činnosti a ich výsledky, preukazuje vedomosti z oblasti vizuálnej kultúry primerané edukačným úlohám (v nižších ročníkoch najmä vedomosti o materiáloch, nástrojoch, základných technikách a druhoch vizuálnych umení, dokáže rešpektovať vlastný tvorivý výsledok a je tolerantný voči tvorivým prejavom, názorom a vkusu iných, zrealizoval artefakt primerane svojmu veku a schopnostiam.

 

Stupeň 2 (chválitebný)

Žiak v podstate spĺňa kritériá 1.stupňa hodnotenia, ale je menej samostatný, iniciatívny a tvorivý. Potrebuje usmernenie učiteľom.

 

Stupeň 3 (dobrý)

Žiak realizuje edukačné úlohy priemerne, chýba mu iniciatívnosť, tvorivosť, tolerancia, nerozširuje svoju flexibilnosť, neosvojuje si nové vyjadrovacie prostriedky, podlieha stereotypom. Potrebuje častejšie usmerňovanie učiteľom.

 

Stupeň 4 (dostatočný)

Žiak realizuje edukačné úlohy na nízkej úrovni, bez vlastného vkladu, s ťažkosťami aplikuje získané zručnosti a poznatky v nových oblastiach.

 

Stupeň 5 (nedostatočný)

Žiak nespĺňa kritériá, nemá záujem o výtvarné aktivity, neguje vyučovací proces. Tento stupeň však neodporúčame používať pri súhrnnej klasifikácii žiaka.

 

Pracovné vyučovanie

 

     Celkové hodnotenie žiaka v predmete sa vykonáva klasifikáciou.

Pracovné vyučovanie je špecifický predmet, v ktorom sa hodnotí duševná a manuálna činnosť.

Podklady na hodnotenie a klasifikáciu žiaka učiteľ získa:

  • tímová práca a vzájomná komunikácia  žiakov v tíme, schopnosť riešenia problémov, vlastný názor žiaka,
  • zhotovenie jednoduchého výrobku alebo úžitkového predmetu ( treba oceniť aj snahu nie len konečný produkt),
  • začiatočné aj nadobudnuté technické vedomosti, zručnosti a návyky,
  • osvojené teoretické vedomosti a ich využitie.

 

Kritériá hodnotenia:

Výborný (1)

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych a praktických činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti pri pracovných činnostiach, ktoré sú kvalitné a originálne. Okrem osvojených vedomostí a manuálnych zručností sa hodnotí snaha a záujem o predmet pracovné vyučovanie. Výsledky jeho činnosti sú kvalitné až originálne.

Chválitebný (2)

Žiak v podstate spĺňa kritéria 1. stupňa hodnotenia ale je menej aktívny a samostatný v pracovných činnostiach. Výsledky jeho činnosti sú kvalitné, s menšími chybami, avšak bez veľkých nedostatkov.

Dobrý (3)

Žiak realizuje pracovné činnosti priemerne alebo len s pomocou učiteľa, je málo aktívny, ťažko si osvojuje nové pracovné zručnosti a činnosti. Výsledky jeho činnosti sú menej kvalitné.

Dostatočný (4)

Žiak realizuje pracovné činnosti na nízkej úrovni, s ťažkosťami zvláda praktické zručnosti. Väčšie nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.

Nedostatočný (5)

Žiak nespĺňa kritéria, nemá záujem o pracovné vyučovanie, nenosí si pomôcky na hodinu. Jeho vedomosti sú na veľmi nízkej úrovni, preto ich nedokáže uplatniť pri pracovných činnostiach.

 

Telesná a športová výchova

 

     Celkové hodnotenie žiaka v predmete sa bude vykonávať klasifikáciou. Za najdôležitejšie pri hodnotení žiaka v telesnej výchove sa považuje nielen to, aké dôsledky zanechala táto činnosť na zlepšení jeho zdravia, pohybovej gramotnosti a výkonnosti, telesnej zdatnosti, ale vo väčšom rozsahu aj to, či žiak získal k tejto činnosti vzťah, či sa na nej so záujmom zúčastňoval, či pociťoval z nej radosť a potešenie, či sa stala súčasťou jeho životného štýlu.

 

Preto za základné ukazovatele hodnotenia žiaka sa považuje:

   -posúdenie prístupu a postojov žiaka, najmä jeho vzťahu k pohybovej aktivite a vyučovaniu telesnej a športovej výchovy a jeho sociálneho správania a adaptácie;

   -rozvoj telesných, pohybových a funkčných schopností žiaka, najmä rozvoj zdravotne orientovanej telesnej zdatnosti a pohybovej výkonnosti s prihliadnutím na individuálne predpoklady žiaka;

   -proces učenia sa, osvojovania, zdokonaľovania a upevňovania pohybových zručností .

 

     Predmet je klasifikovaný na základe: splnenia kritérií pre jednotlivé športové aktivity v tematických celkoch (najmä individuálne zlepšenie v pohybových zručnostiach), snaha o lepšie výkony, aktívna účasť na vyučovacích hodinách, záujem o cvičenie, šport  a vzťah k predmetu telesná a športová výchova.

 

Hodnotenie:

Výborný (1)

Žiak spĺňa kritéria na vynikajúcej úrovni: má aktívny prístup a postoje vo vzťahu k pohybovej činnosti, má záujem rozvíjať pohybové a funkčné schopnosti (snaha podať čo najlepší výkon), je aktívny v procese učenia sa, osvojovania, zdokonaľovania a upevňovania pohybovej zručnosti, ovláda základné pravidlá atletických disciplín, gymnastiky a športových hier, dokáže zrealizovať pohybové zručnosti a činnosti primerané svojmu veku a schopnostiam.

Chválitebný (2)

Žiak v podstate spĺňa kritériá 1. stupňa hodnotenia, ale je menej aktívny a samostatný v pohybovej činnosti.

Dobrý (3)

Žiak realizuje pohybové činnosti a úlohy priemerne, je málo aktívny, ťažšie si osvojuje nové pohybové zručnosti a činnosti. Je menej snaživý.

Dostatočný (4)

Žiak realizuje pohybové činnosti na nízkej úrovni, s ťažkosťami zvláda nové pohybové zručnosti, nesnaží sa a nechce sa mu.

Nedostatočný (5)

Žiak nespĺňa uvedené kritériá, nemá záujem o telesnú výchovu, nenosí si úbor, neguje vyučovací proces. Tento stupeň však neodporúčame používať pri súhrnnej klasifikácii žiaka.

 

 

 

 

Hudobná výchova

 

     Celkové hodnotenie žiaka v predmete sa bude vykonávať klasifikáciou. Učiteľ hodnotí v hudobnej výchove výkony žiaka komplexne s prihliadnutím na jeho vynaložené úsilie.  Charakter hudobnej výchovy vyžaduje hodnotiť postoj žiaka k hudbe, jeho estetické úsudky, snahu vzdelávať sa v hudbe a zlepšovať svoje hudobné prejavy.  Učiteľ musí brať ohľad na predpoklady a predchádzajúce výkony žiaka, teda brať do úvahy aj komparačnú funkciu hodnotenia, správne odhadnúť pomer daností, snahy a záujmu o hudbu a hudobnú výchovu, až potom úroveň hudobných činností a vedomostí. Ústne skúšanie žiaka (individuálny a kolektívny spev, hudobné činnosti) prevyšuje nad písomnými skúškami (hudobná náuka, zápis a orientácia v grafickom zázname melódie).

 

     V rámci predmetu hudobná výchova budeme uplatňovať tieto hlavné kritériá:

1.priebeh vytvárania postojov,

2.priebeh získavania zručností a spôsobilostí,

3.priebeh získavania hudobných vedomostí.

 

     Pri hodnotení priebehu vytvárania postojov učiteľ u žiaka primerane veku hodnotí:

- záujem o hudobné činnosti a o hudobné umenie v rámci edukačných úloh,

- snahu, aktivitu, spoluprácu, ktorá vedie k danému výsledku,

- schopnosť spolupracovať pri kolektívnych hudobných prejavoch a edukačných úlohách, 

- schopnosť posúdiť svoj výkon (hudobné prejavy a vedomosti) a výkon spolužiakov.

 

     Pri hodnotení priebehu vytvárania zručností a spôsobilostí učiteľ u žiaka primerane veku hodnotí:

-schopnosť spievať na základe svojich dispozícií intonačne čisto, rytmicky presne so zodpovedajúcim výrazom a využívať získané spevácke, intonačné a sluchové zručnosti a návyky,

-orientáciu žiaka v grafickom zázname jednohlasnej melódie, hru a tvorbu jednoduchých rytmických sprievodov k piesňam na detských rytmických nástrojoch,

- orientáciu v znejúcej hudbe na základe dominujúcich výrazových prostriedkov hudby a ich funkcií, pochopenie veku primeraných hudobných diel a schopnosť zážitky verbalizovať a zdôvodniť.

 

     Pri hodnotení priebehu získavania hudobných vedomostí učiteľ u žiaka primerane veku hodnotí:

-vedomosti z oblasti hudobnej kultúry a prvkov hudobnej náuky súvisiacich s preberanými edukačnými úlohami,

-poznanie najvýraznejších slovenských folklórnych regiónov, ich typické piesne a tance,

-slovenské zvykoslovie, poznanie mien najvýznamnejších slovenských a svetových hudobných skladateľov a ich najznámejších diel.

 

     Výchovno-vzdelávacie výsledky žiaka sa v predmete hudobná výchova klasifikujú podľa stanovených kritérií v primeranom rozsahu pre príslušný ročník štúdia.

 

Stupňom 1 – výborný sa žiak klasifikuje, ak je usilovný, pracuje primerane svojmu veku prevažne samostatne, tvorivo a pohotovo uplatňuje osvojené zručnosti, vedomosti, návyky v úlohách, ktoré úspešne rozvíja v skupinovom a individuálnom prejave; dokáže vyjadriť

veku primerané postoje, názory na hudobné umenie; má aktívny záujem o hudobné umenie; individuálny spev nie je podmienkou, pokiaľ sa úspešne a aktívne realizuje v ostatných hudobných činnostiach.

Stupňom 2 – chválitebný sa žiak klasifikuje, ak spĺňa kritériá, ale je menej samostatný, iniciatívny a tvorivý; menej využíva svoje schopnosti v individuálnom a kolektívnom prejave; potrebuje sústavnú pomoc učiteľa.

Stupňom 3 – dobrý  sa žiak klasifikuje, ak realizuje úlohy priemerne, chýba mu iniciatívnosť a tvorivosť, je málo aktívny a snaživý, potrebuje sústavnú pomoc a povzbudenie učiteľa.

Stupňom 4 – dostatočný sa žiak klasifikuje, ak žiak realizuje edukačné úlohy na nízkej úrovni, bez vlastného vkladu.

Stupňom 5 – nedostatočný sa žiak klasifikuje, ak nespĺňa kritériá, nesnaží sa. Tento stupeň však neodporúčame používať pri súhrnnej klasifikácii žiaka.

 

 

 

Etická výchova

 

     Predmet je hodnotený slovne, ak sa žiak zúčastňoval vyučovania etickej výchovy -absolvoval. V prípade, ak sa žiak nezúčastňoval vyučovacích hodín, je hodnotený ako -neabsolvoval.

 

     Hodnotenie etickej výchovy má v prvom rade funkciu pozitívne motivovať žiaka a usmerniť jeho osobnostný vývoj. Tu musí učiteľ brat ohľad na jeho schopnosti, nadanie, ambície, vynaložené úsilie. 

     Nehodnotíme len výsledok činnosti, ale celý proces a prístup žiaka k činnostiam z hľadiska tvorivosti, uplatnenie vlastných inovatívnych nápadov, otvorenosť voči experimentovaniu, skúšanie iných, svojských riešení, cieľavedomosť, snahu,  spokojnosť dieťaťa s vlastným výkonom, jeho záujem o sebavyjadrovanie.

 

     Pri hodnotení žiaka má prednosť porovnávanie jeho výkonu s predchádzajúcimi výkonmi pred porovnávaním s výkonmi iných žiakov. Snažíme sa hodnotiť slovne -pozitívne, povzbudzujúco, motivačne.

 

Náboženská výchova

 

     Predmet je hodnotený slovne, ak sa žiak zúčastňoval vyučovania náboženskej výchovy -absolvoval. V prípade, ak sa žiak nezúčastňoval vyučovacích hodín, je hodnotený ako -neabsolvoval.

 

     Na hodine náboženskej výchovy hodnotíme žiaka primárneho vzdelávania slovne a prostredníctvom prác z pracovného zošita. Pri praktických aktivitách je vhodné slovné hodnotenie praktických zručností s dôrazom na samostatnosť a správnosť tvorby záverov z riešenia úloh. Optimálne je slovné hodnotenie so stručným komentárom k výkonu žiaka. Úroveň kombinovaných verbálnych, písomných, výtvarných, literárnych prejavov a komunikatívnych zručností je vhodné kontrolovať a hodnotiť prostredníctvom prezentácie projektov.

Hodnotenie žiaka :

•          prezentácia projektov a tém,

•          individuálna a skupinová práca na riešení úloh a aktivít na hodine,

•          písomné a ústne skúšanie (didaktické testy, pracovné listy s rôznymi úlohami).

 

Anglický jazyk

 

     V počiatočnej fáze učenia sa cudzieho jazyka v primárnom vzdelávaní má hodnotenie žiakov predovšetkým motivačnú a formatívnu funkciu. Žiaci sú hodnotení slovne a klasifikáciou – známkami 1 až 5.

Obsah hodnotenia:

 

Počúvanie s porozumením: hodnotia sa rôzne čiastkové spôsobilosti - rozlišovanie a porovnávanie hlások, slabík a slov, porovnávanie významu viet na základe ich intonácie. Úlohy vhodné pre žiakov tohto veku sú také, ktoré im umožňujú demonštrovať pochopenie prostredníctvom neverbálnych prostriedkov (označovanie a spájanie obrázkov, vyfarbovanie, kreslenie).

Ústny prejav: úlohy, ktoré sú určené na hodnotenie ústneho prejavu, musia byť realistické, zmysluplné. Žiacke prehovory v cudzom jazyku sa nemajú hodnotiť izolovane, ale majú byť vnímané v kontexte situácie. Dôraz sa kladie na splnenie komunikačného zámeru. Pozornosť venovať správnej výslovnosti a náležitej intonácii.

Čítanie s porozumením: hodnotia sa čiastkové spôsobilosti čítania (napr. rozlišovanie a porovnávanie písomnej formy slov, hľadanie konkrétnych slov alebo informácií v texte, čítanie krátkych textov s porozumením).

Písaný prejav: úlohy určené na hodnotenie písania by mali odzrkadľovať aktivity v triede. Žiaci odpisujú slová a krátke vety, neskôr aj krátke odseky; nakoniec píšu vlastné vety a krátke odseky. Úlohy musia byť autentické a pre žiakov zaujímavé (napísanie zoznamu potravín, ktoré treba kúpiť, napísať krátke vety o sebe a pod.).

 

SPÔSOBY HODNOTENIA:

 

  • Hodnotenie učiteľom: ústnou formou alebo písomnou formou: ich cieľom je ohodnotiť vedomosti žiaka a jeho spôsobilosti, pomáhať učiteľom aj žiakom monitorovať pokrok žiaka v učení. Forma a obsah hodnotenia by mali reflektovať skúsenosti detí z vyučovania (typy úloh sú žiakom známe z vyučovacieho procesu).
  • Hodnotenie spolužiakmi: má mať motivačnú funkciu, viesť žiakov k väčšej vzájomnej tolerancii a naučiť ich všímať si pozitíva práce spolužiakov, čo môže pozitívne ovplyvniť atmosféru v triede, pretože žiaci sa učia rešpektovať jeden druhého.
  • Sebahodnotenie: rozvíja kognitívne spôsobilosti žiaka, ako je napríklad monitorovanie vlastného pokroku v učení, uvedomovanie si svojich schopností, štýlov učenia a kladenia si vlastných cieľov. Proces hodnotenia prebieha zo začiatku v materinskom jazyku.

Hodnotiť žiaka a následne klasifikovať musíme komplexne, na princípe individuálneho prístupu k osobnosti a hľadať u žiaka iba dobré veci. Snažíme sa pri klasifikácii sledovať a zisťovať prírastok vedomostí. Klasifikáciu môžeme obohatiť aj o slovného hodnotenie, nasledovne:

  1. Verywell! / Veľmi dobré.
  2. Well done! / Dobré.
  3. Goodbutyoucould do better!  / Dobré, ale môže to byť lepšie.
  4. Tryharderyoucan do it! / Usiluj sa viac.

Pri hodnotení a klasifikácii žiaka sa posudzujeme získané kompetencie v súlade so školským vzdelávacím programom.

 

Hodnotíme a klasifikujeme:

 

  • komunikačné zručnosti v jazyku (v potrebnej miere)
  • jazykové schopnosti
  • manuálne zručnosti a ich využitie

 

Klasifikácia:

1 - Žiak/žiačka dokáže vyjadriť veku primerané postoje, ovláda poznatky  podľa   učebných  osnov. Aktívne sa zapája do vyučovacieho procesu a pravidelne si osvojil/-a danú slovnú zásobu.

2 - Žiak/žiačka dokáže vyjadriť veku primerané postoje, ovláda poznatky podľa   učebných  osnov . Zapája sa do vyučovacieho procesu a  osvojil/-a si danú slovnú zásobu s menšími nedostatkami.

3 - Žiak/žiačka ovláda poznatky , ktoré požadujú učebné osnovy, neúplne a má medzery.

4 - Žiak/žiačka ovláda poznatky , ktoré požadujú učebné osnovy iba čiastočne.

5 - Žiak/žiačka neovláda ani základné poznatky , ktoré požadujú učebné osnovy.

Informatika

 

     V rámci predmetu sa žiaci zoznámia s počítačom a možnosťami jeho využitia v každodennom živote. Prostredníctvom aplikácií obsahom aj ovládaním primeraných veku žiakov získajú základné zručnosti v používaní počítača. V rámci medzipredmetových vzťahov si žiaci pomocou rôznych aplikácií precvičujú základné učivo z matematiky, slovenského a cudzieho jazyka. Získavajú vedomosti s podporou edukačných programov z prírodovedy a vlastivedy, rozvíjajú svoju tvorivosť a estetické cítenie v rôznych grafických editoroch. Dôraz kladieme pritom nie na zvládnutie ovládania aplikácie, ale na pochopenie možností, ktoré môžeme využiť pri každodenných činnostiach. Oboznámime žiakov s rizikami pri využívaní internetu a bezpečnosti pri práci s počítačom a médiami.

     Žiaci musia byt v procese vzdelávania pravidelne hodnotení a majú právo dozvedieť sa výsledok hodnotenia. Hodnotenie žiakov budeme realizovať klasifikáciou. Hodnotenie a klasifikácia preukázaného výkonu žiaka nemôže byt znížená na základe správania sa žiaka.

 

     Pri klasifikácii výsledkov v informatike sa v súlade s požiadavkami vzdelávacích štandardov hodnotí:

•  schopnosť žiaka posudzovať správnosť použitých postupov a v prípade potreby aj nástrojov informačných a komunikačných technológií pri riešení rôznych úloh,

•  schopnosť argumentovať a diskutovať o kvalite a efektívnosti rôznych postupov,

• schopnosť správne navrhnúť postup riešenia danej úlohy poskladaním z menších úloh, zovšeobecňovaním iných postupov, analógiou, kontrolou správnosti riešenia, nachádzaním a opravou chýb,

•  schopnosť porovnávať rôzne postupy a princípy, analyzovať ich, hľadať vzťahy,

schopnosť riešiť konkrétne situácie pomocou známych postupov a metód, demonštrovať použitie princípov a pravidiel na riešenie úloh, na vyhľadávanie informácií,

• prezentovať informácie a poznatky, porozumenie požadovaných pojmov, princípov a zručností, schopnosť ich vysvetliť, ilustrovať, zdôvodniť, uviesť príklad, interpretovať, prezentovať najmä pomocou zodpovedajúcich nástrojov informačných a komunikačných technológií,

• schopnosť riešiť úlohy a prezentovať informácie samostatne ale aj v skupine žiakov.

 

     V predmete informatika učiteľ nehodnotí postoje žiaka, ale úroveň jeho znalostí. Postoje u žiaka je dôležité formovať, je dôležité o nich slobodne diskutovať a preto sa nemôžu premietnuť do celkovej klasifikácie. V predmete informatika treba u žiakov rozvíjať aj ich schopnosti kooperácie a komunikácie. Žiaci sa majú pri riešení zadania naučiť spolupracovať v skupine, majú zostaviť plán práce, špecifikovať rozdelenie úlohy na menšie problémy, distribuovať ich v skupine, vysvetliť problém ďalšiemu žiakovi, zhromaždiť výsledky, verejne so skupinou  referovať a pod.

 

Informatika je hodnotená klasifikačnou stupnicou známok 1 – 5, ale priebežne aj slovne.

práca na počítači – hodnotenie slovne, známkou

odpovede - hodnotené známkou, podľa potreby žiaka ústnou alebo písomnou formou

samostatné práce - hodnotené známkou, pri neprítomnosti preskúšanie ústnou alebo písomnou formou

krátke previerky na zistenie pochopenia a naučenia sa učiva - hodnotené známkou,

projekty power point - hodnotia sa slovne, pri  prezentácii môžu byť hodnotené známkou,

aktivita na vyučovaní - môže byť hodnotená slovne aj  známkou a zohľadnená vo výslednej známke

 

Klasifikačná stupnica:

1: od 100 do 90% splnenia požadovaných kritérií,

2: od 89 do 75% splnenia požadovaných kritérií,

3: od 74 do 50% splnenia požadovaných kritérií,

4: od 49 do 25% splnenia požadovaných kritérií,

5: menej ako 25% splnenia požadovaných kritérií.

 

Hodnotenie v predmetoch nižšieho sekundárneho vzdelávania

ANGLICKÝ JAZYK, NEMECKÝ JAZYK

Predmetom hodnotenia a klasifikácie v cudzom jazyku je cieľová komunikačná úroveň žiaka v jednotlivých ročníkoch, ktorá je v súlade s učebnými osnovami, vzdelávacími štandardmi.

 

Pri hodnotení výkonu žiaka sledujeme najmä úroveň jeho rečových zručností t.j.

  • počúvanie s porozumením
  • čítanie s porozumením
  • hovorenie
  • písanie

 

Formy skúšania a hodnotenia žiakov - ústna a písomná. Ich podiel na celkovom hodnotení je v kompetencii vyučujúceho, ktorý konzultuje tieto kritériá v predmetovej komisii. V druhom cudzom jazyku prevláda ústna forma preverovania vedomostí. Povinné sú kontrolné písomné práce, testy (v 1. cudzom jazyku) a komplexná ústna odpoveď (v 1. aj 2. cudzom jazyku). Tieto i ďalšie druhy skúšok rozvrhne učiteľ rovnomerne na celý školský rok tak, aby sa nadmerne nehromadili v určitých obdobiach.

 

 Anglický jazyk

 

 

A) HODNOTENIE ZNÁMKOU

(hodnota známky 100 %)

B) HODNOTENIE ZNÁMKOU

(hodnota známky 50 %)

C) DOPLNKOVÉ HODNOTENIE

(ústnou alebo písomnou formou)

Kontrolná práca/test - po tematickom celku Ústna odpoveď

komplexné preverovanie zložené z viacerých

čiastkových úloh (napr. čítanie, preklad,

reprodukcia textu, slovná zásoba, otázky a odpovede k danej téme)

Čítanie, preklad textu Reprodukcia textu

Dialógy

Pracovný list Domáca úloha

Projekt na vybranú tému (dvakrát za rok)

Krátka písomná previerka -

„bleskovka“ Diktát

Slovná zásoba – ústna odpoveď, písomné

preverovanie (10 %)

Aktivita pri príprave na vyučovanie

Aktivita a pozornosť na hodinách (10 %)

Tvorivosť a iniciatívnosť na hodinách (10 %) Samostatnosť v práci Spolupráca so spolužiakmi, pomoc spolužiakom

Rešpektovanie pokynov na prácu Pravidelnosť prípravy na

vyučovanie Celkové správanie žiaka na

hodinách

 

POZNÁMKA:

Aritmetický priemer známok nie je určujúci pri polročnej a koncoročnej klasifikácii. Pri klasifikovaní žiaka na vysvedčení pedagóg hodnotí prácu žiaka za celé klasifikované  obdobie  komplexne  (z hľadiska  učebných  štandardov)  a individuálne  (z hľadiska osobnostných charakteristík žiaka). Najväčšiu váhu majú dôležité písomnosti a ústne odpovede (stĺpec A), ale do úvahy berie aj ďalšie známky podľa ich náročnosti (stĺpec B). Celkový obraz žiaka a vzťah k predmetu a povinnostiam dotvára aj doplnkové hodnotenie (stĺpec C), ktorý sa tiež berie do úvahy pri polročnej a koncoročnej klasifikácii.

 

 Klasifikácia ústnej odpovede

 

Pri ústnej odpovedi hodnotíme:

  • dialóg
  • opis obrázka
  • reprodukcia textu

Pri hodnotení ústnej odpovede nám pomáhajú nasledovné kritériá:

  • plynulosť reči – 20%
  • výslovnosť a intonácia – 20%
  • rozsah slovnej zásoby – 20%
  • komunikatívna schopnosť – 20%
  • gramatická presnosť – 20%

 

Ústne odpovede sú hodnotené známkou:

 

Stupeň výborný (1)

 

  • ovláda obsahový a výkonový štandard na 90%
  • primerane reaguje na podnet, nachádza súvislosti so zadanou témou
  • k splneniu úlohy pristupuje aktívne a tvorivo
  • používa správne jazykové prostriedky a téme primeranú bohatú slovnú zásobu
  • vyjadruje sa plynulo, súvislo, jeho prejav je zrozumiteľný, výslovnosť a intonácia sú jasné, prirodzené a zrozumiteľné
  • výpoveď je takmer gramaticky správna

 

Stupeň chválitebný (2)

 

  • ovláda obsahový a výkonový štandard na 75%
  • primerane reaguje na podnet a správne interpretuje zadanú úlohu
  • používa takmer vždy primeranú slovnú zásobu a správne jazykové prostriedky
  • prejav prerušuje len zriedkavo kratšími prestávkami, ktoré sú spôsobené menšími jazykovými nedostatkami
  • ojedinelé gramatické chyby žiaka neovplyvňujú zrozumiteľnosť prejavu

 

Stupeň dobrý (3)

 

  • ovláda obsahový a výkonový štandard na 50%
  • žiak reaguje na podnet, jeho prejav je zväčša súvislý a jasný
  • používa zväčša téme primeranú slovnú zásobu, nedostatky v používaní jazykových prostriedkov nebránia porozumeniu
  • plynulosť a zrozumiteľnosť prejavu sťažujú častejšie krátke prestávky, žiak je schopný reagovať na otázky a impulzy učiteľa
  • slovná zásoba je primeraná, žiak používa aj nesprávne výrazy a chýbajúce výrazy dokáže len sporadicky opísať
  • gramatické chyby nesťažujú zrozumiteľnosť prejavu.

Stupeň dostatočný (4)

 

  • ovláda obsahový a výkonový štandard na 30%
  • žiak interpretuje zadanú úlohu len s pomocou učiteľa, prejav je nesúvislý a výpovede nie sú celkom jasné
  • má obmedzenú slovnú zásobu, používa často nesprávne jazykové prostriedky
  • reaguje len krátkymi odpoveďami na otázky učiteľa
  • slovná zásoba je jednoduchá, ale stále primeraná zadanej téme
  • časté gramatické chyby čiastočne ovplyvňujú zrozumiteľnosť prejavu

Stupeň nedostatočný (5)

 

  • ovláda obsahový a výkonový štandard na menej ako 30%
 
  • žiak nie je schopný reagovať na podnet, svoje myšlienky nedokáže vyjadriť ani pomocou učiteľa
  • používa nevhodnú slovnú zásobu, nie je schopný vyjadriť sa samostatne a súvislo
  • prejav je veľmi krátky, výpovede sú väčšinou nezrozumiteľné, žiak nevie odpovedať na otázky
  • neadekvátna a chýbajúca slovná zásoba bráni porozumeniu
  • množstvo gramatických chýb znemožňuje porozumenie.

 Klasifikácia písomnej odpovede - testov, písomných prác, „bleskoviek“

 

  • výborný (1)............... 100 – 90 %
  • chválitebný (2)............. 89 – 75 %
  • dobrý (3)...................... 74 – 50 %
  • dostatočný (4)............... 49 – 30 %
  • nedostatočný (5)...........29 – 0 %

 

Vyučujúci má právo mierne (v rozsahu do 5%) upraviť stupnicu podľa vlastného uváženia.

Klasifikácia tvorivého písania – tzv. PROJEKTOV (dvomi známkami): Tu hodnotíme predovšetkým:

  • formu – tvorivosť, kreativitu, fantáziu
  • obsah – slovnú zásobu, schopnosť vyjadriť vlastné myšlienky prebratou slovnou zásobou a naučenými gramatickými štruktúrami

V priebehu školského roka žiak vypracuje dva projekty.

 

Klasifikácia diktátov:

  • výborný (1)............... .. 0 - 1 chyba
  • chválitebný (2 )......... .. 2 - 3 chyby
  • dobrý (3)................... .. 4 - 7 chýb
  • dostatočný (4)............ .. 8 - 10 chýb
  • nedostatočný (5)........... 11 a viac chýb

Výber tejto formy písomného preverovania je v kompetencii vyučujúceho. Ten má právo mierne (v rozsahu 1 chyba) upraviť stupnicu podľa vlastného uváženia.

V diktáte sa opravia, ale do počtu chýb nezapočítajú javy, ktoré žiaci ešte nepreberali.

 

 Nemecký jazyk (7. - 9. ročník)

 

 

A)HODNOTENIE ZNÁMKOU

(hodnota známky 100 %)

B)HODNOTENIE ZNÁMKOU

(hodnota známky 100 %)

C)DOPLNKOVÉ HODNOTENIE

(ústnou alebo písomnou formou)

Ústna odpoveď – je uprednostňovaná forma preverovania vedomostí (napr. čítanie a preklad

textu, slovná zásoba, otázky a odpovede

k danej téme –

minimálne 2x za rok)

Čítanie + preklad textu Reprodukcia textu

„Role-play“ – hranie rolí, minidialógy

Pracovný list Domáca úloha Projekty

Krátke písomné previerky

- „bleskovky“ Diktát

Slovná zásoba – ústna odpoveď, písomné preverovanie

Aktivita pri príprave na vyučovanie

Aktivita a pozornosť na hodinách

Tvorivosť a iniciatívnosť na hodinách

Samostatnosť v práci Spolupráca so spolužiakmi, pomoc spolužiakom

Rešpektovanie pokynov na prácu

Pravidelnosť prípravy na vyučovanie

Celkové správanie žiaka na hodinách

 

POZNÁMKA:

Aritmetický priemer známok nie je určujúci pri polročnej a koncoročnej klasifikácii. Pri klasifikovaní žiaka na vysvedčení pedagóg hodnotí prácu žiaka za celé klasifikované  obdobie  komplexne  (z hľadiska  učebných  štandardov)  a individuálne  (z hľadiska osobnostných charakteristík žiaka). Váha známok je rovnaká, a keďže ide

o druhý cudzí jazyk, pri hodnotení prevažuje ústna forma preverovania vedomostí. Celkový obraz žiaka a vzťah k predmetu a povinnostiam dotvára aj doplnkové hodnotenie, ktorý sa tiež berie do úvahy pri polročnej a koncoročnej klasifikácii.

 Možné spôsoby získania podkladov pre klasifikáciu

  1. Hodnotenie slovnej zásoby
  2. Hodnotenie jednoduchých konverzačných slovných spojení a fráz
  3. Hodnotenie dialógov, básní, piesní
  4. Čiastkové ústne a písomne overovanie vedomostí, stupňa čítania a písomného prejavu
  5. Projektová – tematická práca
  6. Prezentácia vybranej témy
  7. Ďalšie aktivity – samostatná práca, práca v skupinách, aktivita na hodinách
 

 Klasifikácia písomnej odpovede - testov, previerok, „bleskoviek“

 

  • výborný (1)............... 100 – 90 %
  • chválitebný (2)............. 89 – 75 %
  • dobrý (3)...................... 74 – 50 %
  • dostatočný (4)............... 49 – 30 %
  • nedostatočný (5)...........29 – 0 %

 

Vyučujúci má právo mierne (v rozsahu do 5%) upraviť stupnicu podľa vlastného uváženia.

 

Stupnica hodnotenia slovnej zásoby

Stupeň 1: 10 - 9 bodov

Stupeň 2:      8 bodov

Stupeň 3: 7 - 6 bodov

Stupeň 4: 5 - 4 body

Stupeň 5: 3 - 0 bodov

 

 

Špecifikácia podkladov hodnotenia vo vyučovacom predmete BIOLÓGIA

Hodnotenie predmetu vychádza z metodického pokynu č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.

  • Didaktické testy po tematickom celku v trvaní 20-25 minút (počet testov závisí od počtu tematických celkov v jednotlivých ročníkoch)
  • Písomné skúšanie z predchádzajúceho učiva + max. 4  predchádzajúce učebné témy v rozsahu 2-5 za polrok
  • Ústne skúšanie z predchádzajúceho učiva + 2 predchádzajúcich učebných tém v rozsahu aspoň raz za štvrťrok
  • Praktické cvičenia v rozsahu 1 za štvrťrok v 5. až 8. ročníku a 1  za polrok v 9. ročníku
  • Projektové úlohy v rozsahu 1 za štvrťrok
  • Doplňujúce hodnotenie- malé písomky (bleskovky) z predchádzajúceho učiva, dobrovoľné referáty a projekty, aktivita na hodinách, účasť na biologickej olympiáde alebo inej prírodovednej súťaži

Hodnota váha známky

 Hodnotenie písomnej formy odpovede žiakov z biológie :

 

Termíny didaktických testov a písomných práce vyučujúci žiakom vopred oznámia. Ak žiakovi z dôvodu absencie chýba niektorá z písomných prác, vyučujúci môže dať žiakovi náhradný termín na písanie chýbajúcej práce.

 

100% - 90% výborný

89% - 75% chválitebný

74% - 50% dobrý

49% - 25% dostatočný

24% - 0 % nedostatočný

Percentuálna úspešnosť sa vypočítava z celkového bodového hodnotenia.

 

Hodnotenie ústnej formy odpovede žiakov z biológie:

 

Termíny ústnych odpovedí vyučujúci vopred neoznamuje. Žiak bude hodnotený známkou (stupeň 1- 5) podľa presnosti, plynulosti, istoty vo vyjadrovaní v danej téme, úrovne zvládnutia učiva (systematická príprava na vyučovanie biológie).

 

Hodnotenie projektových úloh:

- žiak vypracuje projektovú prácu na tému vopred zadanú vyučujúcim,

- hodnotenie známkou (stupeň 1 – 5), podľa obsahovej a prezentačnej úrovne projektu.

Hodnotenie praktických cvičení:

- hodnotenie známkou (stupeň 1 – 5), podľa obsahovej, vizuálnej a grafickej úrovne praktického    cvičenia

Celkové hodnotenie predmetu:

 

Výsledná známka nebude získaná len aritmetickým priemerom priebežných známok , ale výsledné hodnotenie žiaka bude súhrnom vyššie uvedených kritérií, odrazí sa v ňom  aj aktívna práca žiaka na hodinách, systematickosť učenia sa, úroveň písomných prejavov (úprava zošita, vypracované poznámky, domáce úlohy).

 

 

KRITÉRIÁ HODNOTENIA A KLASIFIKÁCIE PREDMETU DEJEPIS

Pri hodnotení žiakov (jednotlivcov i skupín, formou ústneho i písomného skúšania) postupujeme podľa Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenia a klasifikáciu žiakov základnej školy.

Prospech žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:

 

  1. – výborný,
  2. – chválitebný,
  3. – dobrý,
  4. – dostatočný,
  5. – nedostatočný.

 

FORMY HODNOTENIA :

1. verbálna  forma /ústne skúšanie/ :
- skúšanie pred tabuľou, neohlasuje sa vopred
- žiak je povinný absolvovať: min. 1 ústnu odpoveď za polrok/ záleží to od počtu žiakov v triede

2. písomná forma /písomné skúšanie/ :
- po každom tematickom celku, píše sa dopredu ohlásený test
- písomné previerky z tematických celkov

3. Iné známky:

Projekty:
- žiak si pripraví projekt po dohode s učiteľom.
- hodnotí sa obsah, forma, estetická stránka, spôsob prezentácie.

4. Malé ústne / písomné skúšanie:
- učiteľ môže preveriť vedomosti žiaka rýchlym preskúšaním, položí niekoľko otázok z posledného učiva.

5. Aktivita na hodine:
- učiteľ môže aktivitu žiaka odmeniť pluskou a neaktivitu mínuskou. Tri plusky = 1, tri mínusky = 5.

Stupnica pri testoch a písomných skúškach:

100 % – 90%              výborný
89% – 75%                 chválitebný
74% – 50%                 dobrý
49% – 30%                 dostatočný
29% a menej               nedostatočný

Žiak má:

  • aktívne sa zúčastňovať vyučovacích hodín,
  • systematicky sa pripravovať na vyučovaciu hodinu (ak sa žiak z vážnych dôvodov na hodinu nepripravil, ospravedlní sa vyučujúcemu ihneď na začiatku hodiny),
  • vykonávať zadané domáce úlohy
  • nosiť si učebné pomôcky – učebnica, zošit


Špecifikácia podkladov hodnotenia:

  • Písomné a didaktické testy z tematického celku v rozsahu: 4 - 8
  • Projektové úlohy v rozsahu: 2 - 4
  • Písomné a ústne skúšanie z predchádzajúceho učiva + 2 predchádzajúce učebné témy v rozsahu za polrok: 2 - 6
  • Praktické úlohy v celkovom rozsahu: 1-2
     

Poznámka: Aritmetický priemer známok nie je určujúci pri polročnej a koncoročnej klasifikácii. Pri klasifikovaní žiaka na vysvedčení pedagóg hodnotí prácu žiaka za celé klasifikované obdobie komplexne (z hľadiska učebných štandardov) a individuálne (z hľadiska osobnostných charakteristík žiaka).

 

 

 

Hodnotenie v predmetoch CHÉMIA, FYZIKA

 

Predmety budú hodnotené ústnou aj písomnou formou. Bude sa zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu. Zručnosti pri praktických aktivitách budú hodnotené i slovne so stručným komentárom k výkonu žiaka.

 

Pri hodnotení žiakov (jednotlivcov i skupín, formou ústneho i písomného skúšania) postupujeme podľa Metodického pokynu č. 22/2011-R na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základnej školy.

Prospech žiaka sa klasifikuje týmito stupňami: 1 – výborný,

  1. – chválitebný,
  2. – dobrý,
  3. – dostatočný,
  4. – nedostatočný.

 

Stupeň 1 (výborný)

 

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

 

Stupeň 2 (chválitebný)

 

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové  kompetencie,  ktoré  tvorivo  aplikuje  pri  intelektuálnych,  motorických,  praktických  a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

 

Stupeň 3 (dobrý)

 

Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti  a kľúčové  kompetencie  pri  riešení  jednotlivých  úloh,  hodnotení  javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. V ústnom a písomnom

 

prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.

 

Stupeň 4 (dostatočný)

 

Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj v ich využívaní. Pri riešení teoretických  a praktických  úloh  s uplatňovaním  kľúčových  kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.

 

Stupeň 5 (nedostatočný)

 

Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.

 

Klasifikačná stupnica pri písomnom hodnotení predmetov  FYZ – CHE

 

Výborný (1).......................................................... 100% - 90% Chválitebný (2)............................................................ 89% - 75%

Dobrý (3) ..........................................

74% - 50%

Dostatočný (4) ................................

49% - 30%

Nedostatočný (5) ............................

29% - 0%

 

 

Vyučujúci má právo mierne (v rozsahu do 5%) upraviť stupnicu podľa vlastného uváženia.

 

Počet, rozsah, zameranie podľa ŠkVP pre jednotlivé predmety

Ústne skúšanie

Minimálne 1x za klasifikované obdobie

Pri verbálnej forme kontroly budeme zisťovať a hodnotiť najmä úroveň osvojenia základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu, presnosť,

plynulosť a istotu vo vyjadrovaní. V odôvodnených prípadoch u žiakov s poruchami učenia nahradíme verbálnu formu skúšania písomnou.

 

Písomné skúšanie

Priebežne

previerky na konci tematického celku (termíny budú vopred ohlásené) - budeme kontrolovať a hodnotiť známkou

osvojenie základných poznatkov z daného tematického celku, počet previerok závisí od počtu tematických celkov v danom klasifikačnom období,

bleskovky   = krátka písomná práca (nemusia byť vopred

ohlásené) - slúži na priebežnú kontrolu a hodnotenie známkou, zisťujeme úroveň osvojených vedomostí z aktuálnych učív,

Ak žiak z dôvodu absencie nemá dostatočný počet písomných previerok, učiteľ mu môže dať náhradný termín na písanie

chýbajúcej previerky.

Praktické cvičenia a laboratórne práce

(CHE- FYZ)

Minimálne 2x ročne

Pri praktických cvičeniach a laboratórnych prácach budeme sledovať prípravu žiakov, správnosť nákresov a postupov, správnosť tvorby záverov z riešenia úloh, praktické zručnosti pri práci, samostatnosť prípadne skupinovú prácu, úpravu

písomného prejavu žiakov. Praktické cvičenia i laboratórne práce sú hodnotené známkou.

Projekty

Priebežne

Pri hodnotení projektovej práce hodnotíme: splnenie cieľa, odbornú úroveň, estetický vzhľad, zaujímavosť práce, využitie dostupných zdrojov, skupinovú prácu, prezentáciu a úroveň vyjadrovania.

Špecifikácia osobitostí hodnotenia

v rámci predmetu

aktívna/pasívna práca žiaka na hodinách, zapájanie/nezapájanie do celoškolských aktivít a triednych projektov, súťaží a olympiád, systematickosť/nesystematickosť prípravy na vyučovanie, úroveň písomných prejavov (úprava zošita, vypracované poznámky a domáce úlohy).

 

Hodnota (váha) známok

 

Predmet

Hodnotenie známkou 100% (dôležité známky pri

klasifikácii)

Hodnotenie známkou 10% - 75% (menej dôležité

známky pri klasifikácii)

Doplnkové hodnotenie

CHÉMIA

  • Ústne odpovede (100%)
  • Previerky po tematickom celku (100%)
  • Bleskovky (100%) Názvoslovie/značky (100%)

 

  • Laboratórne práce (50%)
  • Iné - projekty,

referáty, aktivita (20%)

  • Aktivita pri príprave na vyučovanie
  • Aktivita

a pozornosť na hodinách

  • Tvorivosť

a iniciatívnosť na hodinách

  • Samostatnosť v práci
  • Spolupráca so spolužiakmi, pomoc spolužiakom
  • Rešpektovanie pokynov na

prácu

  • Pravidelnosť prípravy na vyučovanie
  • Celkové správanie žiaka na hodinách
  • Kultivovanosť vyjadrenia

FYZIKA

  • Ústne odpovede (100%)
  • Písomné odpovede (100%)
  • Laboratórna práca (50%)
  • Projekty (50%)
  • Aktivita na

hodine (20%)

 

Aritmetický priemer známok nie je určujúci pri polročnej a koncoročnej klasifikácii. Pri klasifikovaní žiaka na vysvedčení pedagóg hodnotí prácu žiaka za celé klasifikované obdobie komplexne  (z hľadiska učebných štandardov) a individuálne (z hľadiska osobnostných charakteristík žiaka). Najväčšiu váhu majú dôležité písomnosti a ústne odpovede (stĺpec A), ale do úvahy berie aj ďalšie známky podľa  ich náročnosti (stĺpec B). Celkový obraz žiaka a vzťah k predmetu a povinnostiam dotvára aj doplnkové hodnotenie (stĺpec C), ktorý sa tiež berie do úvahy pri polročnej a koncoročnej klasifikácii.

 

K žiakom so ŠVVP a k integrovaným žiakom, má učiteľ individuálny prístup. Žiaci so ŠVVP sú hodnotení s ohľadom na svoje možnosti a v súlade s platnými metodickými pokynmi.

Špecifikácia podkladov hodnotenia vo vyučovacom predmete GEOGRAFIA

Hodnotenie predmetu vychádza z metodického pokynu č.22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy.

  • Didaktické testy po tematickom celku v trvaní 20-25 minút (počet testov závisí od počtu tematických celkov v jednotlivých ročníkoch)
  • Písomné skúšanie z predchádzajúceho učiva + max. 4  predchádzajúce učebné témy v rozsahu 2-5 za polrok
  • Ústne skúšanie z predchádzajúceho učiva + 2 predchádzajúcich učebných tém v rozsahu aspoň raz za štvrťrok
  • Praktické cvičenia s atlasom aj bez atlasu ( určovanie polohy miest podľa súradníc, mierka mapy, slepé mapy) v rozsahu aspoň raz 1 za štvrťrok
  • Projektové úlohy v rozsahu 1 za štvrťrok
  • Doplňujúce hodnotenie- malé písomky (bleskovky) z predchádzajúceho učiva, dobrovoľné referáty a projekty, aktivita na hodinách, účasť na geografickej olympiáde.

 Hodnotenie písomnej formy odpovede žiakov :

 

Termíny didaktických testov a písomných práce vyučujúci žiakom vopred oznámia. Ak žiakovi z dôvodu absencie chýba niektorá z písomných prác, vyučujúci môže dať žiakovi náhradný termín na písanie chýbajúcej práce.

 

100% - 90% výborný

89% - 75% chválitebný

74% - 50% dobrý

49% - 25% dostatočný

24% - 0 % nedostatočný

 

Percentuálna úspešnosť sa vypočítava z celkového bodového hodnotenia.

 

Hodnotenie ústnej formy odpovede žiakov:

 

Termíny ústnych odpovedí vyučujúci vopred neoznamuje. Žiak bude hodnotený známkou (stupeň 1- 5) podľa presnosti, plynulosti, istoty vo vyjadrovaní v danej téme, úrovne zvládnutia učiva (systematická príprava na vyučovanie biológie).

 

Hodnotenie projektových úloh:

- žiak vypracuje projektovú prácu na tému vopred zadanú vyučujúcim,

- hodnotenie známkou (stupeň 1 – 5), podľa obsahovej a prezentačnej úrovne projektu.

Hodnotenie praktických cvičení s atlasom aj bez atlasu :

- hodnotenie známkou (stupeň 1 – 5

Celkové hodnotenie predmetu:

 

Výsledná známka nebude získaná len aritmetickým priemerom priebežných známok , ale výsledné hodnotenie žiaka bude súhrnom vyššie uvedených kritérií, odrazí sa v ňom  aj aktívna práca žiaka na hodinách, systematickosť učenia sa, úroveň písomných prejavov (úprava zošita, vypracované poznámky, domáce úlohy), schopnosť orientácie na mape a v krajine.

 

Hodnotenie informatiky

Informatika bude hodnotená hlavne praktickou formou. Bude sa zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu. Zručnosti pri praktických aktivitách budú hodnotené priebežne aj slovne so stručným komentárom k výkonu žiaka. 

Pri hodnotení žiakov postupujeme podľa Metodického pokynu č. 22/2011-R na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základnej školy.

Prospech žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:

  1. – výborný,
  2. – chválitebný,
  3. – dobrý,

4 – dostatočný,          

5 – nedostatočný.

 

Stupeň 1 (výborný)                                                       

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je  estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

Stupeň 2 (chválitebný)                                               

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a  vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a  výstižnosti. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

Stupeň 3 (dobrý) 

Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. V ústnom a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.

Stupeň 4 (dostatočný)

Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj  v  ich využívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.

Stupeň 5 (nedostatočný)

Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.


Hodnotenie a klasifikácia predmetu informatika

Predmet

Hodnotenie známkou 

(hodnota známky 100%)

Informatika

  • Aktivita a pripravenosť na vyučovanie
  • Tvorba a prezentácia projektov, referátov
  • Ovládanie pojmov
  • Riešenie konkrétnych situácií
  • Spolupráca so spolužiakmi a vyučujúcim
  • Individuálna práca 
  • Osobný  prínos v skupinovej práci
  • Záujem o realizáciu jednotlivých aktivít
  • Hodnotenie priebežne zadaných úloh, aktivity, schopnosti spolupracovať a vytárať dobré vzťahy
  • Krátke písomné práce

 

 

Hodnotenie v predmete MATEMATIKA

 

Predmet  matematika  bude  hodnotený  ústnou  aj  písomnou  formou.  Bude  sa  zisťovať      a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu. Písomnou formou bude kontrolované a hodnotené osvojenie si základných poznatkov prostredníctvom desaťminútoviek, samostatnej písomnej práce, skupinovej písomnej práce, spracovaním pracovného listu alebo didaktickým testom na konci tematického celku. Zručnosti pri praktických aktivitách budú hodnotené slovne so stručným komentárom k výkonu žiaka.

Pri hodnotení žiakov (jednotlivcov i skupín, formou ústneho i písomného skúšania) postupujeme podľa Metodického pokynu č. 22/2011-R na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základnej školy.

 

Prospech žiaka sa klasifikuje týmito stupňami: 1 – výborný,

  1. – chválitebný,
  2. – dobrý,
  3. – dostatočný,
  4. – nedostatočný.

 

Stupeň 1 (výborný)

 

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené  vedomosti   a kľúčové   kompetencie   pri   riešení   jednotlivých   úloh,   hodnotení   javov   a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

 

Stupeň 2 (chválitebný)

 

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických   a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

 

Stupeň 3 (dobrý)

 

Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri  ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov  a zákonitostí.  Podstatnejšie  nepresnosti  dokáže  s učiteľovou  pomocou  opraviť.  V ústnom   a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.

Stupeň 4 (dostatočný)

 

Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj v ich využívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky.  V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.

 

Stupeň 5 (nedostatočný)

 

Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav  je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.

 

Klasifikácia kontrolných testov, desaťminútoviek, samostatnej práce :

Výborný (1)...................................... 100% - 90%

Chválitebný (2) ...............................

89% - 75%

Dobrý (3) .........................................

74% - 50%

Dostatočný (4) ................................

49% - 30%

Nedostatočný (5) ............................

29% - 0%

Počet, rozsah, zameranie podľa ŠkVP

 

 

Hodnotenie žiaka v predmete matematika

Písomné práce

4-x ročne ( 1.-4. písomná

práca), vstupná písomná práca, záverečná písomná práca

zhrnutie učiva za jednotlivé štvrťroky, vstupné a záverečné opakovanie učiva

Kontrolné práce

Priebežné

Zhrnutie učiva to tematickom celku

Desaťminútovky

Priebežné

zisťovanie úrovne pochopenia a osvojenia preberaného učiva

Ústne skúšanie

Minimálne 2-x za klasifikované obdobie

z preberaného učiva

Ročníkový projekt

Minimálne 1-x za školský rok

Konkrétna téma

Špecifikácia osobitostí hodnotenia v rámci predmetu

Účasť a úspešnosť v matematických súťažiach, celková úroveň

verbálnej a písomnej komunikácie, estetika úpravy zošita, aktívna práca na hodinách

 

Vstupná písomná práca, záverečná písomná práca, kontrolné práce – nie sú povinné, sú na zvážení vyučujúceho.

 

A) HODNOTENIE ZNÁMKOU

(hodnota známky 100 %)

B) HODNOTENIE ZNÁMKOU

(hodnota známky 5-20 %)

C) DOPLNKOVÉ HODNOTENIE

(ústnou alebo písomnou formou)

Písomné práce

  • Vstupná písomná práca
  • 1.písomná práca
  • 2.písomná práca
  • 3.písomná práca
  • 4.písomná práca
  • Záverečná písomná práca (výstupná)

 

Kontrolné práce

  • Zhrnutie

tematického celku Ústna odpoveď

Projekt

Krátka písomná previerka -

„desaťminútovka“

 

Hodinový projekt Samostatná práca Skupinová práca Pracovný list Domáca úloha

Referát k významnej osobnosti z matematiky

Aktivita pri príprave na vyučovanie Aktivita a pozornosť na hodinách Tvorivosť a iniciatívnosť na hodinách Schopnosť hľadať nové riešenia

problému - heuristika Samostatnosť v práci

Spolupráca so spolužiakmi, pomoc spolužiakom

Rešpektovanie pokynov na prácu

Pravidelnosť prípravy na vyučovanie Celkové správanie žiaka na hodinách Schopnosť matematického vyjadrovania

Úprava zošita

Príprava pomôcok na vyučovanie

 

Aritmetický priemer známok nie je určujúci pri polročnej a koncoročnej klasifikácii. Pri klasifikovaní žiaka na vysvedčení pedagóg hodnotí prácu žiaka za celé klasifikované obdobie komplexne (z hľadiska učebných štandardov) a individuálne (z hľadiska osobnostných charakteristík žiaka). Najväčšiu váhu majú dôležité písomnosti a ústne odpovede (stĺpec A), ale do úvahy berie aj ďalšie známky podľa ich náročnosti (stĺpec B). Celkový obraz žiaka a vzťah k predmetu a povinnostiam dotvára aj doplnkové hodnotenie (stĺpec C), ktorý sa tiež berie do úvahy pri polročnej a koncoročnej klasifikácii.

           K žiakom so ŠVVP a k integrovaným žiakom, má učiteľ individuálny prístup. Žiaci so ŠVVP sú hodnotení s ohľadom na svoje možnosti a v súlade s platnými metodickými pokynmi.

 

HODNOTENIE V PREDMETE SLOVENSKÝ JAZYK A LITERATÚRA

Predmet slovenský jazyk a literatúra bude hodnotený ústnou aj písomnou formou. Pri ústnej forme kontroly úrovne osvojenia poznatkov bude uprednostňované prezentovanie poznatkov žiakmi na základe dobrovoľnej odpovede žiaka alebo určenia konkrétneho žiaka učiteľom. Bude sa zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu. Písomnou formou bude kontrolované a hodnotené osvojenie si základných poznatkov prostredníctvom bleskovky, kontrolnej práce, samostatnej písomnej práce, skupinovej písomnej práce, spracovaním pracovného listu alebo didaktickým testom na konci tematického celku. Zručnosti pri praktických aktivitách budú hodnotené slovne so stručným komentárom k výkonu žiaka. Samostatná práca žiakov a schopnosti práce s textom budú hodnotené priebežne verbálnou formou. Úroveň kombinovaných verbálnych, písomných, grafických prejavov a komunikatívnych zručností bude kontrolovaná a hodnotená prostredníctvom prezentácie projektov podľa kritérií na základe dohody učiteľa so žiakmi. Vyučujúci hodnotí domácu prípravu a aktivitu žiakov na hodinách ústne aj známkou podľa vlastného uváženia.

Po ukončení tematického celku vyučujúci môže pripraviť súborný didaktický test alebo previerku na overenie komplexných vedomostí a zručností žiakov. S kritériami hodnotenia budú žiaci oboznámení po absolvovaní didaktického testu alebo previerky. Hodnotiacu škálu si volí vyučujúci na základe odporúčania v ŠkVP. Výsledky didaktického testu sú významnou súčasťou sumatívneho hodnotenia. Didaktické testy, kontrolné práce, previerky, písomné cvičenia, konfrontálne skúšanie, kontrolné diktáty, témy školskej písomnej práce a ročníkových projektov pripravuje vyučujúci.

Cieľom hodnotenia vzdelávacích výsledkov žiakov je poskytnúť žiakovi a jeho rodičom spätnú väzbu o tom, ako žiak zvládol danú problematiku, v čom má nedostatky, kde má rezervy, aké sú jeho pokroky. Súčasťou hodnotenia je tiež povzbudenie do ďalšej práce, návod, ako postupovať pri odstraňovaní  nedostatkov. Hodnotené je aj prepojenie vedomostí  so zručnosťami       a spôsobilosťami.

Pri hodnotení žiakov (jednotlivcov i skupín, formou ústneho i písomného skúšania) postupujeme podľa Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenia a klasifikáciu žiakov základnej školy.

Prospech žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:

 

  1. – výborný,
  2. – chválitebný,
  3. – dobrý,
  4. – dostatočný,
  5. – nedostatočný.

 

Poznámka: Aritmetický priemer známok nie je určujúci pri polročnej a koncoročnej klasifikácii. Pri klasifikovaní žiaka na vysvedčení pedagóg hodnotí prácu žiaka za celé klasifikované obdobie komplexne (z hľadiska učebných štandardov) a individuálne (z hľadiska osobnostných charakteristík žiaka).

 

 

Formy hodnotenia žiaka v predmete SJL

Počet, rozsah, zameranie podľa ŠkVP

Písomné práce zo slovenského jazyka (SLOH)

 

Povinné - hodnotené ZNÁMKOU (iŠVP)

 

Počet, témy a rozsah podľa ročníka

Kontrolné diktáty

 

Povinné - hodnotené ZNÁMKOU


Počet, zameranie a rozsah podľa ročníka

Nácvičné diktáty

Nepovinné

Počet, zameranie, rozsah a hodnotenie podľa

rozhodnutia učiteľa

Veľké previerky

Povinné - 2x ročne – polročná, výstupná (koncoročná)

+

 Vstupná previerka v 5. ročníku

Výstupná previerka v 9. ročníku

 

  • hodnotené  ZNÁMKOU

 

 

Vstupná, polročná, výstupná previerka

 

 

- rozsah a formu zvolí vyučujúci

Písomné previerky

Priebežné - rozsah a formu zvolí vyučujúci

 

  • hodnotené ZNÁMKOU

 

 

Po tematických celkoch podľa uváženia vyučujúceho

Pracovné listy

Priebežné - rozsah a formu zvolí vyučujúci

Po tematických celkoch podľa uváženia vyučujúceho

Ústne skúšanie

Minimálne 1x za klasifikované obdobie (polrok)
 

  • hodnotené  ZNÁMKOU

Prioritne z literatúry, v jazyku zameranie na hodnotenie slohových útvarov verbálnej komunikácie, čítanie školských a domácich

slohových prác – cvičení, prezentáciu projektov,

dialogizáciu, dramatizáciu

Umelecký prednes

Povinné – minimálne 1 ukážka za školský rok
(počet, rozsah a hodnotenie podľa

rozhodnutia učiteľa)
 

  • hodnotené  ZNÁMKOU

Poézia, próza, dramatizácia textu, triedne kolá Hviezdoslavovho Kubína

Celoslovenské testovanie

Povinné

- Testovanie 9,Testovanie 5

Štandardizované

Celoslovenské testovanie

Nepovinné – Komparo 9

Štandardizované

 

 

 

 

                                                                      

Špecifikácia osobitostí hodnotenia v rámci predmetu

Prispievanie do školského časopisu, účasť a úspešnosť v recitačných a literárnych súťažiach, celková úroveň verbálnej a písomnej komunikácie, hodnotenie aktivity na hodinách, zapájanie sa do školských projektov, celoškolských kultúrno-spoločenských aktivít.

Klasifikácia kontrolných diktátov:                                                                                        

    • výborný (1).............   0 - 1 chyba
    • chválitebný (2)........   2 - 3 chyby
    • dobrý (3).................. 4 - 7 chýb
    • dostatočný (4)......... 8 - 10 chýb
    • nedostatočný (5). 11 a viac chýb

Poznámka:

  • rovnaké chyby v tom istom slove sa pokladajú za 1 chybu, napr.: Ríchly chlapec mal ríchly krok. = 1 chyba
  • ak je v texte napísané rovnaké slovo v rovnakom tvare s tou istou pravopisnou chybou, táto chyba sa počíta len raz
  • každá chyba v interpunkcii sa počíta ako osobitná chyba toľkokrát, koľkokrát sa vyskytne v texte
  • všetky chyby majú rovnakú hodnotu
  • javy, ktoré sa žiaci nenaučili, sa nezarátavajú do chýb

 

DIKTÁTY

ročník

počet

zameranie

rozsah

5. ročník

4

  • opakovanie zo 4. ročníka
  • podstatné mená
  • prídavné mená
  • slovesá

50 – 60 plnovýznamových slov

6. ročník

4

  • opakovanie učiva z 5. ročníka
  • prídavné mená
  • slovesné spôsoby
  • opakovanie učiva zo 6. ročníka

61 – 70 plnovýznamových slov

7. ročník

4

  • opakovanie učiva zo 6. ročníka
  • cudzie slová
  • číslovky
  • opakovanie učiva zo 7. ročníka

71 – 80 plnovýznamových slov

8. ročník

4

  • opakovanie učiva zo 7. ročníka
  • podstatné mená mužského rodu zvieracie
  • neživotné zakončené na –r, -l
  • opakovanie učiva z 8. ročníka

81 – 90 plnovýznamových slov

9. ročník

4

  • opakovanie učiva z 8. ročníka
  • interpunkcia
  • jednoduché súvetie
  • záverečné opakovanie z 5. – 9. ročníka

91 – 100 plnovýznamových slov

 

 Klasifikácia previerok                                                                                        

(na konci tematického celku – podľa rozhodnutia vyučujúceho, vstupné, polročné a výstupné práce)

 

  • výborný (1)......... 100 – 90 %
  • chválitebný (2)...   89 – 75 %
  • dobrý (3)............. 74 – 50 %
  • dostatočný (4)..... 49 – 30 %
  • nedostatočný (5)......29 – 0 %

 

Vyučujúci má právo mierne upraviť stupnicu podľa vlastného uváženia.

 

 Klasifikácia písomnej práce (SLOH)                                                                                    

Klasifikovanie: jednou známkou, v škále 1 – 5. Hodnotí a boduje sa vonkajšia forma, vnútorná forma, obsah, štýl, pravopis a celkový dojem. Maximálny počet bodov je 28.

 

Stupnica hodnotenia písomných prác

Stupnica hodnotenia u žiakov so ŠVVP – pravopis a vonkajšia forma sa nehodnotí

Známka

Body

Body

1

28 – 26 bodov

20 – 18 bodov

2

25 – 21 bodov

17 – 15 bodov

3

20 – 14 bodov

14 – 10 bodov

4

13 – 9 bodov

 9 –   6 bodov

5

8 – 0 bodov

 5 – 0 bodov

 

PÍSOMNÉ PRÁCE (SLOH)

počet

zameranie

5.ročník:        1

  • rozprávanie s prvkami opisu

6.ročník:        2

  • statický opis
  • rozprávanie s využitím priamej reči /1. osoba, 3. osoba/

7.ročník:       2

  • umelecký opis
  • charakteristika osoby

8.ročník:       2

  • slávnostný prejav
  • životopis

9.ročník:       2

  • výklad
  • úvaha

 

Hodnotenie slohových prác v 5. - 9. ročníku

 

  1. Vonkajšia forma (max. 4 body)

Celková úprava

Čitateľnosť

Zreteľné rozlíšenie veľkých a malých písmen, dôsledné dodržanie diakritických znamienok. Každé

písmeno musí byť jasne identifikovateľné tak, aby nemohlo prísť k jeho zámene za iné písmeno.

Zreteľné grafické členenie odsekov

Na začiatku každého odseku treba začať písať asi 1,5 – 2 cm od začiatku daného riadka.

Prepísanie práce z konceptu do čistopisu

Práca musí byť za daný časový limit kompletne prepísaná z konceptu do čistopisu; v inom prípade sa nemôže prideliť maximálny počet bodov za vonkajšiu formu. Pre potreby hodnotenia vnútornej formy a celkového dojmu sa však pokračuje v hodnotení práce v koncepte na tom mieste, kde sa

končí neúplný čistopis.

Čistota textu

Bez škrtania. V čistopise žiaci nemajú škrtať, v nevyhnutnom prípade majú dať chybne napísané

slovo do okrúhlych zátvoriek a prečiarknuť ho vodorovnou čiarou.

Dodržiavanie okrajov

Dodržiavanie okrajov: vnútorných aj vonkajších; v prípade potreby slová na konci riadkov

rozdeľovať.

Dodržanie predpísaného rozsahu

Ak žiaci napíšu menej alebo viacej ako je predpísaný rozsah, t.j. zákonite nezískajú maximálny počet

bodov za vonkajšiu formu.

 

2.Vnútorná forma (max. 20 bodov)

Obsah (max. 4 body)

Dodržanie témy

Práca musí reagovať na všetky kľúčové slová v zadaní, v názve.

Myšlienkové vyústenie

Zakončenie práce, záver.

Rozprávanie – príbeh s pointou. Úvaha – primeranosť vyjadrovania sa veku žiakov. Výklad – vysvetlenie problému.

Uplatnenie zodpovedajúceho slohového postupu

Dodržanie žánrovej formy.

 

Vnútorná stavba, členenie textu

Členenie do myšlienkových celkov – odsekov, vyváženosť jednotlivých častí.

Rozprávanie – zápletka, zauzľovanie deja, vyvrcholenie deja, nečakaný obrat v deji, rozuzlenie; jednoduché rozprávanie – úvod, jadro, záver; časový sled; pásmo rozprávača, pásmo postáv.

 

Nadväznosť a logickosť textu

 

 

Správne využitie slovných druhov

Úvaha – citáty, umelecké prostriedky, vlastné myšlienky a hodnotenie problému. Výklad – vyváženosť argumentácie a sprievodných vysvetlení.

                             Jazyk (max. 4 body)

 

Slovné druhy typické pre daný slohový postup a útvar/žáner.

 

Morfologická správnosť jazykových prostriedkov

Správne väzby slovies, správne pádové koncovky a pod.

 

Syntaktická správnosť jazykových prostriedkov

Správne postavenia prívlastkov, slovosled a pod.

 

Rôznorodosť, variabilnosť

Rôznorodé syntaktické prostriedky i slovné druhy. Neopakovanie slov. Šírka slovnej zásoby. Rozprávanie – použitie častíc, citosloviec. Úvaha – umelecké prostriedky. Výklad – vedeckosť jazyka, pravdivosť uvedených

faktov. Opis – primeranosť jazyka – prirovnania, neutrálnosť.

 

                                                                                           Pravopis (max. 4 body)

 

4 body

0 – 4 chyby

 

3 body

5 – 8 chýb

 

2 body

9 – 12 chýb

 

1 bod

13 – 16 chýb

 

0 bodov

17 a viac chýb

 

 

 

                                                                                              Štýl (max. 4 body)

 

Správna štylizácia viet

Zrozumiteľnosť textu ako celku.

Tvorivosť

Tvorivá lexika.

Pútavosť

Podanie zaujímavou, nezvyčajnou formou, ktorá vyvoláva

v čitateľovi zvedavosť.

                                                                                      Celkový dojem (max. 4 body)

 

Celkové vyznenie práce po jej prvom prečítaní.

 

Práca by nemala obsahovať

Nelogické názory, protispoločenské postoje, protihumánne a neetické názory, názory propagujúce

poškodzovanie ľudského zdravia, iné.

 

                                                                                Kompozícia (max. 4 body)

 

Hodnotenie zdravotne znevýhodnených žiakov:

Hodnotenie podľa Metodického pokynu č. 22/2011 na hodnotenie žiakov základnej školy, Príloha č. 2 Zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného v základnej škole.

 

Hodnotenie a klasifikácia zdravotne znevýhodnených žiakov - diktátov a slohových prác.

Pri hodnotení začlenených žiakov – zdravotne znevýhodnených, postupujeme podľa Metodického pokynu č. 22/2011 a Prílohy č. 2 k metodickému pokynu č. 22/2011 – Zásady hodnotenia žiaka so zdravotným znevýhodnením začleneného žiaka v základnej škole, bod 11. Žiak s vývinovými poruchami učenia (dyslexia, dysgrafia, dysortografia) môže písať diktáty alebo byť skúšaný písomnou formou len za podmienky, že bol vopred pripravený špeciálnymi metodickými postupmi.

  1. Diktáty

Žiak dopĺňa do predtlačeného textu diktátu slová alebo slovné spojenia v reálnom čase s ostatnými žiakmi podľa diktovania učiteľa. Do textu diktátu vpisuje celé slová alebo slovné spojenia obsahujúce gramatický jav, na ktorý je diktát zameraný. Učiteľ vyčísli počet chýb. Opravený predtlačený text učiteľ nalepí do zošita na diktáty na ľavú časť dvojstrany, na pravú časť napíše žiak opravu. Opravu diktátu urobí so žiakom učiteľ individuálne. Najprv žiaka ústne preskúša, prípadne mu vysvetlí daný gramatický jav, potom žiak podľa predlohy od učiteľa urobí písomnú opravu.

  1. Písomné práce - slohové

 

Pri ich hodnotení postupujeme podľa pokynov v iŠVP, pričom nebodujeme vonkajšiu formu a pravopis, t. j. celkový počet bodov (100 %), ktorý žiak môže dosiahnuť je 20.

Hodnotiaca stupnica je nasledovná:

Počet bodov

Známka

20 – 18

1

17 – 15

2

14 – 10

3

9 – 6

4

5 - 0

5

 

 

 

 

 

 

 

 

Hodnotenie v predmetoch 

 

VÝTVARNÁ VÝCHOVA, HUDOBNÁ VÝCHOVA, TELESNÁ VÝCHOVA, NÁBOŽENSKÁ VÝCHOVA, ETICKÁ VÝCHOVA,

TECHNIKA, OBČIANSKA NÁUKA

 Výchovné predmety budú hodnotené ústnou aj písomnou formou. Bude sa zisťovať a hodnotiť najmä osvojenie základných poznatkov stanovených výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu. Zručnosti pri praktických aktivitách budú hodnotené slovne so stručným komentárom k výkonu žiaka. 

Pri hodnotení žiakov (jednotlivcov i skupín, formou ústneho i písomného skúšania) postupujeme podľa Metodického pokynu č. 22/2011-R na hodnotenie a klasifikáciu žiakov základnej školy.

Prospech žiaka sa klasifikuje týmito stupňami:

  1. – výborný,
  2. – chválitebný,
  3. – dobrý,

4 – dostatočný,          

5 – nedostatočný.

 

Stupeň 1 (výborný)                                                       

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je  estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

Stupeň 2 (chválitebný)                                               

Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a  vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a  výstižnosti. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

Stupeň 3 (dobrý) 

Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. V ústnom a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.

Stupeň 4 (dostatočný)

Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj  v  ich využívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.

Stupeň 5 (nedostatočný)

Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.

Hodnotenie a klasifikácia výchovných predmetov

Predmet

Hodnotenie známkou 

(hodnota známky 100%)

Výtvarná výchova

  • Praktická činnosť

Kresba, maľba, kombinované techniky, priestorové práce 

  • Percepčné činnosti

Interpretácia výtvarných diel 

  • Teoretické vedomosti

Vedomosti z teórie a dejín výtvarného umenia (podľa učebných osnov)   Projekty

Spracovanie  výtvarného projektu 

 

Doplnkové kritériá na hodnotenie a klasifikáciu žiakov

  • Aktivita a pripravenosť na vyučovanie
  • Prístup žiaka k aplikácii techník
  • Kreativita
  • Spolupráca so spolužiakmi a vyučujúcim
  • Individuálna práca
  • Spracovanie danej témy
  • Účasť a úspešnosť vo výtvarných súťažiach
  • Účasť na školských a  kultúrno-spoločenských aktivitách školy:

výzdoba školy, príprava výstaviek a prezentácií

 

 

Hudobná výchova

  • Vokálne činnosti

Spev, znalosť textov učených piesní.

  • Percepčné činnosti

Aktívne počúvanie hudby, určovanie hudobných nástrojov, hudobných diel .

  • Hudobno-pohybové činnosti

Tvorenie hudobného sprievodu, dramatizácia hudobného diela, používanie hudobných výrazových  prostriedkov,  zvládnutie tanečných krokov ,  jednoduchý tanečný motívov a tancov.             Teoretické vedomosti

Určovanie dĺžky a výšky tónu , prejavovanie vedomostí z teórie hudby a dejín hudby.

  • Aktivita

Účasť na speváckych súťažiach, kultúrno-spoločenských aktivitách školy:

napr. vianočný koncert.

  • Projekty

Vytvorenie projektu a rozvoj prezentačných schopností.

 

Telesná výchova

  • Pripravenosť na hodinu, úbor, nástup
  • Snaha o vykonanie cvičenia
  • Merateľné výkonnosti: atletika, gymnastika, hry
  • Teoretické vedomosti – význam športu, ovládanie jednotlivých pravidiel
  • Spolupráca v kolektíve

 

Náboženská výchova

Predmet je hodnotený slovne, ak sa žiak zúčastňoval vyučovania náboženskej výchovy – absolvoval. V prípade, ak sa žiak nezúčastňoval vyučovacích hodín, je hodnotený ako  - neabsolvoval.

  • Aktivita a pripravenosť na vyučovanie
  • Tvorba a prezentácia projektov, referátov
  • Ovládanie pojmov
  • Riešenie konkrétnych situácií
  • Spolupráca so spolužiakmi a vyučujúcim
  • Individuálna práca 
  • Osobný  prínos v skupinovej práci
  • Zapájanie sa do diskusie
  • Záujem o realizáciu jednotlivých aktivít
  • Hodnotenie priebežne zadaných úloh, aktivity, schopnosti spolupracovať a vytárať dobré vzťahy

 

Etická výchova

  Predmet je hodnotený slovne, ak sa žiak zúčastňoval vyučovania etickej výchovy – absolvoval. V prípade, ak sa žiak nezúčastňoval vyučovacích hodín, je hodnotený ako  - neabsolvoval.

  • Aktivita a pripravenosť na vyučovanie
  • Prezentácia projektov
  • Ovládanie pojmov
  • Riešenie konkrétnych situácií
  • Spolupráca so spolužiakmi a vyučujúcim
  • Individuálna práca
  • Zapájanie sa do diskusie
  • Záujem o realizáciu jednotlivých aktivít

 

Technika

 

 

  • Pripravenosť na vyučovanie, aktivita, pracovný odev
  • Vedomosti  primerané edukačným úlohám, o materiáloch, nástrojoch, základných technikách
  • Ovládanie zručností technických, materiálových, nástrojových podľa ročníkových kompetencií
  • Zrealizovanie výrobku primeraného svojmu veku  a schopnostiam

 

Občianska náuka

Verbálna forma

Zisťovať a hodnotiť sa bude osvojenie získaných poznatkov stanovených výkonovým štandardom – základné pojmy, súvislosti medzi danými pojmami, celkové porozumenie téme. Pri prezentovaní vedomostí sa budú uprednostňovať žiaci na základe dobrovoľnosti.

  • Ústna odpoveď – min. 2x za klasifikované obdobie
  • Projekt – min. 2x ročne

Písomná forma

Kontrolovať a hodnotiť sa bude osvojenie získaných poznatkov (pojmy, súvislosti) prostredníctvom kontrolných prác. Pri ich hodnotení sa využíva stupnica schválená PK. 

  • Kontrolné práce – 2x (polročná a koncoročná)
  • Krátke písomné práce – priebežne  a vždy po ukončení TC Špecifiká a osobitosti hodnotenia predmetu
  • Aktívna práca na hodine
  • Plnenie úloh zadaných na hodine a DÚ
  • Vypracovanie plagátu, referátu
  • Zapájanie sa do školských projektov
  • Zapájanie sa do celoškolských kultúrnospoločenských aktivít

Hodnotenie a klasifikácia  žiaka s problémami v učení

Žiaci s problémami v učení, ktorí sú v evidencii špeciálneho pedagóga, píšu kontrolné práce buď redukované, upravené, s pomocou učiteľa alebo špeciálneho  pedagóga /podľa konkrétnych odporúčaní/.

 

Aritmetický priemer známok nie je určujúci pri polročnej a koncoročnej klasifikácii. Pri klasifikovaní žiaka na vysvedčení pedagóg hodnotí prácu žiaka za celé klasifikované obdobie komplexne (z hľadiska učebných štandardov) a individuálne (z hľadiska osobnostných charakteristík žiaka).  

 

  1. Vnútorný systém kontroly a hodnotenia zamestnancov

       Hodnotenie zamestnancov školy vychádza z platnej legislatívy. Priamy nadriadený hodnotí podriadeného raz ročne a o hodnotení je vyhotovený písomný záznam. Zamestnanci poznajú kritériá hodnotenia. Cieľom je motivovať hodnoteného k vyššiemu výkonu a žiaducemu správaniu.

Hodnotenie pracovného výkonu je zamerané na:

  1. edukačný proces
  2. žiaka
  3. postoje k plneniu úloh a profesijnému rozvoju
  4. iné úlohy ( prezentáciu školy na verejnosti, spoluprácu s rodičmi, vypracovanie projektov, organizovanie mimovyučovacích aktivít, vedenie školskej kroniky a pod. )

V oblasti pracovného správania hodnotíme:

  1. profesionálne správanie
  2. znalosť dodržiavania noriem a predpisov pri práci
  3. sebarozvoj

Hodnotenie prebieha v dvoch častiach:

  1. sebahodnotenie zamestnanca
  2. hodnotenie nadriadeným

       Hodnoteným indikátorom sú priraďované hodnoty od 1 do 5, pričom 1 znamená mimoriadne dobre, 5 – nepostačujúce.

       V závere hodnotenia každý zamestnanec absolvuje hodnotiaci pohovor. Z pohovoru je spracovaný písomný záznam. Písomný záznam je súčasťou osobných spisov zamestnanca.

 

  1. Hodnotenie školy

       Je zamerané:

  1. na sledovanie, ako škola plní ciele, ktoré si stanovila v koncepčnom zámere rozvoja školy a v školskom vzdelávacom programe;
  2. na oblasti, v ktorých škola dosahuje dobré výsledky a oblasti, v ktorých škola dosahuje slabšie výsledky, vrátane návrhov a opatrení na zlepšovanie daného stavu.

 

   Školský učebný plán ŠkVP

 

 

Vzdelávacia oblasť

 

Vyučovací predmet

Primárne vzdelávanie

Nižšie stredné vzdelávanie

1.

2.

3.

4.

 

Ʃ

5.

6.

7.

8.

9.

 

Ʃ

iŠkVP

iŠkVP

iŠkVP

iŠkVP

iŠkVP

iŠkVP

iŠkVP

iŠkVP

iŠkVP

Jazyk

a komunikácia

Slovenský jazyk a literatúra

9

8

+1

7

+2

7   

+1

35

5

5

4

+1

5

5

25

Prvý cudzí jazyk

-

-

3

3

6

3

+1

3

3

3

3

16

Anglický jazyk

1

1

-

-

2

-

-

-

-

-

-

-

Matematika a práca

s informáciami

Matematika

4

+1

4

+1

4

4

18

4

+1

4

+1

4

+1

4

+1

5

25

Informatika

-

-

1

1

2

1

1

1

1

-

4

 

Človek a príroda

Prvouka

1

2

-

-

3

-

-

-

-

-

-

Prírodoveda

-

-

1

2

3

-

-

-

-

-

-

Fyzika

-

-

-

-

-

-

2

1

2

1

6

Chémia

-

-

-

-

-

-

-

2

2

1

+1

6

Biológia

-

-

-

-

-

2

1

+1

2

1

1

+1

9

 

Človek a spoločnosť

Vlastiveda

-

-

1

2

3

-

-

-

-

-

-

Dejepis

-

-

-

-

-

1

1

1

1

2

+1

7

Geografia

-

-

-

-

-

2

1

+1

1

1

1

7

Občianska náuka

-

-

-

-

-

-

1

1

1

1

4

Človek a hodnoty

Etická/Náboženská výchova

1

1

1

1

4

1

1

1

1

1

5

 

Človek a svet práce

Pracovné vyučovanie

-

-

1

1

2

-

-

-

-

-

-

Technika

-

-

-

-

-

1

1

1

1

1

5

 

Umenie a kultúra

Hudobná výchova

1

1

1

1

4

1

1

1

1

-

4

Výtvarná výchova

2

2

1

1

6

1

+1

1

+1

1

1

1

7

 

Zdravie a pohyb

Telesná a športová výchova

2

2

2

2

8

2

2

2

2

2

10

 

Voliteľné predmety/hodiny

 

 

 

 

Jazyk a komunikácia

Druhý cudzí jazyk(NEJ)

-

-

-

-

-

-

-

2

2

2

2

Konverzácia v ANJ

-

-

-

-

-

-

-

-

2

-

2

Cvičenia zo SJL

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1

Matematika a práca s informáciami

Cvičenia z MAT

-

-

-

-

-

-

-

-

-

1

1

Spolu

 

22

23

25

26

96

27

29

30

30

30

146

                                           
  1.  

 

Vysvetlivky: biele kolonky – vyučovacie predmety podľa ŠVP

                      žlté kolonky – vyučovacie predmety so zvýšenou časovou dotáciou

                      modré kolonky – novovytvorené vyučovacie predmety​​​​​​​

Poznámky

1. Rozdelenie tried na skupiny a zriaďovanie skupín sa uskutočňuje spravidla podľa priestorových, personálnych a finančných podmienok školy, podľa charakteru činnosti žiakov, podľa náročnosti predmetu s ohľadom na požiadavky ochrany zdravia a bezpečnosti práce.

2. Vo vyučovacom predmete technika riaditeľ školy zohľadní personálno-odborné a materiálnotechnické podmienky školy tak, aby v každom ročníku boli zastúpené témy tematických celkov Technika a Ekonomika domácnosti.

3. Voliteľné (disponibilné) hodiny použije škola na dotvorenie školského vzdelávacieho programu.

Voliteľné (disponibilné) hodiny je možné využiť na:

a. vyučovacie predmety, ktoré rozširujú a prehlbujú obsah predmetov zaradených do  

štátneho vzdelávacieho programu;

b. vyučovacie predmety, ktoré si škola sama zvolí a sama si pripraví ich obsah;

4. V primárnom vzdelávaní sa podľa výberu žiaka a možností školy v predmete prvý cudzí jazyk vyučujú tieto cudzie jazyky: anglický jazyk, francúzsky jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, španielsky jazyk, taliansky jazyk. Škola je povinná z rámca voliteľných hodín ponúknuť žiakom 7. – 9. ročníka ako druhý cudzí jazyk jeden z jazykov: anglický jazyk, francúzsky jazyk, nemecký jazyk, ruský jazyk, španielsky jazyk, taliansky jazyk podľa možností školy a záujmu žiakov, najmenej 2 vyučovacie hodiny týždenne; a ak si žiak nevybral anglický jazyk ako prvý cudzí jazyk, musí si ho v 7. – 9. ročníku vybrať ako druhý cudzí jazyk, a to najmenej 2 vyučovacie hodiny týždenne, ktoré mu je škola povinná z rámca voliteľných hodín zabezpečiť.

5. Rozdelenie hodinových dotácií do ročníkov je v kompetencii školy. Celkový počet vyučovacích hodín jednotlivých vyučovacích predmetov za stupeň vzdelávania musí zostať zachovaný. Rozdelenie vzdelávacích štandardov v učebných osnovách školského vzdelávacieho programu zodpovedá rozdeleniu hodín v učebnom pláne školy. Škola pri tvorbe učebného plánu dodržiava zásadu vekuprimeranosti.

6. Pri prestupe žiaka prijímajúca škola v prípade zistených odlišností zohľadní žiakovi ich

kompenzáciu spravidla v priebehu jedného školského roku.

7. Podľa tohto rámcového učebného plánu sa vzdelávajú aj žiaci so zdravotným znevýhodnením, ktorí sú v triede začlenení v rámci školskej integrácie, a to s uplatnením špecifík podľa bodu 5.(Osobitosti a podmienky výchovy a vzdelávania žiakov so zdravotným znevýhodnením a žiakov s nadaním v súlade s princípmi inkluzívneho vzdelávania) a jeho ďalších súčastí.

8. Rámcový učebný plán vymedzuje týždenný počet vyučovacích hodín. Jedna vyučovacia hodina má podľa tohto plánu 45 minút. Škola si môže zvoliť vlastnú organizáciu vyučovania, pričom musí byť zachovaná minimálna celková časová dotácia, ktorá je pri časovej dotácii jedna hodina týždenne 33 hodín ročne.

9. Voliteľné(disponibilné) vyučovacie hodiny sú rozdelené nasledovne:

Primárne vzdelávanie:

  1. ročník: Anglický jazyk(1 hodina)

                   Matematika(1 hodina)

  1. ročník: Anglický jazyk(1 hodina)

                        Slovenský jazyk a literatúra(1 hodina)

                        Matermatika(1 hodina)

  1. ročník: Slovenský jazyk a literatúra(2 hodiny)
  2. ročník: Slovenský jazyk a literatúra(1 hodina)

Nižšie stredné vzdelávanie:

  1. ročník: Prvý cudzí jazyk(1 hodina)

                  Matematika(1 hodina)

                  Výtvarná výchova(1 hodina)

  1. ročník: Matematika(1 hodina)

                  Biológia(1hodina)

                  Geografia(1 hodina)

                  Výtvarná výchova(1 hodina)

  1. ročník: Slovenský jazyk a literatúra(1 hodina)

                  Matematika(1 hodina)

                        Druhý cudzí jazyk(2 hodiny)

  1. ročník: Matematika(1 hodina)

                        Druhý cudzí jazyk(2 hodiny)

                        Konverzácia v ANJ(2 hodiny)

  1. ročník: Dejepis(1 hodina) dodatok č. 2 MŠVVaŠ SR č. 2017-11532/34276:1-10A0

                  Chémia(1 hodina)

                  Biológia(1 hodina)

                  Druhý cudzí jazyk(2 hodiny)

                  Cvičenia zo SJL(1 hodina)

                  Cvičenia z MAT(1 hodina)

10. V školskom roku 2023/2024 sa podľa § 3 ods. 5 vyhlášky MŠVVaŠ SR č. 223/2022 Z. z. o základnej škole  vo vyučovacom predmete náboženská výchova v 7.A triede navýši počet žiakov v skupine o jedného žiaka (z 20 na 21), vo vyučovacom predmete informatika v triedach 5.A, 6,A, 6.B navýši počet žiakov v skupine o jedného žiaka (zo 17 na 18) a vo vyučovacom  predmete anglický jazyk v triedach 6.A, 6.B sa navýši počet žiakov v skupine o jedného žiaka (zo 17 na 18) z dôvodu personálnych a finančných podmienok školy.

Čitateľská gramotnosť

       Čitateľská gramotnosť je univerzálna technika, ktorá robí žiaka schopným nielen prečítať slová, vety a celé texty, ale aj pochopiť prečítané a ďalej s obsahom a získanými informáciami pracovať. Pri takomto chápaní problematiky čitateľskej gramotnosti nie je až tak veľmi dôležitá ani rýchlosť, ani plynulosť čítania, ale podstatné je porozumenie textu a používanie informácií z neho. Súčasťou čitateľskej gramotnosti je rozvoj komunikatívnych kompetencií žiaka, jeho čitateľské schopnosti a zručnosti, čitateľské návyky, záujmy, postoje, motivácia k čítaniu a získané vedomosti.

       Tieto aspekty je potrebné premietnuť nielen do osvojovania si poznatkov o jazyku (jazyková kompetencia), ale i o ich vhodnom použití v rôznych komunikačných situáciách (komunikačná kompetencia). Vytvoriť väčší priestor na vlastnú tvorbu jazykových prejavov, prácu s informáciami, čitateľskú gramotnosť a schopnosť argumentovať.

       Cieľom je rozvoj čitateľských a komunikačných schopností, ktoré presahujú aspekt technického zvládnutia čítaného textu a smerujú k prijatiu jeho obsahu.

Viesť žiakov ku konštruovanej a aktívnej účasti v procese učenia sa. Na jednotlivých vyučovacích predmetoch využívať inovačné metódy a formy práce, porovnávať informácie z rôznych zdrojov, využívať multimediálne programy, zaraďovať prácu s internetom s prepojením na bežný život, pracovať s nesúvislými textami akými sú mapy, grafy, tabuľky a vyvodzovať vzťahy medzi informáciami. Čitateľskú gramotnosť ako kompetenciu k celoživotnému učeniu rozvíjať na princípe medzipredmetových vzťahov. Žiak si uvedomuje potrebu svojho autonómneho učenia sa ako prostriedku sebarealizácie a osobnostného rozvoja, dokáže reflektovať proces vlastného učenia sa a myslenia pri získavaní a spracovávaní nových poznatkov a informácií a uplatňuje rôzne stratégie učenia sa, dokáže kriticky zhodnotiť informácie a ich zdroj, tvorivo ich spracovať a prakticky využívať, kriticky hodnotí svoj pokrok, prijíma spätnú väzbu a uvedomuje si svoje ďalšie rozvojové možnosti.

       Komunikačnú spôsobilosť a čitateľskú gramotnosť žiakov je potrebné rozvíjať vo všetkých všeobecno-vzdelávacích predmetoch. V pláne výchovno-vzdelávacej činnosti školy sú zahrnuté plánované aktivity na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti.

Predmetové komisie majú vo svojich plánoch zapracované opatrenia na zlepšenie čítania a čítania s porozumením a majú naplánované aktivity na rozvíjanie čitateľskej gramotnosti a komunikačnej spôsobilosti vo vyučovacom i mimovyučovacom čase. Vzhľadom na nižší počet žiakov v triedach sa využívajú diferencované úlohy a činnosti, žiaci sú vedení k čítaniu s porozumením, chápaniu a vysvetľovaniu obsahu zameraného na rozvíjanie komunikačných zručností žiakov. Do vyučovacieho procesu sa častejšie zaraďujú prácu vo dvojiciach, v skupinách a využíva sa diferenciácii a úloh pre žiakov podľa ich schopností.

   

       Na dosiahnutie lepších výsledkov žiakov v oblasti čitateľskej gramotnosti sa uskutočňujú nasledovné aktivity:

-účasť na ďalšom vzdelávaní pedagógov

-interné vzdelávanie pedagógov a individuálne štúdium

- -používanie pracovných zošitov zameraných na rozvoj matematickej a čitateľskej gramotnosti

-využívanie školskej knižnice ako centra rozvoja čitateľských zručností

-pravidelné dopĺňanie knižničných jednotiek a výukových programov

-využívanie mestskej knižnice

Plán aktivít na podporu rozvoja čitateľskej gramotnosti

  • Medzinárodný deň knižníc – hry, súťaže, prezentácia, výstava kníh v školskej knižnici
  • Timravina studnička – triedne kolá a školské kolo v prednese pôvodnej slovenskej prózy
  • Hviezdoslavov Kubín – triedne kolá a školské kolo recitačnej súťaže
  • Školské ponocovanie – večerné čítanie, súťaže a hry s knihami v školskej knižnici a v triede
  • Návšteva mestskej knižnice
  • Európsky deň jazykov – získavanie informácií o európskych krajinách a ich jazykoch, vedomostné súťaže
  • Deň Zeme – vedomostné hry a aktivity v rámci stanovišťa anglického jazyka
  • English Battle – vedomostná súťaž
  • Geografická olympiáda
  • Divadelné predstavenia
  • Veľký čítajú malým
  • Divadelný maratón

Zapracovanie tém čitateľskej gramotnosti   

1.  ROČNÍK

PREDMET

ROČNÍK

TEMATICKÝ CELOK

TÉMY SÚVISIACE S ČITATEĽSKOU  GRAMOTNOSŤOU

SLOVENSKÝ JAZYK

1.

Šlabikárové

Obdobie

 

 

 

 

Pošlabikárové obdobie

Návšteva divadla vo Zvolene: rozprávka Tri  prasiatka

  • Ilustrácia
  •  Práca s pracovným listom podľa pokynov
  • Dramatizácia

 

Čítanie rozprávky v školskej knižnici /starší žiak/

  • Riešenie  úloh na stanovištiach

MATEMATIKA

1.

Prirodzené čísla

1 – 20

Slovné úlohy – prečítať úlohu s porozumením /pomocné otázky/

 

 

 

Sčítanie a odčítanie

Didaktická hra: V obchode

ETICKÁ VÝCHOVA

1.

Priateľstvo

 

   Tri prasiatka: Hodnoty v živote prasiatok

  • diskusia

 

 

Naša rodina

- Darčeky pre blízkych, hodnota daru

 

PRVOUKA

1.

Živočíchy

Kráľovstvo živočíchov

  • Tvorba projektov
  • Rozprávky z lesa
  •  Báseň/doplňovačka/

 

 

Plody rastlín

 

Didaktická hra

  • V zelovoci

VÝTVARNÁ VÝCHOVA

1.

Sviatky

 

Vianoce v rodine

  • Vianočné trhy

Veľká noc

  • Veľkonočná šibačka
  •  Veľkonočné trhy

 

                                                     2.  ROČNÍK

     PREDMET

ROČNÍK

TEMATICKÝ CELOK

TÉMY SÚVISIACE S ČITATEĽSKOU  GRAMOTNOSŤOU

SLOVENSKÝ JAZYK

A

LITERATÚRA

2.

Slovenčina okolo nás

-Rozprávanie o prázdninových zážitkoch, odpovedanie na otázky, tvorivé dokončenie príbehu.

-V závislosti od situácie vhodné vyjadrovanie prosby , poďakovania, želania, požiadanie o informáciu .

-Rozprávanie podľa obrázkov.

 

 

Rozlišovacie znamienka

-Dramatizácia rozprávky o rozlišovacích znamienkach.

 

 

O troch trpaslíkoch a princeznej

 

-Tvorba príbehu, dramatizácia rozprávky.

-Charakteristika postáv.

 

 

Rozprávame

rozprávku

 

-Vedieť porozprávať ľudovú rozprávku /Ako išlo vajce na vandrovku/, vymyslený príbeh.

 

 

ČÍTANIE

-Prednes vybranej básne /prehliadka  najzaujímavejších básní/.

-Práca s pracovnými listami k textom v Pracovnom zošite k Čítanke pre 2.ročník základných škôl. Tvorivé úlohy.

-Rozprávanie príbehu podľa obrázkovej osnovy.

-Práca s detskými časopismi.

-Návšteva knižnice, vyhľadávanie kníh.

-Prezentácia detských kníh /ktoré žiaci čítajú a prinesú z domu/.

MATEMATIKA

2.

Opakovanie učiva 1.ročníka

 

- Čítame s porozumením zadania úloh v učebnici a pracovnom zošite.

 - Aktívna tvorba zábavných úloh v danom číselnom rade.

 

 

Porovnávanie čísel – jednotky, desiatky

- Čitanie s porozumením a  riešenie rôznych typov úloh na porovnávanie. 

 

 

 

Čísla v obore do 100

 

- Hra na obchod – tvorenie nákupného zoznamu, reálne nakupovanie.

 

 

Sčítanie a odčítanie prirodzených čísel do 100

-Slovné úlohy – čítanie s porozumením.

 

ETICKÁ VÝCHOVA

2.

Postoje a spôsobilosti medziľudských vzťahov

- Tvorba a čítanie pravidiel triedy, vedieť ich aplikovať v reálnej situácii.

 

 

 

Tvorivosť

- Tvorivé návrhy na riešenia daných situácií .

- Hra „Prečítaj a urob! “ .

 

 

Vyjadrovanie citov

-Hra „Hádame pocity“.

-Čo sa stalo... priraďovanie textu k jednotlivým situáciám na obrázkoch.

PRVOUKA

2.

Spoznávame cestovanie

-Práca s encyklopédiami, časopismi.

-Doprava kedysi a dnes.

 

 

Spoznávame živočíchy, rastliny

- Deň čitateľských kútikov –žiaci podľa záujmu zotrvajú v čitateľskom kútiku, ktorý ich zaujíma.

-Projekt „Môj obľúbený živočích“.

 

 

Spoznávame človeka

-Práca s encyklopédiou Ľudské telo.

-Povolania ľudí, čím sú tvoji rodičia, čím chceš byť  a prečo /napíš a prečítaj/.

HUDOBNÁ VÝCHOVA

2.

Hudobno-dramatické činnosti

-Krajina Zázračno

-Na sluhu

-Žaba, žaba, žabisko

-Zahrajte mi, muzikanti

INFORMATICKÁ VÝCHOVA

2.

Princípy fungovania IKT

- Písanie textu pomocou klávesnice.

 

 

 

Informácie okolo nás

- Používanie webu, vyhľadávanie informácií.

 

 

Komunikácia  prostredníctvom IKT

-Tvorba plagátu, pozvánky na udalosť.

 

 

Postupy, riešenie problémov, algoritmické myslenie

- Čítame s porozumením zadanie interaktívnych cvičení.

 

VÝTVARNÁ

VÝCHOVA

2.

 

-Tvorba maľovaného čítania podľa prečítaného textu.

-Vytvorenie obalu na knihu.

-Ilustrácia rozprávky po jej prečítaní.

-Návšteva bábkového divadla.

 

3. ROČNÍK

PREDMET

ROČNÍK

TEMATICKÝ CELOK

TÉMY SÚVISIACE S ČITATEĽSKOU  GRAMOTNOSŤOU

Matematika

3.

Násobenie a delenie do 20.

- Slovné úlohy- čítanie s porozumením

 

 

 

Prirodzené čísla do 10 000.

 -Hra na obchod.

 -Didaktická hra s kartičkami

 

 

Písomné sčítanie a odčítanie s číslami do 1 000.

- Písomné odčítanie čísel do 1 000.

-Hra na obchod.

-Didaktická hra V banke

Práca s euro peniazmi

SLOVENSKÝ JAZYK

3.

Oznámenia

Ľudové rozprávky

Návšteva divadla vo Zvolene: rozprávka Tri  prasiatka

  • Ilustrácia
  •  Práca s pracovným listom podľa pokynov
  • Dramatizácia

Čítanie rozprávky v školskej knižnici /starší žiak/

Čitateľský denník

 

 

Vybrané slová

 Didaktické hry

Práca s kartičkami, pracovné texty

Tvorba básne na vybrané slová

 

 

Číslovky

 Čo je možné v obchode nakúpiť

VLASTIVEDA

3.

Slovensko v súčasnosti

Návšteva múzea

 

 

Naše starobylé pamiatky a ich krása

Práca s encyklopédiami

 

 

Cestujeme

Plagáty

 

 

Tradície a zvyky

Tvorba projektov

PRÍRODOVEDA

3.

tajomstvá vody

 

 

 

Zisťujeme, ako meriame objem, hmotnosť, čas a teplotu

 Hra na obchod –Tesco kútik, meranie a váženie, predaj výrobkov.

 

 

Veci okolo nás

Tvorba plagátov a projektov

 

 

Zvieratá

Pracovné listy, plagáty, porovnávanie znakov.

INFORMATICKÁ VÝCHOVA

3.

Princípy fungovania IKT

-Písanie textu pomocou klávesnice.

-Písanie podľa diktátu

 

 

Informácie okolo nás

-Hľadanie informácií na webe, kopírovanie textu  do vlastnej prezentácie.

-Písanie popisu k obrázku.

 

 

 

Komunikácia  prostredníctvom IKT

-Tvorba plagátu, pozvánky na udalosť.

-Vizitka.

 

 

Postupy, riešenie problémov, algoritmické myslenie

-Počítač ako pomocník.

- Čítame s porozumením zadanie interaktívnych cvičení.

 

VÝTVARNÁ VÝCHOVA

3.

Obrys

 

Euro mince, euro bankovky.  Návrh bankovky.

Hľadanie obrázkov z kníh a porovnávanie

 

 

Hmat

Didaktická hra - Aký je to predmet.

HUDOBNÁ VÝCHOVA

3.

Pre mamičku

V kvetinárstve. Kvet pre mamičku.

Práca s textom, Hľadanie nôt v notovej osnove

Didaktická hra

ETICKÁ VÝCHOVA

3.

Postoje a spôsobilosti medziľudských vzťahov

- Tvorba a čítanie pravidiel triedy, vedieť ich aplikovať v reálnej situácii.

-Malý princ –čítanie rozprávky, diskusia.

-Rozprávanie podľa obrázkov.

 

 

Riešenie konfliktov – výchova k zmierlivosti

-Zlomený zub – čítanie príbehu, rozhovor, vyhľadávanie v texte, krížovka.

- Stôl zmierenia – prečítaj si, uhádni a správne  dopíš.

 

 

Naša škola

-Kniha našej školy –písanie a čítanie krátkych príbehov.

-Osemsmerovka –vyhľadávanie slov.

ANGLICKÝ JAZYK

3.

Naše mesto

Tvorba projektov. pexeso, domino

Tvorba plagátov

Dramatizácia

 

 

4. ROČNÍK

PREDMET

ROČNÍK

TEMATICKÝ CELOK

TÉMY SÚVISIACE S ČITATEĽSKOU GRAMOTNOSŤOU

SLOVENSKÝ JAZYK

4.

O knihách a čítaní

Vytvoriť zaujímavý obal na knihu- najpútavejšia obálka knihy

 

 

Čarovná reč ľudových prísloví a porekadiel

Ľudové príslovia a porekadlá – Pochopenie obsahu ľudových prísloví, ich správna reprodukcia

 

 

Doplnkové čítanie

Čítanie časopisu – podľa vzoru tvoriť otázky k prečítanému textu

 

 

O bájkach

- Pokúsiť sa vytvoriť príbeh bájky, ktorý bude zodpovedať jej nadpisu a ponaučeniu

-Vedieť  s porozumením prečítať text ,vyvodiť ponaučenie

 

 

O autorských rozprávkach

-Napísať krátku vlastnú reakciu k textu

-Zostaviť osnovu po prečítaní

 

 

O divadle

Dramatizácia rozprávky na základe prečítaného textu

 

 

Doplnkové čítanie

Neúplný a jednoduchý text básne, žiak dotvára vhodnými rýmami z rámika

 

 

O rozhlase

Plynule a s porozumením čítať nahlas text, odpovedať na otázky súvisiace s textom

 

 

O filmoch

Z krátkych veršovaných textov uhádnuť názov rozprávky a správnu ilustráciu k nemu

 

 

O televízii

- S porozumením vedieť čítať aj potichu

-Spoločné vytvorenie vlastného príbehu – postupne všetci hovoriť za sebou jednu vetu, prvý určuje tému

 

 

Doplnkové čítanie

Kreslenie príbehu- nakresliť niekoľko obrázkov z prečítaných kníh, pokúsiť sa uhádnuť názov diela na základe ilustrácie

 

 

O hudbe, zvukoch a tichu

Nahrávanie čítania- s odstupom času počúvať vlastné čítanie

 

 

O maliaroch, obrazoch a komikse

Žiak dokáže zreprodukovať obsah časti knihy a vypracovať čitateľský denník

 

 

Z každého rožku trošku

Príbehy so známymi postavami- vymyslieť príbeh so známymi postavami, ktoré poznajú z pôvodných diel, ktoré čítali

MATEMATIKA

4.

Násobenie a delenie v obore násobilky

-S porozumením prečítať úlohu nahlas aj potichu

-Orientovať sa v údajoch zadaných číselne aj slovne

-vzájomne čítať úlohy vo dvojiciach, skupinách

 

 

Geometria a merania

V otvorených úlohách žiak dokáže správne zapísať krátku odpoveď

 

 

Slovné úlohy

-Pozorne čítať text a zadanie, riadiť sa pokynmi a dopracovať sa k riešeniu pracovného listu

-Čítať s porozumením zadanie úlohy a na základe pochopenia informácií a údajov odlíšiť správny výrok od nesprávneho

INFORMTICKÁ VÝCHOVA

4.

Princípy fungovania IKT

-Písanie textu vo Worde pomocou klávesnice.

-Písanie podľa cvičenia

 

 

Postupy, riešenie problémov, algoritmické myslenie

-Počítač ako pomocník.

- Čítame s porozumením zadanie interaktívnych cvičení.

ETICKÁ VÝCHOVA

4.

Postoje a spôsobilosti medziľudských vzťahov

- Tvorba a čítanie pravidiel triedy, vedieť ich aplikovať v reálnej situácii.

 

PRÍRODOVEDA

4.

Veci okolo nás

  • Hľadanie riešenia problému

 

 

Človek ako súčasť prírody

  • Hľadanie kľúčových slov

 

 

 

Vesmír

  • Vytváranie pojmových máp

 

 

Technika

  • Diskusia o téme

 

 

Živočíchy

Rastliny

  • Práca s encyklopédiami
  • Zoraďovanie obrázkov

VLASTIVEDA

4.

Krajina v ktorej žijeme

  • Grafické zobrazenie informácií

 

 

Mestá a dediny

  • Priraďovanie viet k obrázkom
  • Príprava projektu

 

 

Cestujeme

  • Vyhľadávanie požadovaných informácií, cestovný poriadok

 

 

Tradície a zvyky

  • Dramatizácia textu
  • Príprava rozhovoru na základe textu

ANGLICKÝ JAZYK

4.

Rodina a spoločnosť

  • Príprava rozhovoru na základe textu
  • Písanie listu
  •  

 

 

Človek a príroda

  • Opis príbehu podľa obrázku
  • Písanie príbehu

 

 

Zvieratá žijúce v mori

  • Priraďovanie viet k obrázkom
  • Projekt

VÝTVARNÁ VÝCHOVA

4.

Dekoratívne práce

  • Vytvoriť zaujímavý obal na výtvarné práce

 

 

 

Podnety filmu a videa

  • Kreslenie príbehu

 

 

 

 

 

Predmet

Ročník

Tematický celok

Témy, v ktorých je
potrebná zvýšená miera čitateľskej gramotnosti

Anglický

jazyk

5.

My world

Projekt:   My family

 

My world

Projekt: My school

 

Projekt: Sports and activities

My world

People

Projekt: Your town

 

Projekt: My sibling

6.

 

My life

Animals

Holidays

Food

Entertainment

Projekt: A year in my life

 

Projekt: My favourite animal

 

Projekt: Holidays

 

Projekt: Food

 

Projekt: Entertainment

 

 

 

 

 

Anglický

jazyk

7.

Entertainment

 

My life

 

The future

 

Times and places

 

London

 

Experiences

 

Problems

Projekt: My favourite film

 

Projekt: Family

 

Projekt: The future

 

Projekt: A country

 

Projekt: An important city

 

Projekt: Famous people

 

Projekt: Emergency services

8.

Times and places

 

London

 

Experiences

 

Problems

  • Projekt: A country
  •  
  • Projekt: An important city
  •  
  • Projekt: Famous people
  •  
  • Projekt: Emergency services

 Anglický

jazyk

9.

The world of work

 

Style

 

Fitness and health

 

Fame and fortune

 

Our world

Projekt: A job application

 

Projekt: A fashion magazine

 

Projekt: Teenage health

 

Projekt: Biography of a pop star

 

Projekt: Environmental problems

 

 

           

 

Pred           met

Ročnik

Tematický celok

Témy, v ktorých je potrebná zvýšená miera čitateľskej gramotnosti

 

Nemecký jazyk

7.

Hallo

Nový priateľ - práca textom

 
 
 

Škola

Projekt- Môj rozvrh hodín

 
 
 

7.

Rodina

Projekt: Moja rodina              Rozprávka: "Hänsel a Gretel"              Projekt: Moje obľúbené zvieratko

 
 
 

Narodeniny

Všetko najlepšie k narodeninám - príprava narodeninovej pohľadnice

 
 
 

7.

Hobby

Projekt: Moje hobby                                          Hra: "Mau mau"

 
 
 

Masmédiá

Moja obľúbená hviezda                        

 
 
 

7.

Komunikácia

Čítanie a písanie listu / e-mailu kamarátovi

 
 

Prázdniny

Projekt: Moja vysnívaná dovolenka

 
 

 

Pred           met

Ročnik

Tematický celok

Témy, v ktorých je potrebná zvýšená miera čitateľskej gramotnosti

 

Nemecký jazyk

8.

Bydlisko

Projekt: Môj dom                                            

 
 
 

Stravovanie

Projekt: Moje obľúbené jedlo                                            Pri stole - práca s textom

 
 
 

8.

Nákupy

Prosíš si zmrzlinu?                      práca s textom

 
 
 

Móda

Rozprávka: "Popoluška"            

 
 
 

9.

Doprava

Projekt: Môj bicykel

 
 
 

Životné prostredie

Projekt: Čo robím pre životné prostredie

 
 
 

9.

Školská slávnosť

Projekt: Moja školská slávnosť

 
 

Sny

Rozprávka: "Princezná na hrášku"            

 
 

 

 

Predmet

Ročník

Tematický celok

Témy, v ktorých je
potrebná zvýšená miera čitateľskej gramotnosti

 

SLOVENSKÝ  JAZYK  A  SLOH

5.

 

Zhovárame sa a diskutujeme

 

 

Ako sa učiť. Čítate radi?

 

Píšeme si so známymi

 

 

Pozdrav, pohľadnica, adresa

 • Súkromný list, adresa

 •  Ako sa učiť. Vieme čítať piktogramy, mapy, grafy?

 

Chceme byť informovaní

 •  SMS, správa, oznámenie

 •  Ako sa učiť. vieme rozlíšiť vecný a umelecký text?

 

Informujeme včas a správne

 

 

 •  Pozvánka, vizitka, plagát, inzerát, reklama

 •  Ako sa učiť. Vieme, čo je v texte dôležité?

 

Opisujeme svet vôkol nás

 •  Opisujeme živočíchy

 •  Opisujeme obrázok/ilustráciu

 •  Opisujeme osobu

 •  Ako sa učiť. Vieme rozlíšiť tému a hlavnú myšlienku?

 

Tvoríme jednoduché príbehy

 •  Jednoduché rozprávanie - osnova,

 

6.

Svet je plný zaujímavých ľudí, vecí, javov

 

 •  Statický opis

 •  Charakteristika

 

Svet v pohybe

 •  Dynamický opis

 

Nielen ľudia, aj vety tvoria príbehy

 •  Píšeme rozprávanie

 

 

Informujeme presne a pútavo

 •  Projekt – Galéria literárnych postáv

 

7.

Komunikácia v spoločnosti

 

 

 • Tvoríme príhovor

 •  Prednášame príhovor

 

Umelecký opis

 

 

 •  Dívame sa cez básnické okuliare

 •  Slová ako z maliarovej palety

 

Dynamický opis

 •  Najstarší zákusok v dejinách

 

 

Projekt

 •  Pripravujeme projekt (Miesto, ktoré mám rád, Môj vzor, idol)

 •  Prezentujeme projekt

 

 

 

 

 

 

8.

Kto prednesie prejav?

 •  Slávnostný prejav

 •  Častice – Čokoláda na lekársky predpis?

 

 

Slová z prejavu mi ešte znejú v ušiach

 •  Priame a nepriame pomenovania

 •  Frazeologizmy

 

 

 

 

SLOVENSKÝ  JAZYK  A  SOH

8.

   Uvažujeme nielen    o bežných veciach

 

Nezabudnite sa prihlásiť

včas

 

 

•   Úvaha – Každý je kováčom svojho šťastia

 

  • Prihláška

 

 

 

Úspešnú plavbu v mori informácií

 

 

 

Rozprávanie pre poslucháčov i čitateľov

 

  • Výťah – Murova čitáreň

 

 

  • Tri želania

 

9.

Staň sa dobrým rečníkom

  • Dovoľte, aby som vás privítal – Rečnícky štýl
  • Dielňa ľudskosti – Zvukové vlastnosti reči

 

 

Uvažujme spolu

 

  • Čo je životné prostredie?
  • Bez všednosti niet sviatočnosti - Úvaha

 

 

 

Drieme v tebe umelec?

  • Slová...Čo všetko sa v nich schová... Umelecký štýl
  • Tajomstvo príbehu – Umelecký štýl

 

Hľadáme odborníkov

 

 

 

 

 

  • Sláčikové nástroje. Náučný štýl. Odborný opis
  • Medzinárodný rok zemiaka. Opisný slohový postup
  • Tlačenica v svete tlačív. Administratívny štýl
  • Žiadosť o uvoľnenie z vyučovania. Úradný list
  • K žiadosti prikladám... Úradný a štruktúrovaný životopis
  • Sedem miliárd činov. Publicistický štýl

 

Každý deň povedať dobré slovo

 

 

  • Ústa sa mu nezatvárajú. Hovorový štýl
  • Aj slovenčina má svoj atlas. Nárečia

 

 

 
 

 

Predmet

Ročník

Tematický celok

Témy, v ktorých je
potrebná zvýšená miera čitateľskej gramotnosti

LITERATÚRA

5.

V ríši rozprávok

  • Dvere do trinástej komnaty – ľudové rozprávky
  • Poézia nonsensu
  • Na návšteve u rozprávkarov – autorské rozprávky

Pozrime si rozprávku

  • V bábkovom divadle
  • Poznávame filmovú a televíznu rozprávku

Čo opriadli povesti

  • Povesti

Príbehy spred tisícročí

  • Legendy

Príbehy na rýchle čítanie

  • Komiks

Vedomosti z každej oblasti

  • Encyklopédie

6.

 Ľudová slovesnosť

 

  • Príslovia, porekadlá, pranostiky, hádanky, anekdoty

 

Poézia

  • Básne
  • Piesne
  • Balady

Rozprávanie vo veršoch i v próze

Človeče, spoznávaš sa v bájkach?

O čom rozprávajú báje?

Zo života detí

Dobrodružná literatúra

• Detektívna literatúra

• Dramatické umenie

7.

 

Umelecká literatúra v poézii

  • Anekdoty, poézia, piesne

 

Umelecká literatúra v próze

  • Detský hrdina v literatúre
  • Dobrodružstvo v literatúre
  • Fantasy literatúra
  • Detektívka
  • Western
  • Robinsonáda

 

Dramatické umenie

•  Rozhlasová hra

•  Filmové umenie

 

Projekt

  • Projekt a prezentácia prečítanej knihy

 

8.

Poézia

  • Lyrická poézia: ľúbostná poézia, prírodná poézia, modlitba
  • Epická poézia

 

Próza

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Projekt

•  Zo života mladých ľudí

•  Dievčenský román

•  Dobrodružná literatúra

•  Vedecko-fantastická literatúra

•  Denník

•  Vedecko-populárna literatúra

•  Literatúra faktu

 

 

 

•  Projekt a prezentácia prečítanej knihy

9.

Poézia

  • Básne, básnické skladby, ódy, sonety
  • Epitaf

Epika a epické žánre

 

 

  • Lyricko-epické skladby
  • Poviedka, novela román

 

 

Dramatické umenie

 

 

Projekt

 

•  Divadelná hra, tragédia, muzikál

 

 

•  Projekt a prezentácia prečítanej knihy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Predmet

Ročník

Tematický celok

Témy, v ktorých je
potrebná zvýšená miera čitateľskej gramotnosti

GEOGRAFIA

5.

 

Objavovanienašej planéty

 

  • Cesty objaviteľov do rôznych častí sveta
  • Objavovanie vesmíru, kozmonautika

Mapa a glóbus

 

  • Čo môžeme vidieť na mapách

 

Najkrajšie miesta na Zemi

 

  • Rozmanité krajiny Zeme
  • Pamiatky UNESCO

6.

 

Svet

 

Afrika

 

 

Ázia

 

  • Osídlenie
  • Obyvateľstvo
  • Poloha a pobrežie
  • Rastlinstvo a živočíšstvo
  • Oblasti Afriky
  • Obyvateľstvo a sídla
  • Juhozápadná Ázia

7.

 

Svet

 

  • Osídlenie
  • Obyvateľstvo

 

Afrika

 

  • Poloha a pobrežie
  • Rastlinstvo a živočíšstvo
  • Oblasti Afriky

 

Ázia

 

 

  • Obyvateľstvo a sídla
  • Juhozápadná Ázia

8.

 

Prírodné a človekom vytvorené osobitosti Európy

 

 

Stredná Európa

 

  • Povrch Európy, nížiny, pohoria
  • Vplyv človeka na krajinu
  • Európska únia, problémy Európy
  • Slovensko a okolité štáty

9.

 

Poloha Slovenska

 

  • Práca s mapou

 

Príroda Slovenska

 

 

  • Ochrana prírody

 

História, obyvateľstvo, sídla a hospodárstvo

 

  • Historické územia a tradície
  • Cestovný ruch a krásy SR

 

Regióny SR

 

  • Bratislava - hlavné mesto
  • Banskobystrický kraj
  • Rozdiely medzi regiónmi SR

Miestna krajina

Predmet

Ročník

 

Tematický celok

Témy, v ktorých je
potrebná zvýšená miera čitateľskej gramotnosti

DEJEPIS

 

 

 

5.

Od blízkeho k vzdialenému

  • Určovanie storočí
  • Určovanie letopočtov

Človek v premenách priestoru

  • Analýza dejepisnej mapy
  • Rozvoj dopravy

Človek a komunikácia

  • Vznik písma
  • Vynález hníhtlače

 

 

6.

Obrazy pravekej spoločnosti

  • Antropogenéza

Obrazy starovekej spoločnosti

  • Neolitická revolúcia
  • Staroveké Grécko a Rím – kolíska európskej kultúry

Obrazy stredovekého sveta

  • Feudalizmus

 

 

 

 

7.

Predkovia Slovákov v Karpatskej kotline

  • Samova ríša
  • Veľká Morava

Slováci v Uhorskom kráľovstve

  • Poddanstvo

Obrazy novovekého sveta

  • Objavné plavby
  • Reformácia a protireformácia

Habsburská monarchia v novoveku

  • Tridsaťročná vojna
  • Stavovské povstania

 

 

 

 

 

8.

Na ceste k moderným národom

  • Francúzska revolúcia
  • Napoleon Bonaparte

Moderný slovenský národ

  • 3 fázy slovenského národného hnutia
  • Štúrovci
  • Maďarizácia
  • Matica slovenská

Rakúsko-Uhorsko

  • Dualizmus

Prvá svetová vojna 1914-1918

  • Zámienka vojny, príčina vojny
  • Bojujúce strany
  • Slováci na frontoch

 

 

 

 

 

 

 

9.

Prvá svetová vojna

  • Analýza karikatúry
  • Milan Rastislav Štefánik

Medzivojnová Európa

  • Analýza fotografie
  • Vzťahy Slovákov, Čechov a národ. menšín v ČSR
  • Príčiny vzniku boľševizmu, fašizmu a nacizmu

Druhá svetová vojna

  • Analýza dobovej tlače
  • Slovenská republika 1939-1945
  • Slovenské národné povstanie

Svet po druhej svetovej vojne

  • Studená vojna
  • Železná opona

Dejiny súčasnosti

  • Vznik SR
  • Vstup SR do NATO
  • Vstup SR do EÚ

Predmet

Ročník

Tematický celok

Témy, v ktorých je
potrebná zvýšená miera čitateľskej gramotnosti

MATEMATIKA

5.

 

Vytvorenie oboru prirodzených čísel do
a nad milión

 

  • Slovné úlohy v obore prirodzených čísel

 

 

Počtové výkony s prirodzenými číslami

 

  • Slovné úlohy s počtovými výkonmi v obore desatinných čísel
  • Porovnávanie rozdielom a podielom

 

 

Riešenie aplikačných úloh a úloh rozvíjajúcich špecifické matematické myslenie

 

  • Slovné úlohy v obore desatinných čísel

 

6.

 

Desatinné čísla a operácie s desatinnými číslami

 

 

  • Zhromažďovať údaje
  • Riešiť kontextové úlohy

 

 

 

 

MATEMATIKA

7.

 

Percentá

 

 

 

  • Jednoduché úrokovanie
  • Istina, úrok, úroková miera, pôžička, úver, vklad

 

 

Pomer. Priama a nepriama úmernosť

 

  • Riešenie aplikačných úloh pomocou trojčlenky
  • Čítať údaje z grafu priamej a nepriamej úmernosti

 

 

 

8.

Opakovanie učiva 7. ročníka

  • Slovné úlohy na percentá a z oblasti finančníctva

 

Celé čísla a počtové výkony s celými číslami

 

  • Slovné úlohy na celé čísla – kontextové a podnetové
  • Slovné úlohy na priamu a nepriamu úmernosť

 

 

Riešenie lineárnych rovníc a nerovníc

  • Slovné úlohy vedúce k lineárnej rovnici
  • Slovné úlohy vedúce k lineárnej nerovnici

Trojuholník, zhodnosť trojuholníkov

  • Konštrukčné úlohy

Rovnobežníky, lichobežníky, obsah trojuholníka

  • Slovné úlohy na výpočty obvodov a obsahov  z praxe

Kruh, kružnica

  • Kontextové úlohy

 

Pravdepodobnosť
a štatistika

 

 

  • Pravdepodobnostné hry a pokusy.
  • Rôzne úlohy na porovnávanie šancí rôznych udalostí.
  • Zber údajov a ich systematizácia
  • Zobrazenie skupiny údajov, tvorba diagramov, grafov

 

 

 

MATEMATIKA

9.

 

Riešenie lineárnych rovníc a nerovníc

 

 

  • Riešenie slovných úloh z praxe

 

 

Grafické znázorňovanie závislosti

 

 

  • Graf a vlastnosti závislostí (rast, klesanie, max a min hodnoty)
  • Lineárna funkcia, jej vlastnosti a graf
  • Priama úmernosť , koeficient priamej úmernosti, rovnica, graf priamej úmernosti
  • Nepriama úmernosť , koeficient nepriamej úmernosti, rovnica, graf nepriamej úmernosti

 

 

Štatistika

 

 

  • Grafické znázornenie údajov (tabuľky, grafy a diagramy, ich čítanie, interpretácia a tvorba)
  • Realizácia vlastných jednoduchých štatistických prieskumov – projektov, ich spracovanie

 

 

Predmet

Ročník

Tematický celok

Témy, v ktorých je
potrebná zvýšená miera čitateľskej gramotnosti

FYZIKA

6.

Vlastnosti kvapalín a plynov

  • Projekt: Výroba zariadenia, ktoré demonštruje niektorú z vlastností kvapalín

Vlastnosti pevných látok
a telies

  • Laboratórna práca: Graf závislosti prejdenej dĺžky od počtu stôp
  • Projekt: Jednotky a meradlá

Správanie telies v kvapalinách a plynoch

  • Laboratórna práca: Hustota kvapalín a jej vplyv na správanie telies v kvapalinách

7.

 Teplota. Skúmanie premien
  skupenstva látok

 

  • Projekt: Zhotovenie vlhkomera alebo tlakomera

 

Teplo

  • Projekty: Kalorimeter, šírenie tepla

8.

 

Svetlo

  • Projekty: spektroskop, optický prístroj
  • Laboratórna úloha: Zobrazovanie spojkou

 

Sila a pohyb. Práca. Energia

  • Pokusy: Rovnováha na páke, meranie slnečnej konštanty
  • Projekty: Silomer, slnečný kolektor

 

Energia v prírode, technike a spoločnosti

  • Energetická hodnota potravín
  • Spaľovacie motory

9.

Magnetické a elektrické vlastnosti látok

  • Projekt: Elektroskop

Elektrický prúd

  • Projekt: Zostrojiť zdroj napätia

 

Predmet

Ročník

Formy práce

Témy, v ktorých je
potrebná zvýšená miera čitateľskej gramotnosti

CHÉMIA

7.

 

Projekty

 

  • Vodný kameň
  • Katalyzátory
  • Chemické reakcie v živých organizmoch
  • Práca hasičov

 

Laboratórne práce

 

  • Hasenie plameňa
  • Ovplyvňovanie rýchlosti chemických reakcií
  • Rozklad peroxidu vodíka
  • Reakcie vápenca s octom

8.

 

Projekty

 

  • Pôvod názvov chemických prvkov
  • Význam prvkov pre človeka
  • Ozón
  • Globálne problémy

 

Laboratórne práce

 

  • Meranie pH
  • Kyslosť, zásaditosť
  • Neutralizácia
  • Reakcie kovov s kyselinami
  • Príprava solí

9.

 

Projekty

 

  • Vitamíny
  • Alkohol – metla ľudstva
  • Ropa
  • Zdravá strava
  • Plasty
  • Nedajme šancu drogám

 

Laboratórne práce

 

  • Príprava roztokov
  • Sacharidy
  • Tuky
  • Bielkoviny
  • Mydlá
 

 

Predmet

Ročník

Tematický celok

Témy, v ktorých je
potrebná zvýšená miera čitateľskej gramotnosti

BIOLÓGIA

5.

 

Život v lese

 

 

  • Význam drevín pre život organizmov

 

Život vo vode a na brehu

 

 

  • Voda a jej okolie

 

Život na poliach a lúke

 

  • Obilniny
  • Olejniny a okopaniny

6.

 

Život s človekom a v ľudských sídlach

 

 

  • Pestované rastliny
    v záhradách
  • Pestované ovocné stromy
    a kry
  • Rybárstvo a rybnikárstvo
  • Chovateľsky významné vtáky
  • Chovateľsky významné cicavce

7.

 

Vnútorná stavba tela stavovcov

 

 

  • Význam stavovcov v prírode a pre človeka
  • Ochrana stavovcov

 

Človek a jeho telo

 

 

  • Zložky potravy
  • Premena látok a energie
  • Zásady správnej výživy

 

Zdravie a život človeka

 

 

  • Význam opornej a pohybovej sústavy
  • Poškodenia zraku a sluchu
  • Životný štýl

8.

 

Životné prostredie organizmov a človeka

 

 

  • Faktory ovplyvňujúce životné prostredie a podmienky života
  • Starostlivosť o životné prostredie
  • Škodlivé vplyvy na zdravie človeka
  • Projektová práca

9.

 

Neživá príroda a jej poznávanie

 

 

  • Neživá príroda

 

Geologické procesy

 

  • Organogénne usadené horniny
  • Projektová práca
  • Zemetrasenie
  • Sopečná činnosť

 

Predmet

Ročník

Tematický celok

Témy, v ktorých je
potrebná zvýšená miera čitateľskej gramotnosti

INFORMATIKA

5.

 

Informačná spoločnosť

 

 

  • Bezpečnosť na Internete

 

6.

 

Informačná spoločnosť

 

 

  • Autorské práva
  • Freeware, shareware softvér, licencie programov,
  • Počítačová kriminalita a jej dopady

 

8.

 

Komunikácia prostredníctvom IKT

 

 

  •  Využívanie internetu v informačnej spoločnosti (mapy, internetový obchod, cestovný poriadok,...)
  • Práca - plánovanie cesty okolo sveta

 

 

Informácie okolo nás

 

 

  • Informácie v tabuľkách,
  • Bunka, formátovanie bunky, typy údajov v bunke,
  • Vzťahy medzi bunkami,
  • Vytvorenie jednoduchej tabuľky,
  • Jednoduché vzorce súčet, priemer,
  • Grafy, stĺpcový, koláčový, čiarový
  • Tvorba osobného rozpočtu

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola Školská 1 Fiľakovo
    Školská 1, 98601 Fiľakovo
  • +421 47 43 81 895
    +421 911 932 188
    +421 47 43 81 987 (Školská jedáleň)

Fotogaléria